img bottom

Jeziora Słowenii: Velenje, Bled i Bohinj – wizytówka Słowenii

Alpy, chociaż stanowią jeden z najbardziej charakterystycznych symboli Słowenii, wcale nie są jedyną wizytówką tego kraju. Równie ciekawie wypadają bowiem tamtejsze jeziora, na czele z Jeziorem Velenje. Dzięki malowniczym, można by nawet powiedzieć bajkowym, widokom oraz wielu ciekawym atrakcjom mogą być one sporą konkurencją dla gór. Zobacz, jakie są jeziora na Słowenii i które z nich zasługują na szczególną uwagę!

Jeziora Słowenii – co warto o nich wiedzieć?

Słowenia, jako państwo, nie jest zbyt zasobna w wody śródlądowe – ich obszar wynosi zaledwie 0,6% powierzchni całego kraju. Jednak chociaż ani rzek, ani jezior nie ma tam za wiele, to te, które są, zdecydowanie nadrabiają swoim pięknem, tworząc przy tym atrakcyjną przestrzeń do odpoczynku.

Jakie jeziora Słowenii warto znać? Wśród tych najważniejszych, znajdujących się często w TOP 3 albo TOP 5 każdych zestawień jest jezioro Bled, Bohinj oraz Velenje. Co czyni je tak wyjątkowymi?

Jezioro Velenje uznawane jest za najgłębsze w kraju. Powstało w sposób sztuczny w wyrobisku po wydobyciu węgla i jak na wszystkie słoweńskie jeziora przystało, położone jest w bardzo malowniczej okolicy. Co więcej, otaczają je dwa inne zbiorniki: Škale i Šoštanj. Wokół wszystkich trzech kwitnie turystyka. Znajdują się tam pola namiotowe i kempingowe, domki letniskowe oraz liczne atrakcje. Na pobliskiej plaży można uprawiać sporty, opalać się, czy korzystać z zaplecza gastronomicznego. Samo jezioro Velenje pozwala zaś na uprawianie żeglarstwa, surfingu i pływania.

Kolejne atrakcyjne turystycznie jeziora Słowenii to jezioro Bohinj, położone na północnym zachodzie, i oddalone od niego o około pół godziny jazdy samochodem jezioro Bled. Obydwa leżą w górach i obydwa są tak samo piękne. Nie sposób ich nie zobaczyć, będąc w słoweńskich Alpach, szczególnie że wokół nich można trafić na ciekawe zabytki.

Co robić nad jeziorem Bled?

Jezioro Bled znajduje się u stóp Alp Julijskich, w pobliżu miejscowości o tej samej nazwie. Miasteczko to jest znanym kurortem turystycznym, który oferuje szereg rozrywek. Do odwiedzenia go zachęca jednak nie tylko możliwość relaksu nad lub w wodzie, ale także szeroka baza gastronomiczna oraz liczne zabytki. Warto odwiedzić przede wszystkim średniowieczny zamek Bled, który wybudowano na wysokiej na 100 metrów skale, przez co wyraźnie góruje nad najbliższą okolicą. Z kolei na środku jeziora znajduje się wyspa z neogotyckim kościołem pw. Św. Marcina. Można do niego dopłynąć łódką, przy okazji podziwiając z niej majestat alpejskich szczytów majaczących w tle.

Jeśli zastanawiasz się, czy można się kąpać w jeziorze Bled, odpowiedź brzmi: tak. Co więcej, dzięki źródłom termalnym zasilającym zbiornik, sezon na kąpiele trwa tam wyjątkowo długo, a plaże znajdujące się w okolicy dodatkowo zachęcają do tego rodzaju aktywności.

Ciekawym pomysłem na spędzenie wolnego czasu w tej części Alp, jest także odwiedzenie punktów widokowych, z których bardzo dobrze widać jezioro Bled. Słowenia, dzięki roztaczającym się z nich panoramom, wyda Ci się jeszcze piękniejsza! Do wyboru jest aż kilka: Ojstrica, Mala Osojnica i Velika Osojnica. Jak myślisz, który z nich ma najbardziej zachwycające widoki?

Co zobaczyć nad jeziorem Bohinj?

Jezioro Bohinj, czy też Bohinjsko jezero, jak określane jest przez Słoweńców, uznawane jest za największe jezioro słodkowodne na terenie kraju. Położone w Dolinie Bohinj, w Parku Narodowym Triglav, wygląda dosłownie jak wyjęte z obrazka. Jednocześnie oferuje szereg atrakcji. Jego wody pozwalają na uprawianie wielu sportów wodnych: pływania, kajakarstwa, wędkowania, windsurfingu. Kursuje po nim także statek turystyczny. Z kolei znajdujące się wokół tereny są idealne do organizowania trekkingów, jazdy na rowerze lub konno, a nawet skoków ze spadochronem. Zimą zaś sprzyja uprawianiu sportów zimowych.

Co więcej, na zboczu góry Vogel, która znajduje się w otoczeniu jeziora Bohinj, zbudowano kolejkę linową. Widoki, które się stamtąd roztaczają, obejmują nie tylko sam zbiornik, ale i okoliczne góry, co wywołuje niesamowite wrażenie.

Lato z wodą w tle – Summer Camp Słowenia

Chcesz spędzić tegoroczne lato w niezapomniany sposób? Jeśli tak, organizowana przez Soliści Adventure Club wyprawa na Słowenię z pewnością Ci się spodoba! Nasz Summer Camp to zupełnie nowa formuła, która zapewnia jeszcze więcej możliwości rekreacji i wypoczynku. W programie znajdują się między innymi: okazje do wspólnego spędzania wolnego czasu (kino letnie, prelekcje podróżnicze, impreza z DJ-em), aktywności sprzyjające poszukiwaniu wewnętrznej równowagi (joga, sesje oddechowe), czy zwiedzanie i trekkingi. Odwiedzamy Lubljanę, eksplorujemy jeziora na Słowenii, zdobywamy jej najwyższy szczyt. Już teraz poznaj szczegóły naszej oferty i zobacz, co mamy do zaproponowania tym, którzy lubią aktywnie spędzać czas: Aktywnie na Słowenii – atrakcje dodatkowe na Słowenii w wersji aktywnej, i tym, którzy raczej preferują swobodny relaks w stylu body&soul: Odpoczynek na Słowenii – atrakcje dodatkowe na Słowenii w wersji retreat.