img bottom

Jawa pełna przygód

Bajeczne widoki, magiczne pejzaże i atmosfera jak ze snu; a jednak to nie sen, to rzeczywistość, to… Jawa; czwarta pod względem wielkości wyspa Indonezji i jednocześnie najbardziej zaludniona wyspa na świecie. Mieszka tam aż 130 milionów ludzi (60% populacji Indonezji). Mimo takiego zagęszczenia ludności jest gdzie wypocząć, a wyprawa na Jawę za każdym razem może przebiegać inaczej. Bo tak – warto tam wybrać się więcej niż jeden raz, by zobaczyć wszystko, co wyspa oferuje. Jawa – co zobaczyć i jak zwiedzać tę magiczną krainę? O tym przeczytasz poniżej.

Wyspa Jawa (Indonezja) – gdzie bywać, co zobaczyć, z kim się wybrać?

Jest tym, co ludzie sobie wyobrażają, mając w głowie „tropiki”. Jawa jest wyspą wulkanicznego pochodzenia, zlokalizowaną na wschód od Sumatry oraz na zachód od Bali. Pasmo górskie rozciągające się od wschodu na zachód tworzą stożki wulkaniczne, z których część wulkanów Jawy jest aktywnych (np. Gunung Merapi 2968 m n.p.m.). Na wyspie znajduje się aż 121 wulkanów, w tym 40 aktywnych. Na niektóre z nich przyjdzie nam wspólnie się wspiąć podczas trekkingów.

Wulkany Jawy takie jak: Gunung Bromo, Kawah Ijen, Tangkuban Perahu, Kawah Putih można bez problemu oglądać z bliska, natomiast te większe np. Gunung Semeru, Gunung Merapi wymagają nieco wysiłku, są idealne na wyprawy trekkingowe dla aktywnych.

Ponieważ warunki klimatyczne sprzyjają rozwojowi roślinności, większość mieszkańców zajmuje się rolnictwem. Tamtejsze gleby nadają się do uprawy ryżu, manioku, kukurydzy, orzeszków ziemnych, herbaty, trzciny cukrowej, palmy kokosowej, kakaowca i kauczukowca. Żyzne gleby skutkują urozmaiconą, tropikalną florą, która w pełnej okazałości można podziwiać w parkach narodowych. Szczególnie polecamy park Bromo Tengger Semeru, na którego terenie znajduje się wulkan Bromo, park Ujung Kulon i park Gede Pangrango.

Jawa jest wyspą, więc – co oczywiste – jest dosłownie otoczona plażami, które mają wiele do zaoferowania. Plaże na Jawie to jej ogromne atrakcje, miejsca wypoczynku, ale też obfitujące w różnego rodzaju atrakcje dla podróżników. Nie brakuje tam dzikich plaż i wysepek, ale jest też mnóstwo kurortów przystosowanych pod turystów. Można wypożyczyć sprzęt do pływania i nurkowania, posiedzieć przy barze, wynająć przewodnika, który pokaże piękne rafy koralowe i weźmie nas na przejażdżkę łodzią. Plaże na Jawie to miejsca szczególnie uwielbiane przez surferów i miłośników sportów wodnych.

Jawa aktywnie, czyli jak zwiedzać wyspę, by zobaczyć jak najwięcej

Wiele osób twierdzi, że Jawa jest piękniejsza niż Bali i jest tam więcej do zobaczenia. Ten pogląd musisz zweryfikować osobiście, najlepiej wybierając się na wyprawę z Solistami na Jawę do Indonezji, a później na Bali. Zapewniamy, że i w jednym miejscu, i w drugim jest nieziemsko.

Żeby skorzystać z większości atrakcji, jakie oferuje wyspa potrzeba co najmniej tygodnia, a najlepiej dwóch. Nie jest to mała wysepka, którą można obejść w jeden dzień. Zdecydowanie nie. Abstrahując od tego, że jest to najludniejsza część Indonezji i sama wędrówka po miastach zajmuje sporo czasu (tak, w miastach też jest co zwiedzać), to do prawdziwych perełek trzeba dostać się na własnych nogach, by zobaczyć atrakcje Jawy.

Czy Twoja noga stanęła kiedykolwiek w kopalni siarki? Nie? No to jest okazja, żeby nadrobić tę zaległość, choć przygotuj się na „specyficzne” zapachy. Kawah Ijen jest jednym z wulkanów na Jawie, ale odróżnia go to, że jego krater wypełnia kwaśne jezioro w turkusowym kolorze, a na zboczach wulkanu znajdują się pokłady siarki. Podczas trekkingu na Kawah Ijen można z bliska podejrzeć ciężką pracę górników i tragarzy wydobywających siarkę.

Aktywna wyprawa na Jawę z Solistami obejmuje trekking na aż 3 wulkany: Gunung Merapi, Kawah Ijen oraz Bromo, przepłynięcie na pontonach jaskini Pindul, przez którą płynie podziemna rzeka, a także snorkeling na rajskich wyspach Karimunjava, czyli podglądanie morskiego życia. Jeżeli marzyło Ci się nurkowanie, to ta aktywność z pewnością przypadnie Ci do gustu, a plusem jest to, że nie trzeba mieć uprawnień nurkowych, gdyż jest to nurkowanie powierzchniowe. Wystarczy sprzęt: maska, fajka (snorkel) i płetwy (do wypożyczenia na miejscu), by podejrzeć to, co nie jest widoczne na pierwszy rzut oka.

Jawa smacznie, czyli nie tylko trekkingami człowiek żyje

Atrakcje Jawy to nie tylko wulkany, plaże i zabytki, to również bogactwo kulinarne. Smaki egzotycznych potraw, których próżno szukać gdzie indziej przyprawiają o zawrót głowy. Jeżeli myślisz, że znasz indonezyjską kuchnię z europejskich restauracji, to tak naprawdę: „You know nothing, John Snow”. Indonezyjska kuchnia to przede wszystkim ryż podawany na przeróżne sposoby, a każdego dnia można jeść go inaczej przyrządzonego; to dania ze sfermentowanej soi i 50 rodzajów sambalu, odpowiednika sosu chili. To również wiele innych regionalnych potraw, które koniecznie musisz spróbować. Wyspa Jawa kusi… widokami i smakami.