img bottom

Japonia – kultura inna niż wszystkie: kiedyś i dziś

Kraj samurajów, kwitnącej wiśni i niezwykłych tradycji; kraj, który przeszedł niejedno w swojej burzliwej historii zarówno wzniosłych wydarzeń, jak i tragicznych; kraj, o którym powstały niezliczone książki i filmy, a z tych najsłynniejszych można wymienić, chociażby „Szoguna” na podstawie powieści Jamesa Clavella i „Ostatniego Samuraja” na podstawie wydarzeń z życia Takamori Saigō. Ale jest to też państwo Hello Kitty, dziwacznych teleturniejów i nie do końca dla nas zrozumiałych zachowań. Inaczej mówiąc, to region kontrastów, a kultura Japonii to temat na niejedną książkę.

Kultura Japonii – ewolucja i rewolucja

Japonia jest starożytną krainą o wiekowej historii i tradycjach, wypełnionej bohaterskimi czynami, poetyckimi dziełami, niejednoznacznością i różnorodnością. Ze względu na lokalizację i odcięcie od wpływów europejskich, amerykańskich i azjatyckich, kraj ten wypracował własną, unikalną kulturę, w której naprawdę ciężko byłoby doszukiwać się jakichś wpływów z zewnątrz. Dlatego zwyczaje i tradycje w Japonii są tak różne w stosunku do tego, co znamy.

Odkąd żyjemy w globalnej wiosce, podróże są łatwiejsze, a internet połączył cały świat, odcięcie to jest mniej widoczne, a granice mocno się zacierają, mimo to kultura Japonii nadal potrafi szokować i fascynować. Jeżeli chcesz zgłębić temat zwyczajów Japonii, zapraszamy do tego wpisu: Japonia – ciekawostki.

Japonia – kultura i zwyczaje kiedyś

To kraj przepięknych ogrodów, zapomnianych już tradycji, trzech bardzo ważnych religii sinto, buddyzmu i konfucjanizmu, a ponieważ te religie nie wykluczają się wzajemnie, to wspólnie tworzą unikalny dla Japonii system wierzeń.

Tamtejsza sztuka ma starożytne korzenie, a jej cechą charakterystyczną są kwieciste motywy, zwłaszcza kwiaty wiśni. Malarstwo buddyjskie i świeckie, a także rzemiosło artystyczne są unikalne na skalę światową, podobnie jak teatr, sztuka, muzyka, architektura sakralna i użytkowa oraz, oczywiście, kuchnia. Wszystkie te elementy składają się w wizję tradycyjnej Japonii. Tyle że część z nich to już przeszłość.

Japonia, chociaż w dużej mierze nadal trzyma się swych tradycyjnych korzeni, to jednak poszła z duchem czasu, a wpływ multikulturowy jest tam widoczny. Może nawet najbardziej widoczny na całym kontynencie, gdyż zderzają się tam dwa światy: tradycyjny i nowoczesny. Można nawet powiedzieć, że hipernowoczesny, bo w końcu, gdzie jak nie właśnie w Japonii powstają humanoidalne roboty czy… toalety z wszystkimi udogodnieniami, jakie człowiekowi mogą przyjść do głowy.

Japonia – kultura i zwyczaje dziś

Współczesny Kraj Kwitnącej Wiśni zmierza w stronę kultury „kawaii”, czyli fajności i bycia cool. Trend ten przejawia się mocno w popkulturze, która dla Europejczyka może być dziwna i niezrozumiała. Dla równowagi trzeba stwierdzić, że świat coraz mocniej czerpie z kultury japońskiej. Przykładem mogą być mangi i anime, czyli komiksy i filmy animowane w charakterystycznym stylu. Prawdopodobnie każdy wie, przynajmniej pobieżnie, czym jest anime i obejrzał chociaż jeden odcinek jakiejś japońskiej kreskówki.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych znaków Japonii w stylu kawaii jest Hello Kitty, czyli sympatyczna maskotka kotki, bohaterki niezliczonej liczby filmów animowanych, komiksów, gier komputerowych, animacji i wielu innych. W Japonii panuje kultura Hello Kitty, polegająca na ubieraniu się jak Hello Kitty, gromadzeniu gadżetów z podobizną kotka i zachowywaniu się w sposób słodki i uroczy. I to nie tylko wśród dzieci, również wśród dorosłych.

Japonia to jednak nie tylko anime, kawii i Hello Kitty. Na wyspie znajdują się liczne gorące źródła, których grzechem byłoby nie wykorzystać, a jest ich ponad 2500 w całym kraju. Onseny, bo tak nazywają się te gorące źródła, są miejscami relaksu i spotkań Japończyków. Wykształciły się specjalne zwyczaje i zasady korzystania z onsenów, których należy przestrzegać, w przeciwnym razie można zostać uznanym za co najmniej niegrzecznego.

A słyszeliście o hotelach kapsułowych? Obecnie można je spotkać również poza Japonią, ale to właśnie tam zostały wymyślone. Idea polega na tym, aby móc gdzieś przenocować – tanio, szybko i w miarę wygodnie. Duże pokoje hotelowe zajmują sporo przestrzeni, podczas gdy kapsuły to po prostu wbudowane w ścianę miejsca do spania. Co ważne nie są to noclegownie dla biednych, gdyż korzystają z nich zarówno osoby uboższe, podróżnicy, jak i biznesmeni, którzy chcą po prostu gdzieś przenocować w oczekiwaniu na pociąg do miejsca zamieszkania. Hotele kapsułowe są tak popularne, że stały się częścią kultury Japonii.

Na koniec trzeba jeszcze wspomnieć o nowych technologiach, a w szczególności o robotyce, która rozwija się tam w nadzwyczajny sposób. Jeżeli kiedykolwiek ludzkość zbuduje Terminatora lub innego robota z prawdziwą SI, niemal na pewno stanie się to w Japonii. Jest to państwo bardzo, ale to bardzo technologiczne, a fani nowoczesnych technologii mogą czuć się jak w niebie. Do tego stopnia, że czasami używa się określenia „Kraj Kwitnących Technologii”.

Kultura i zwyczaje Japonii mocno się zmieniły na przestrzeni wieków, czy na plus, czy na minus o tym można byłoby długo dyskutować. Jedno jest jednak niepodważalne – do Japonii zdecydowanie warto się wybrać, najlepiej z Solistami.