img bottom

Japonia – ciekawostki

Podróż do Japonii

Japońska kultura jest fascynująca, nieco zwariowana i mocno odmienna od europejskiej. Można ją kochać lub nienawidzić, ale nie można jej traktować obojętnie. Warto wybrać się na wyprawę do Japonii i bliżej poznać jej prawdziwe oblicze, zwiedzić przepiękne zabytki oraz skosztować azjatyckiej kuchni.

JAPONIA, JAKIEJ NIE ZNACIE!

Wiedza o japońskiej kulturze i zwyczajach dla większości Europejczyków ogranicza się do informacji w stylu: „Japonia ciekawostki i dziwne zwyczaje”, pozyskiwanych z telewizji, YouTube’a i memów internetowych. Z tego źródła możemy poznać Japończyka jako skośnookiego dziwaka, lubującego się w ekscentrycznych rozrywkach. Takie są stereotypy. A jak jest naprawdę?

Japońska kultura jest bardzo stara, ewoluowała na przestrzeni tysiącleci od czasów prehistorycznych i zawiera mieszankę elementów dawnego folkloru i tradycji z nowoczesnością. Na przykład popularne filmy, muzyka, gry komputerowe, manga i anime nawiązują do tradycyjnych form artystycznych, ale jednocześnie kierują się nowoczesnymi trendami i popkulturą.

Japonia jest bardzo nowoczesnym krajem, zinformatyzowanym i zrobotyzowanym. Jest to więc kraj, który w sposób szczególny łączy dwa światy: tradycyjny i nowoczesny, a to wszystko sprawia, że gdybyśmy mieli wskazać najbardziej kontrastujący kraj na całym świecie, byłaby to właśnie Japonia. Zwyczaje i kultura panujące w tamtym rejonie są tak fascynujące, że koniecznie trzeba się z nimi zapoznać – najlepiej wybierając się w podróż z nami.

JAPONIA – ZWYCZAJE I RÓŻNICE

Tym razem opowiemy nie o zabytkach, lecz o ciekawostkach z Japonii, które odbiegają od tego, co znamy. Wybierając się gdziekolwiek za granicę, trzeba być przygotowanym na różnice kulturowe i trzeba je zaakceptować. Można je traktować jako ciekawostki Japonii, ale należy je przestrzegać, ponieważ w najlepszym wypadku można zostać uznanym za niegrzecznego. Oto kilka przykładów:

Z pewnością kojarzysz taki obrazek z polskich dworców: pasażerowie czekają na autobus, a gdy ten nadjedzie, przepychają się jeden przez drugiego. Tymczasem Japończycy zawsze ustawiają się w kolejce i cierpliwie czekają. Nie ważne czy do autobusu, czy na pociąg albo windę. Dziwne? Mamy nadzieję, że nie dla wszystkich.

Innym zachowaniem, które uważane jest za niegrzeczne to publiczne smarkanie. Lepiej tego unikać. Częstym widokiem na ulicach są osoby z maseczkami na twarzy. Chronią one przed zanieczyszczeniem powietrza i chorobami, ale też przed zarażaniem innych.

W polskiej kulturze przyjęło się zostawiać napiwek po wizycie w restauracji lub kursie taksówki. Tymczasem w Japonii nie ma takiego zwyczaju, a nawet może to zostać uznane za obraźliwe. Napiwki są doliczane do rachunku jako opłata za obsługę.

Kolejnym źle widzianym zachowaniem są głośne rozmowy przez telefon w miejscach publicznych. Takie zachowanie przeszkadza innym i jest niedopuszczalne (szkoda, że nie w Polsce).

Chociaż Japończycy słyną z bezpruderyjności, to jednak publiczne okazywani uczyć, pocałunki czy nawet trzymanie się za ręce jest uważane za niegrzeczne.

Takich zwyczajów w Japonii i różnic kulturowych jest znacznie więcej, dlatego przed wyjazdem dw tamte rejony warto przeczytać jakiś dobry przewodnik turystyczny lub porozmawiać z kimś, kto zna tamtejsze zwyczaje.

Podcasty podróżnicze o Japonii

JAPONIA – CIEKAWOSTKI TOP 10

  1. W japońskich automatach można kupić prawie wszystko. Są automaty z produktami spożywczymi, napojami, chemią, prezerwatywami, bielizną, gazetami itd.

  2. Poziom przestępczości w Japonii należy do najniższych na świecie.

  3. W Japonii funkcjonują specjalne kapsułowe hotele, które zamiast standardowych pokoi oferują osadzone w ścianach kapsuły z łóżkami. Zwykłe hotele oczywiście też działają.

  4. Japończycy to kawoholicy. 85% kawy produkowanej na Jamajce, trafia na rynek japoński

  5. Główną religią w Japonii jest buddyzm i shintoizm.

  6. Średnia długość życia wynosi 82 lata, a Japończycy żyją średnio o 4 lata dłużej niż Amerykanie.

  7. Wchodząc do pomieszczenia, należy zdjąć buty lub ubrać kapcie. Podwyższenia podłogi są po to, by wiedzieć kiedy to zrobić. Podwyższenie 15 cm oznacza, że musisz zdjąć buty i nałożyć kapcie, podwyższenie 5 cm oznacza, że należy wejść do pomieszczenia bez kapci.

  8. Ciekawostką i zwyczajem Japonii jest to, że siorbanie i chlipanie podczas jedzenia jest wyrazem szacunku do kucharza.

  9. Język Japończyków jest bardzo kulturalny i praktycznie nie ma w nim przekleństw.

  10. W 2018 roku w Japonii Coca-Cola wprowadziła przezroczystą Colę, która podobno smakuje tak samo, jak oryginalna (chociaż zdania są podzielone).

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jakim naprawdę krajem jest Japonia, poznać zwyczaje i dowiedzieć się więcej o tamtejszej kulturze, serdecznie zapraszamy Cię na wspólną wyprawę do Japonii z Solistami.