img bottom

Jak tanio podróżować po świecie? Podróże niskobudżetowe, dowiedz się jak zacząć!

Pewnie czasami zastanawiasz się, czy podróże niskobudżetowe w dobie inflacji i wszędobylskiej drożyzny są wciąż możliwe. Bilety samolotowe po kilkanaście – kilkadziesiąt złotych? Nocleg bez zostawiania fortuny, i to w dość względnych warunkach? Tak, tanie podróżowanie wcale się nie skończyło. Poznaj najlepsze triki, które pozwolą Ci zwiedzać świat i nie martwić się zbytnio ograniczeniami finansowymi.

Jak tanio podróżować?

Wydaje Ci się, że podróże niskobudżetowe są zarezerwowane tylko dla tych, którzy mają dużo wolnego czasu i szczęście do wyszukiwania okazji? Chyba musimy Cię rozczarować – tanie podróżowanie jest dla wszystkich. Aby z niego skorzystać wcale nie trzeba mieć elastycznego grafiku, czy ogromnego doświadczenia w zagranicznych wojażach. Co więcej, to opcja nie tylko dla  podróżujących solo, czy w duecie, a nawet całych rodzin z dziećmi w różnym wieku.

Jak podróżować tanio? Poznaj nasze sposoby na podróże low cost!

Podróże niskobudżetowe - otwórz się na nowe możliwości

Niskobudżetowe podróże nie muszą wiązać się ze spadkiem jakości wyjazdu, czy rezygnacją z ulubionych form spędzania wolnego czasu. Warto się jednak nastawić, że mogą zdarzyć się momenty, kiedy będzie trzeba wyjść ze strefy swojego komfortu i zdecydować się na alternatywne rozwiązanie. Transport zbiorowy zamiast wypożyczenia samochodu? Spacer na szczyt zamiast wyjazdu kolejką? A to tylko jedne ze wskazówek-wyborów, które pomogą Ci w tym, jak tanio podróżować!

Daty i kierunki podróży wybieraj elastycznie

Jasne, że są miejsca, które po prostu chce się zobaczyć, i już. Jednak w tym, jak tanio podróżować po Europie, czy świecie, pomaga przede wszystkim elastyczność. Czasami wystarczy przesunięcie wyjazdu o kilka dni, by na samych biletach lotniczych zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Szczególnie że wiele linii lotniczych oferuje korzystniejsze ceny na przeloty w okresach cieszących się mniejszą popularnością wśród pasażerów. Podobnie jest zresztą z samymi kierunkami docelowymi, dlatego też czasami warto wybrać inne, położone nieco dalej lotnisko, pokonując trasę do lub z niego innym środkiem transportu.

Tanie podróżowanie dzięki wakacjom poza sezonem

Nie jest jakąś wielką tajemnicą, że im wyższy popyt, tym wyższe ceny. Widoczne jest to także w sektorze podróżniczym, gdzie koszty prawie zawsze uzależnione są od trwającego sezonu. Podróżowanie w okresie zwiększonego ruchu turystycznego często oznacza wyższe ceny noclegów i biletów lotniczych. Czasami, szczególnie w przypadku tych ostatnich, przebicie to jest nawet kilkukrotne!

Szukając sposobów na to, jak tanio podróżować, warto więc zacząć od planowania wakacji poza sezonem wysokim. Niskie koszty to jednak tutaj niejedyny plus. Taki wyjazd może oznaczać mniejszy tłok w hotelach, restauracjach i na lotniskach, większy wybór opcji noclegowych, a nawet swobodniejszy dostęp do najpopularniejszych lokalnych atrakcji. Pewnym minusem może być jednak brak stabilnej pogody.

Korzystaj z wyszukiwarek cen, ale nie zawsze rezerwuj za ich pośrednictwem

Korzystanie z wyszukiwarek tanich lotów, czy noclegów jest najlepszą metodą porównania kilku opcji jednocześnie, a do tego pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Warto mieć jednak przy tym na uwadze, że to nie zawsze najlepsza metoda na podróże niskobudżetowe. Rezerwacja noclegu poprzez witryny bookingowe prawie zawsze wiąże się z koniecznością odprowadzenia prowizji przez właściciela obiektu, co z kolei może skutkować nieco wyższymi cenami niż przy rezerwacji bezpośredniej. Takie portale dają jednak pewną gwarancję co do warunków pobytu i pozwalają na rezygnację na jasno określonych wcześniej warunkach.

Planuj z wyprzedzeniem

Jednym z narzędzi, które warto wykorzystać, decydując się na tanie podróże po świecie, są promocje pojawiające się na wiele miesięcy przed finalną datą podróży. Jako że bilety lotnicze są często tańsze w początkowej fazie sprzedaży, na zakupie z wyprzedzeniem można wiele zaoszczędzić. Podobnie zresztą wypadają oferty last minute. Tutaj jednak nie zawsze jest możliwość manipulowania terminami i dopasowaniem wszystkiego tak, żeby wyjazd był możliwy.

Dlaczego jeszcze planowanie z wyprzedzeniem pomaga w tanim podróżowaniu? Im dalej do wyjazdu, tym łatwiej trafić na okazje cenowe i specjalne promocje do wykorzystania w trakcie pobytu. Mogą to być zarówno wejściówki do konkretnych miejsc, zniżki w hotelach i restauracjach, czy nawet całe wyjazdy w korzystnych cenach. Przykładów na takie hot deals nie trzeba zresztą daleko szukać.

Podróże niskobudżetowe a korzystanie ze specjalnych ofert

Dobrym pomysłem na to, jak podróżować tanio, jest korzystanie ze zniżek, czy możliwości darmowych wejść, np. do muzeów, galerii, czy zabytków. Te ostatnie bywają organizowane przez instytucje publiczne w jeden, określony dzień tygodnia albo dodatkowo z okazji specjalnych wydarzeń. W wielu miastach działają także specjalne programy, które pozwalają turystom korzystać z atrakcyjnych ofert na transport zbiorowy, czy zapewniają dostęp do najważniejszych atrakcji w niższych cenach.

Podróżuj z minimalną ilością bagażu

Chcąc zaoszczędzić na podróżowaniu, warto ograniczyć się z bagażem do faktycznie niezbędnych rzeczy. To nie tylko niepotrzebnie taszczenie toreb i pakunków, ale także często dodatkowe opłaty związane z przewozem. Taka dodatkowa walizka może kosztować więcej niż nawet Twoje miejsce w samolocie!

Spróbuj podróży w większej, zorganizowanej grupie

Tanie podróżowanie wcale nie musi oznaczać samotnego tripu! Niekiedy równie dobrym sposobem na oszczędzanie może być korzystanie z ofert zorganizowanych wyjazdów. Dlaczego? Takie rozwiązania miewają świetnie rozbudowane programy, pozwalając zobaczyć i przeżyć naprawdę dużo. Do tego, często wykorzystują długotrwałe relacje, skutkujące atrakcyjniejszymi warunkami pobytu i niższymi cenami niż rynkowe.

Takim sposobem na podróże niskobudżetowe są właśnie Soliści Adventure Club, którzy proponują niezliczone kierunki na wakacje za granicą. Za każdą solistową wyprawą stoi porządne przygotowanie i doświadczenie prowadzącego ją lidera, co sprawia, że nie może się ona po prostu nie udać!

 

Pamiętaj o wykupieniu ubezpieczenia

Czasami tanie podróżowanie to dmuchanie na zimne – i właśnie tak jest z dodatkowym ubezpieczeniem podróżnym. Chociaż – na szczęście – nie zawsze okazuje się one potrzebne, a wiele krajów po prostu go nie wymaga, w razie konieczności udzielenia pomocy medycznej może okazać się bardzo przydatne. Koszty opieki zdrowotnej w poszczególnych państwach bywają bardzo zróżnicowane i nierzadko idą w równowartość setek, a nawet tysięcy złotych, które bez polisy trzeba uregulować samodzielnie.

Wybieraj alternatywne opcje noclegu, o ile istnieje taka możliwość

Koszty związane z noclegiem potrafią stanowić dużą część całego budżetu przeznaczonego na podróż, dlatego też warto właśnie tutaj szukać pomysłów na tanie podróżowanie. Jak zacząć? Przede wszystkim zastanów się, na jakie ustępstwa możesz iść. Hotel oddalony od centrum, ale tani i z dobrym dojazdem? Spanie na polu namiotowym? Hostel zamiast 3-,4-gwiazdkowego resortu? A może couchsufring? Opcji na to, jak tanio podróżować i spać, może być sporo, a przemyślenie ich pozwoli znaleźć jeszcze lepszą ofertę.

Planuj kompleksowo

Aby tanie podróżowanie w ogóle miało sens, trzeba na nie popatrzeć kompleksowo. Tutaj nie chodzi tylko o to, aby mało wydać, ale również dużo zobaczyć, a rezygnowanie ze wszystkich atrakcji zupełnie mija się z celem. Dlatego też, planując wyjazd, warto określić swoje priorytety, właśnie tutaj manipulując kosztami. Dla przykładu: sumę zaoszczędzoną na noclegu możesz wydać na wynajęcie samochodu, bo akurat wolisz poruszać się niezależnie od komunikacji zbiorowej. Albo zdecydujesz się na jeszcze jedną atrakcję, rezygnując z codziennego jadania w restauracjach.

Zobacz, jak taka sztuka wyborów może wyglądać w praktyce: Ile kosztuje wyprawa na Islandię, a ile wycieczka objazdowa?

Unikaj robienia zakupów w popularnych turystycznych miejscówkach

Innym pomysłem na to, jak tanio podróżować po świecie, jest umiejętne gospodarowanie pieniędzmi już w trakcie wyjazdu. Robienie zakupów spożywczych w dyskontach, czy kupowanie pamiątek poza głównymi pasażami może pozwolić sporo zaoszczędzić. Korzystnie dla finansów wypada także umiejętna wymiana walut.

Tanie podróżowanie – miej plan!

Nawet jeśli cenisz sobie spontaniczność, przygotuj sobie plan, choćby ogólny, tego, co chcesz zobaczyć, i co zrobić. Analizując swoje opcje, możesz przekonać się, że w trakcie swojego pobytu możesz na przykład odwiedzić za darmo kilka muzeów i zabytków, bo bezpłatne wejścia organizowane są w różne dni, albo że skorzystanie z określonych atrakcji (m.in. zoo, park wodny, restauracja) w wyznaczonych godzinach pozwoli Ci zaoszczędzić równowartość aż nawet kilkudziesięciu złotych. To dopiero tanie podróżowanie!

Jak widzisz, nie istnieje jedna sprawdzona recepta na to, jak podróżować tanio. Wierzymy jednak, że dzięki naszym wskazówkom Twoje podróże zyskają jeszcze więcej. Miłej zabawy i do zobaczenia w trasie!