img bottom

Jak przygotować się do podróży po Iranie?

Iran budzi wielkie zainteresowanie, ale też pewien niepokój, ze strony turystów. Ze względu na negatywny wizerunek Iranu w mediach, na jego temat narosło wiele uprzedzeń i mitów. Jeżeli planujesz wyjazd do Iranu, to podejdź do tego z otwartą głową, zarzuć uprzedzenia i koniecznie zapoznaj się z tamtejszą kulturą oraz zwyczajami. W tym wpisie przedstawimy informacje praktyczne na wyjazd do Iranu.

CO PRZED WYJAZDEM, CZYLI IRAN INFORMACJE PODSTAWOWE

Iran jest fascynującym krajem, rozbudzającym wyobraźnię i skrajne emocje. Ci z nas, którzy byli tam osobiście, potwierdzają że jest to kraj otwarty na turystów, a ludzie są przyjaźni i uśmiechnięci. Do podróży jednak trzeba się przygotować i poznać obowiązujące zasady zachowania, by nie wpaść w kłopoty.

Przede wszystkim konieczna jest wiza. Iran ma swoją ambasadę w Warszawie. Wnioski wizowe można składać bezpośrednio w ambasadzie lub za pośrednictwem strony internetowej. Tam też znajdują się wszystkie niezbędne informacje dla turystów planujących wyjazd.

Wizę do Iranu można również załatwić bezpośrednio na lotnisku, ale wiąże się to z koniecznością odstania swojego w kolejce. Wizy na lotnisku wydawane są na 30 dni, ich koszt to 75 euro. Wymagane jest również podanie adresu hotelu i telefonu, w którym się chcemy zatrzymać. Niestety couchsurfing i inne formy nocowania na dziko są w Iranie zabronione.

Przed wyprawą koniecznie należy zadbać o ubezpieczenie, które można wykupić na lotnisku w Teheranie lub w Polsce, musi to być ubezpieczenie turystyczne z opcją na Iran i powinno obejmować koszty ewentualnego transportu ciała w razie śmierci.

WALUTA I CENY W IRANIE

Ponieważ w Iranie polskie karty płatnicze nie działają i nie wypłacimy pieniędzy z bankomatów, koniecznie należy zadbać o odpowiednią ilość gotówki przed wyjazdem. Obowiązującą walutą w Iranie jest Rial irański (IRR).

  • 1 USD – 43 690,70 IRR,
  • 1 EUR – 50 801,96 IRR,
  • 1 PLN – 11 740,30 IRR

Jednak najlepiej zabrać ze sobą dolary, mające dobry przelicznik, poza tym w wielu hotelach i restauracjach można płacić bezpośrednio dolarami. Jeżeli zechcesz wymienić walutę, najkorzystniej zrobić to na lotnisku Imam Khomeini w Teheranie.

Przykładowe ceny w Iranie, czy Iran jest drogi?

Na szczęście dla turystów kraj ten uchodzi za raczej tani, a ceny są przyzwoite (i można się targować).

  • jednorazowy przejazd taxi po Teheranie: 50 000 – 100 000 IRR,
  • autobus z lotniska w Teheranie do centrum: 60 000 IRR,
  • skromny hotel 450 000 do 800 000 IRR,
  • obiad w restauracji: 180 000 – 420 000 IRR,
  • bilety wejścia do meczetów: 200 000 IRR.

BEZPIECZEŃSTWO W IRANIE

Kwestią, która nurtuje wielu podróżników, jest to czy w Iranie jest bezpiecznie? Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę z tego, że wiele miast Iranu żyje z turystyki, a bezpieczeństwo dla podróżników jest tam rzeczą priorytetową, przynajmniej w głównych ośrodkach. Osoby, które faktycznie tam były, wypowiadają się pozytywnie i podkreślają, że nie ma się czego bać. Nawet kobiety podróżniczki relacjonują, że nie miały żadnych sytuacji, w których czułyby się zagrożone. Niemniej jednak należy pamiętać, że jest to kraj specyficzny pod względem ubioru. Panie szczególnie powinny pilnować, by nie ubierać krótkich spódniczek czy bluzek na ramiączkach. Nieodłączną częścią damskiej garderoby są chusty, tuniki z długim rękawem, legginsy albo spodnie do kostek. Panowie nie mają takich obostrzeń, ale muszą nosić długie spodnie.