img bottom

Jak podróżować bez wychodzenia z domu?

Trudny czas pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 spowodował, że wszystkie plany podróżnicze musiały ulec zawieszeniu. Choć kolejne elementy gospodarki są stopniowo i powoli odmrażane, to zagraniczne wyjazdy, póki co są niemożliwe. Kiedy granice zostaną otwarte i będzie można ponownie ruszyć w świat? Tego na razie nie wiadomo. Wiemy jednak w jaki sposób osłodzić sobie ten czas i jak podróżować bez wychodzenia z domu.

Spotkania podróżnicze online

Skoro całe życie towarzyskie przeniosło się do Internetu, dlaczego tego nie wykorzystać? Konwenty podróżnicze i prelekcje związane z wyprawami można realizować zarówno na żywo, jak i wirtualnie. Takie spotkania online cieszą się całkiem sporym zainteresowaniem, gdyż uczestnictwo w nich wymaga tylko dostępu do Sieci i urządzenia, na którym można odtwarzać obraz. Do aktywnego udziału przydałaby się jeszcze kamerka i słuchawki z mikrofonem, czyli zestaw, który znajduje się w wielu domach, a jeżeli nawet nie, to wyposażenie się w podstawowe akcesoria jest proste i tanie, nawet w czasach pandemii.

 

O co chodzi w spotkaniach podróżniczych online? Oczywiście o kontakt z ludźmi, z którymi możemy dzielić pasje. Każdy, kto ma ciekawą inicjatywę, może ją zrealizować z naszą pomocą. Przedstaw nam pomysł na prelekcję, zajęcia, konferencję, a jeżeli temat nam się spodoba, omówimy go z Tobą i będziesz mógł go zrealizować online dla społeczności podróżników.

 

Oprócz wydarzeń organizowanych przez członków grupy wychodzimy z wieloma inicjatywami: zapraszamy znamienitych gości znanych ze środowiska podróżniczego, prowadzimy prelekcje, pokazy i konwenty, podczas których podróżnicy opowiadają o swoich przygodach. To niepowtarzalna okazja, by poznać sławy ze świata ekspedycji.

 

Dlaczego to nawet lepsze niż spotkania na żywo? Przede wszystkim dlatego, że nie musisz rezerwować czasu na dojazd, wystarczy, że o odpowiedniej godzinie odpalisz stream i możesz uczestniczyć w spotkaniu, nie wychodząc z mieszkania. Bezpiecznie i w komfortowych warunkach. Zapraszamy do uczestnictwa na grupie na Facebooku: Spotkania Podróżnicze Online.

Festiwal podróżników

Spotkania online to przedsmak innego, wielkiego wydarzenia – Festiwalu Podróżników. To jedyny w swoim rodzaju konwent online, podczas którego spotkaliśmy się wirtualnie z czołowymi polskimi podróżnikami i blogerami, m.in. z: Krzysztofem Wielickim, Moniką Witkowską, Łukaszem Superganem, Tomkiem Habdasem, Łukaszem Nowakiem, czy autorami blogów: Podróżovanie, Podróże z Pazurem, Road Trip Bus.

 

Wirtualne spotkania online z podróżnikami składały się z prelekcji i panelów dyskusyjnych, w trakcie których nie tylko mogliśmy posłuchać relacji i ciekawostek, którymi nasi goście chętnie się dzielili, ale też brać aktywny udział w dyskusjach.

 

To pierwsze tego typu przedsięwzięcie, ale z pewnością nie ostatnie. Ciekawa forma festiwalu, łatwa dostępność i możliwość interakcji ze sławami ze świata tripów, przyciągnęła wiele osób, a mamy nadzieję, że w przyszłości będzie jeszcze lepiej!

Wirtualne podróże po świecie

Powyższe propozycje skupiały się na prelekcjach z ciekawymi ludźmi ze świata wypraw. A czy można podróżować bez wychodzenia z domu i z-o-b-a-c-z-y-ć ciekawe miejsca? Można. Umożliwiają to tzw. wirtualne spacery oferowane przez coraz większą liczbę zarządców zabytków, muzeów i ciekawych miejsc. Wiele lokalizacji da się podejrzeć na kamerkach online, choć te z racji słabszej rozdzielczości są raczej ciekawostką niż realną możliwością podziwiania widoków, warto jednak mieć świadomość istnienia takiej opcji.

 

Bez wychodzenia z domu można odbyć wirtualny spacer po Londynie, zwiedzić Muzeum Historii Naturalnej w Waszyngtonie i przejść się po Oxfordzie, obejrzeć nowojorskie Muzeum Guggenheim, muzeum Rijksmuseum w Amsterdamie, czy Musée d’Orsay w Paryżu. Nie brakuje też polskich propozycji. Wirtualne spacery proponowane są na przykład przez Muzeum Zamek w Łańcucie, kopalnię soli w Wieliczce czy zamek krzyżacki w Malborku.

 

Dla chcącego nic straconego, a czas izolacji i kwarantanny wcale nie musi oznaczać tęsknego wpatrywania się w albumy ze zdjęciami. Można odbyć ciekawe i pouczające podróże online, i przygotowywać się do zawojowania świata, gdy granice zostaną otwarte.