img bottom

Islandia interior – TOP 5 trekkingów

Jednym z najdziwniejszych i najbardziej intrygujących miejsc na całej Islandii jest jej interior, czyli wnętrze wyspy, które w niczym nie przypomina jej obrzeży. To surowy, wulkaniczny obszar, poprzecinany ostrymi szczytami, przepastnymi dolinami i kamienistymi ścieżkami rozciągniętymi przez wyżyny. To idealne miejsce na wymagające trekkingi i piesze wędrówki. Przygotowaliśmy zestawienie TOP5 trekkingów po Islandii, które polecamy, i na które wspólnie się wybierzemy!

Trekkingi Islandii – Thorsmork i szczyt Valahnukur

Thorsmork jest urokliwą doliną zlokalizowaną w interiorze; znajduje się na południu Islandii, między Mýrdalsjökull, Tindfjallajökull i Eyjafjallajökull. Jest to rejon niezwykle malowniczy i zróżnicowany, przez który wiodą liczne trasy turystyczne, te bardziej i mniej wymagające. Trekking na szczyt Valahnukur należy do łatwych, za to niezwykle widowiskowych, dlatego polecany jest każdemu. Spacerowym tempem trasę przechodzi się w około 3-4 godziny, jest to szlak prosty, średnio wymagający pod względem kondycji. Stanowi dobry początek i aklimatyzację do kolejnych, bardziej wymagających trekkingów w interiorze Islandii.

Trekkingi Islandii – Thorsmork i kratery Magni i Modi

Pozostając w dolinie Thorsmork, polecamy umiarkowanie wymagający trekking w kierunku wulkanicznych kraterów Magni i Modi. To kratery powstałe w wyniku erupcji wulkanu Eyjafjallajökull w 2010. Jest to więc zupełnie świeża formacja, którą obowiązkowo warto zwiedzić przemierzając interior Islandii. Nadal jeszcze nie wszystko okrzepło, wciąż widoczna jest jarząca się lawa pod powierzchnią, a znad kraterów unosi się para i czuć zapach siarki. Trekking po dolinie Thorsmork z wejściem pod same kratery Magni i Modi z pewnością należy do grona najatrakcyjniejszych wypraw pieszych po interiorze. W zależności od wyboru trasy trwa od 6 do 8 godzin; jest to szlak o średniej trudności, wymaga podejść z użyciem lin. Trasa zdecydowanie warta jest wysiłku, ponieważ bezpośredni widok na kratery wulkaniczne zapiera dech w piersiach.

 

Źródło:

https://www.needpix.com/photo/1383441/hikingtraillandmannalaugar-thorsmork-iceland

Trekkingi Islandii – Landmannalaugar i wulkan Brennisteinsalda

Ten trekking znalazł się w naszej topce ze względu na niesamowite widoki. Sam szlak nie jest trudny, wymagana jest minimalna kondycja fizyczna, a przejście trwa około 3-4 godzin, nie stanowi więc specjalnego wyzwania, dlatego świetnie sprawdza się jako trekking dla każdego. Jeżeli mielibyśmy polecić osobie bez szczególnego przygotowania jakiś jeden trekking na Islandii, to byłby to Landmannalaugar. Przejście odbywa się przez geotermalny obszar i połacie zastygłej lawy, a kończy się wejściem na wulkan Brennisteinsalda (855 m n.p.m.). Wzdłuż trasy można podziwiać niesamowite widoki na kolorowe Góry Tęczowe. To niezwykle fotogeniczny szlak i zazwyczaj podróżnicy pstrykają tam mnóstwo zdjęć. Szczerze polecamy.

Trekkingi Islandii – Landmannalaugar i Sudurnamur

Rejon Landmannalaugar obfituje w wiele tras i trekkingów o różnym stopniu trudności. Nieco trudniejszy, choć nadal w zasięgu nóg podróżnika, który nie przesiedział całego roku na kanapie, jest trekking na Sudurnamur, trwający około 4-5 godzin. Trasa wiedzie ostro w górę, a widok na Góry Tęczowe jest wart każdego wysiłku – im wyżej, tym piękniej. To jeden z tych trekkingów, które choć męczące, to widokami z nawiązką rekompensują włożony wysiłek.

Trekkingi Islandii – Landmannalaugar i Blahnukur

W zestawieniu top 5 trekkingów Islandii Interior nie może zabraknąć wejścia na wulkan Blahnukur. Średnio wymagające wyjście, z którym powinien poradzić sobie każdy z dobrą kondycją fizyczną. Będąc w rejonie Landmannalaugar, koniecznie trzeba wejść na wulkan Blahnukur i obejrzeć panoramę Interioru z wysokości. Ze szczytu rozpościera się niezwykły widok na Góry Tęczowe, a także na pięć lodowców. Stamtąd Islandia wygląda zupełnie inaczej niż na obrzeżach, nabiera tego marsjańskiego klimatu. Przebywając na szczycie, można poczuć się jak bohater kina science fiction.

A co poza topką? Czy są inne trekkingi na Islandii w interiorze warte polecenia?

Jest ich mnóstwo; Są trasy łatwe i trudne, bardziej lub mniej wymagające technicznie, ale siłą rzeczy nie możemy tu ich wszystkich zmieścić. Warte przejścia są też trekkingi na Reykjadalur Hot Springs, wzdłuż klifów Latrabjarg czy nad potężny wodospad Dettifoss. A to dopiero początek! Sprawdź, jakie jeszcze atrakcje przygotowaliśmy na solistowej wyprawie: Islandia Interior.

 


 

 

 

 

 

 

Podcasty podróżnicze na temat Islandii