img bottom

Islandia Interior – jak się przygotować na wyprawę?

Islandia jest przepięknym, ale – jak na krainę ognia i lodu przystało – dość nieprzewidywalnym krajem, dlatego też, planując trip po jej zakątkach, warto się odpowiednio przygotować. Żeby ułatwić Ci to zadanie, opracowaliśmy krótką listę z najważniejszymi rzeczami, które mogą Ci się przydać podczas udziału w wyprawie Islandia Interior. Z nimi z pewnością nie dasz się zaskoczyć żadnym okolicznościom!

Islandia Interior – co musisz wiedzieć o tej wyprawie?

Islandia Interior to 14-dniowa wyprawa planowana głównie z myślą o tych osobach, które nie lubią siedzieć w miejscu, a polowe warunki im niestraszne (co noc śpimy gdzie indziej, za łóżka służą nam karimaty rozłożone w namiotach, a jedzenie gotujemy sami na kuchenkach). Plan samego wyjazdu jest intensywny i obejmuje nie tylko wiele godzin w samochodzie, ale również trekkingi o różnym stopniu trudności.

 

Przygotowując się do wyprawy Islandia Interior, warto mieć na uwadze przede wszystkim zmienne warunki pogodowe panujące na wyspie. Islandia to nie Bahamy latem, dlatego lepiej nie nastawiać się na stabilne kilkanaście, czy dwadzieścia kilka stopni, przygotowując raczej na wartości poniżej 16 stopni latem i około 0 zimą. Warto również założyć, że odczuwalna temperatura może być niższa, niż wskazuje termometr, co jest zasługą dość dużej wilgotności powietrza oraz silnych podmuchów wiatru.

Jak spakować się na Islandię Interior? Akcesoria campingowe

W trakcie wyprawy Islandia Interior śpimy na polach campingowych w wygodnych namiotach marki Decathlon. Do Waszej dyspozycji oddajemy między innymi komfortowy namiot kempingowy Quechua MH100, który podobnie jak nieco mniejszy namiot trekkingowy Forclaz MT500 poprzez zastosowanie odpowiedniego rodzaju materiałów, umożliwia zaciemnienie wnętrza, pozwalając na stworzenie idealnych warunków do nocnego odpoczynku. Zapewniamy też akcesoria pomocne w przypadku usterek, czy innych nieprzewidzianych sytuacji: napinacze do namiotu, łaty samoprzylepne, czy szpilki do namiotu.

 

Spośród akcesoriów campingowych na tę wyprawę warto zabrać również:

 • matę trekkingową, najlepiej składaną, bo zajmuje mało miejsca – taka mata trekkingowa będzie mogła posłużyć zarówno jako dodatkowa izolacja od ziemi w namiocie, jak i miejsce do siedzenia podczas spożywania posiłków, czy odpoczynku na łonie przyrody,
 • pled turystyczny z powłoką hydrofobową, który można wykorzystać zarówno w namiocie, jak i podczas pikniku,
 • śpiwór dostosowany do warunków pogodowych. Najlepiej taki, który komfort termiczny będzie miał dostosowany od zera w dół.

Jedzenie

Chociaż większość posiłków będziemy przygotowywać samodzielnie, nie ma co przesadzać z ilością zabieranego z Polski jedzenia, szczególnie że ceny na Islandii nie odbiegają zbyt wiele od tych w naszym kraju. Warto jednak zaopatrzyć się w kilka obiadów liofilizowanych, czy żele i batony energetyczne na drogę, a produkty na śniadania czy przekąski można kupić w supermarkecie niewiele drożej niż w Polsce.

 

Z naszej strony zapewniamy cały niezbędny sprzęt do gotowania – kuchenki, palnik, butle gazowe, patelnie. Mamy nawet rozkładany stół kempingowy, by nasze posiłki upływały nie tylko w miłej, ale i komfortowej atmosferze.

Odzież

Warunki pogodowe na Islandii nie należą do najłatwiejszych, dlatego należy się odpowiednio przygotować do wyjazdu. Przede wszystkim, nie warto brać zbyt dużo rzeczy, by nie utrudniać sobie codziennego pakowania i rozpakowywania się. Natomiast rodzaj i grubość ubrań powinny być dostosowane raczej do chłodniejszych warunków – nocą temperatura na Islandii nie przekracza kilku stopni, a wyjątkowo może spaść nawet poniżej zera.

 

Jakie ubrania zabrać na Islandię?

 • kurtka wiatro- i wodoodporna – zimą powinna być ona nieco grubsza, by lepiej chronić przed podmuchami wiatru i niższymi temperaturami,
 • lekka kurtka puchowa,
 • polar/gruby sweter,
 • czapka, rękawiczki, szalik – pamiętaj o nich także latem (!),
 • grubsza bielizna/bielizna termoaktywna – do spania w namiocie będzie jak znalazł,
 • strój kąpielowy,
 • grube skarpety,
 • przewiewna odzież dzienna, która zapewnia swobodę ruchów.

Buty

Pakując się na wyprawę Islandia Interior, nie zapomnij o odpowiednich, SPRAWDZONYCH i rozchodzonych butach. Nie testuj nowych butów ani nie bierz nowej, nierozchodzonej pary, gdyż może się to skończyć otarciami i odciskami. Z racji tego, że w trakcie wyjazdu chodzimy sporo, a trekkingi odbywają się po różnych nawierzchniach (w planach mamy nie tylko góry, ale także na przykład lodowiec), powinny być one wodoodporne i mieć odpowiednio grubą, antypoślizgową podeszwę. Bezpieczniej jest także wybierać modele sięgające za kostkę, które w razie upadku, mogą uchronić Cię przed urazem. Prócz butów trekkingowych, zabierz ze sobą również lżejsze obuwie do samochodu (szczególnie jeśli chcesz prowadzić) i do chodzenia po kempingu.

Akcesoria

Wśród innych rzeczy, o których warto pamiętać, pakując plecak na wyprawę do Islandii z Solistami, są:

 

 • latarka czołówka z dodatkowym kompletem baterii,
 • zestaw naczyń osobistych: menażka, sztućce kempingowe, kubek metalowy i butelka wielokrotnego użytku,
 • kosmetyki, w tym w szczególności krem z filtrem UV i krem chroniący przed wiatrem,
 • okulary przeciwsłoneczne,
 • miniapteczna ze środkami opatrunkowymi, plastrami na odciski, środkami przeciwbólowymi, czy zażywanymi lekarstwami,
 • powerbanki, ładowarki i kable USB,
 • ewentualnie aparat, dodatkowe karty pamięci,
 • pozytywne nastawienie.

Jeśli lubisz wyzwania i nie boisz się zmęczyć, a Islandia zawsze znajdowała się na Twojej liście krajów do odwiedzenia, już teraz zapisz się na jedną z wypraw Islandia Interior, które planujemy w 2023 roku! Nie chcesz czekać? Zobacz, jak wygląda nasz pomysł na Islandię zimą i dołącz do Islandia Winter! Możemy zagwarantować, że i tu nie będzie nudy.

 

Materiał powstał we współpracy z firmą Decathlon