img bottom

Irlandia atrakcje – co zobaczyć w Irlandii? Zwiedzanie

Nie ma chyba w całej Europie bardziej mistycznego i tajemniczego miejsca niż Irlandia. Zwiedzanie tego wyspiarskiego kraju to okazja, by przeżyć niesamowitą przygodę pełną legend i magii. Co sprawia, że warto tam pojechać? Co trzeba zobaczyć w Irlandii? Odkryj ten przepiękny zakątek razem z nami!

Irlandia – Zielona Wyspa nie tylko z nazwy

Irlandia dzieli swoją powierzchnię między dwa kraje – Irlandię Północną, która stanowi część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, ze stolicą w Belfaście, oraz Republikę Irlandii mającą stolicę w Dublinie. Drugie z tych państw określa się także mianem Irlandii Południowej, pomimo że tak właściwie rozciąga się przez całą długość wyspy, zajmując prawie całe jej terytorium z wyłączeniem niewielkiego skrawka na północnym wschodzie.

Sama Irlandia-wyspa leży około 150 km na zachód od Wielkiej Brytanii, a oddzielający je Kanał Świętego Jerzego jednocześnie łączy Morze Irlandzkie z Morzem Celtyckim stanowiącym część Oceanu Atlantyckiego. Jej teren porośnięty jest wyjątkowo bujną zielenią, której sprzyjają między innymi zasobne gleby, umiarkowany klimat z częstymi opadami deszczu, czy wciąż aktualne tradycje rolnicze. Obecna tam hodowla owiec przyczynia się do utrzymywania pastwisk naturalnie urozmaicających zielony krajobraz.

To jednak niejedyny „zielony akcent”, jaki ma Irlandia. Atrakcje tego zakątka Europy wiążą się także z hucznie obchodzonym świętem Świętego Patryka. Był on biskupem misjonarzem żyjącym w V wieku, który przyczynił się do chrystianizacji kraju i został ogłoszony jego patronem. Przypadające na 17 marca wspomnienie świętego to wielka, radosna uroczystość z paradami, marszami, tańcami i gwarnymi spotkaniami towarzyskimi. Znakiem rozpoznawczym tego święta jest właśnie kolor zielony. Przewija się on w dekoracjach, ubiorze mieszkańców, czy potrawach.

Co warto zobaczyć w Irlandii Południowej?

Ze względu na to, czym na tle innych państw europejskich wyróżnia się Irlandia, zwiedzanie tego kraju to doskonała okazja, by aktywnie spędzić czas, zanurzając się przy tym w prawdziwej irlandzkiej lokalności. Co zobaczyć w Irlandii Południowej? To może być naprawdę długa lista.

Atrakcje turystyczne Irlandii niewątpliwie otwiera Dublin, który pomimo statusu największego miasta w kraju, ma raczej urok niewielkiej mieściny. Taka specyficzna atmosfera wynika między innymi z charakterystycznej zabudowy utrzymanej w stylu wiktoriańskim i georgiańskim. Przykładem tego jest choćby Trinity College (Uniwersytetu Irlandii), który znany jest z naprawdę monumentalnej biblioteki. Przechowywane są tam wyjątkowo cenne, bogato zdobione rękopisy na czele z Księgą z Kells pochodzącą prawdopodobnie aż z początku IX wieku. Jeśli chodzi o stołeczne atrakcje Irlandii, ich mapa nie byłaby pełna bez dzielnicy Temple Bar. Kwitnące tam życie towarzyskie i kulturalne przyciąga nie tylko miłośników pubów oraz Guinnessa, ale także koneserów sztuki i muzyki na żywo.

A ta dzika Irlandia? Co zobaczyć w tym przypadku? Jeszcze będąc w Dublinie, warto odwiedzić Phoenix Park, który nosi zacny tytuł największego parku miejskiego w Europie. Na ponad 700 ha stykają się dzika natura i kultura – znajduje się tam między innymi drugi co do wielkości obelisk na świecie. To także doskonałe miejsce do rekreacji.

Aby zobaczyć wszystko, co faktycznie jest warte odwiedzenia, zwiedzanie Irlandii koniecznie powinno uwzględnić wizytę w Parku Narodowym Killarney. To wyjątkowe miejsce, gdzie można podziwiać surową irlandzką przyrodę w jej najpiękniejszym wydaniu. To właśnie tam znajduje się malowniczy wodospad Torc. Z kolei Góry Wicklow to najrozleglejszy obszar górski, jaki ma Irlandia. Co warto zobaczyć, jeśli chodzi o ten zakątek? Jeśli łagodne zielone pagórki poprzecinane dolinami stanowią za słabe argumenty, to tajemnicze, omszałe ruiny dawnych osad i zapomnianych klasztorów z pewnością takimi nie będą.

Kolejne interesujące atrakcje Irlandia ma na wybrzeżu. 180-kilometrowy szlak Ring of Kerry wiodący osadami i wzniesieniami rozciągającymi się wzdłuż Atlantyku, a także malownicze półwyspy z plażami i klify to spora dawka wrażeń dla każdego miłośnika przyrody oraz aktywnego odpoczynku.

Co warto zobaczyć w Irlandii Północnej?

Jeśli chodzi o atrakcje, Irlandia Północna również ma się czym pochwalić. Pomimo relatywnie niewielkiej powierzchni, stanowi ciekawy przykład charakterystycznej dla wyspy kultury, stanowiącej miks wierzeń, legend i specyficznego stylu życiu, który wyróżnia się otwartością i serdecznością, tak w stosunku do siebie nawzajem, jak i turystów.

Co warto zobaczyć w Irlandii Północnej?

  • Belfast – to miasto portowe stanowiące centrum życia kulturalnego i turystycznego Irlandii Północnej. Silnie zakorzenione w kulturze masowej dzięki postaciom muzyków i sportowców, stanowi barwną mieszaninę różnych wpływów. Co więcej, to właśnie tam znajduje się stocznia, w której zbudowano Titanica oraz bliźniacze mu statki, z których jeden także podzielił jego smutny koniec.
  • Giant’s Causeway – to około 40 tysięcy bazaltowych kolumn o regularnych kształtach. Z uwagi na swój charakterystyczny wygląd stanowią źródło wielu ciekawych legend, które zdecydowanie warto poznać, jeszcze przed naukowym wyjaśnieniem.
  • Dark Hedges – krajobraz wyglądający jak z filmu grozy? To tylko jedno ze skojarzeń, jakie wzbudzają poskręcane, przeplatające się ze sobą gałęzie drzew rosnących wzdłuż drogi do rezydencji Stuartów. Ich nietypowy wygląd zainspirował między innymi twórców Gry o Tron, którzy wykorzystali go do stworzenia Drogi Królewskiej.

Irlandia – zobacz ją z Solistami!

Wczuj się w styl podróżowania Soliści Adventure Club i daj się porwać temu, co ma do zaproponowania wyprawa do Irlandii! Razem z nami zobaczysz najpiękniejsze i najbardziej tajemnicze zakątki wyspy. Wspólnie zwiedzimy Dublin i Belfast, wybrzeże Causeway i Ring of Kerry, a także wiktoriańskie rezydencje i średniowieczne zamki. Co więcej, na każdego uczestnika czeka mnóstwo dodatkowych atrakcji, łącznie z lokalną kuchnią i uczestnictwem w miejscowym życiu towarzyskim. Nie zastanawiaj się więc już, co zobaczyć w Irlandii, tylko dołącz do nas i weź udział w cudownej przygodzie, którą zapamiętasz na długo!