img bottom

Hvannadalshnúkur – odkryj najwyższy szczyt Islandii

Jeśli mówimy o dachu Islandii, mówimy o Hvannadalshnúkur. To nie tylko najwyższy szczyt na wyspie, ale również jedno z najbardziej spektakularnych i fotogenicznych miejsc w kraju. Jak, i czy w ogóle, można go zdobyć? Czego ewentualnie wymaga przygotowanie na taką wędrówkę? Już teraz poznaj najważniejsze informacje o Hvannadalshnúkur: trekkingi, położenie, atrakcje.

Gdzie leży Hvannadalshnúkur?

Hvannadalshnúkur (2110 m n.p.m.) leży w południowo-wschodniej części Islandii, w masywie wulkanicznym Öræfajökull, który znów jest częścią największego lodowca na wyspie – Vatnajökull. Jednocześnie znajduje się na terenie Parku Narodowego Vatnajökull obejmującego wiele innych imponujących lodowców i wulkanów. Z kolei najbliższe większe miasto to położone na północny wschód Höfn.

Co oferuje góra Hvannadalshnúkur?

Ze względu na położenie góry Hvannadalshnúkur, wejście na szczyt jest zarezerwowane raczej wyłącznie dla wprawnych alpinistów. Sama wspinaczka może nie należy do szczególnie trudnych technicznie, jednak trekking trwa długo i odbywa się w niesprzyjających warunkach. Co więcej, każdy uczestnik wyprawy musi mieć odpowiedni sprzęt i przygotowanie fizyczne, które pozwolą mu poradzić sobie ze zmienną pogodą i niebezpieczeństwami związanymi z nierówną, czasami niestabilną powierzchnią Hvannadalshnúkur. Trekking, co również trzeba mieć na uwadze, planując wejście na szczyt, może zostać zupełnie pokrzyżowany przez niesprzyjające warunki atmosferyczne. Wówczas wejście jest albo przekładane o kilka dni, albo zupełnie odwoływane.

Wejście na szczyt to jednak nie jedyne, co góra Hvannadalshnúkur ma do zaoferowania. Dzięki spektakularnemu wyglądowi jest idealnym obiektem do fotografowania. Zwłaszcza że razem z okolicznymi szczytami tworzy tak zwane nunataki, czyli wzgórza „wystające” ponad otaczający je lądolód. Wygląda to tak, jakby brakło lodu, żeby je przykryć całkowicie.

Skąd najlepiej fotografować Hvannadalshnúkur? Zdjęcia szczytu można wykonać z wielu różnych miejsc. Część z nich znajduje się na położonych w okolicy szlakach turystycznych, co pozwala połączyć dobre z pożytecznymi – wycieczkę przyrodniczą z fotografowaniem. O jakich miejscach mówimy?

  • Skaftafell i punkt widokowy Sjónarnípa – Skaftafell jest częścią Parku Narodowego Vatnajökull i zarazem jednym z punktów wypadowych dla wspinających się na Hvannadalshnúkur. Fotografia tutaj wychodzi więc naprawdę świetnie. Ponadto w okolicy znajduje się wiele szlaków turystycznych, które oferują wspaniałe widoki na górę i otaczające lodowce. Jeden z nich wiedzie przez punkt widokowy Sjónarnípa.
  • Jökulsárlón – Jökulsárlón jest jeziorem lodowcowym położonym na południe od Vatnajökull. Przy dobrej pogodzie stanowi świetne tło dla zdjęć z Hvannadalshnúkur majaczącym w oddali.
  • Droga krajowa nr 1 – obwodnica wyspy, która przebiega w pobliżu Vatnajökull, oferuje wiele punktów widokowych i miejsc postojowych, skąd można podziwiać górę Hvannadalshnúkur i jej otoczenie.

Planując uwiecznienie Hvannadalshnúkur na zdjęciach, trzeba tak zaplanować to przedsięwzięcie, by warunki mu sprzyjały, a góra była widoczna w pełnej krasie. Zazwyczaj najlepsze światło do fotografowania oferują wczesne poranki lub późne popołudnia, kiedy słońce jest nisko na niebie i rzuca długie cienie, co podkreśla strukturę góry. Warto także być na bieżąco z pogodą. Najlepsze na fotografowanie Hvannadalshnúkur są bezchmurne dni z wysoką przejrzystością powietrza.

Zaplanuj wakacje marzeń z Soliści Adventure Club

Chcesz zobaczyć Hvannadalshnúkur? Islandia w wykonaniu Solistów jest czymś, czego koniecznie musisz spróbować! Przygotowaliśmy aż 5 rodzajów wypraw, dzięki którym poznasz najpiękniejsze zakątki wyspy, odkrywając je w swoim ulubionym stylu i dokładnie tak, jak lubisz. Czekają na Ciebie nie tylko najwspanialsze atrakcje przyrodnicze z wodospadami i lodowcami na czele, ale również zwiedzanie stolicy i dodatkowe, opcjonalne wycieczki! Już teraz zobacz, co przygotowaliśmy na ten rok: wyprawy do Islandii!