img bottom

Hotel czy motel? Road trip przez USA

Rozklekotany cadillac, uliczny kurz, spanie w motelu na końcu świata – dla wielu osób właśnie tak wygląda prawdziwa podróż przez Stany Zjednoczone. Choć dla niektórych mogłoby to brzmieć jak typowa objazdówka, to jednak w tym przypadku nagrodą nie jest ostatni przystanek, a podróż sama w sobie. Jeśli więc również pociągają Cię klimaty jak z filmu drogi i chcesz spróbować, jak to jest codziennie spać w innym motelu w USA, to może ten tekst Cię zainspiruje i spełnisz swoje wielkie marzenie.

Samochodowa podróż przez Stany Zjednoczone

Same Stany Zjednoczone można zwiedzać na wiele sposobów – i to o wiele więcej niż 3 wyprawy, które proponujemy. Chcąc zobaczyć jak najwięcej, najlepiej wybrać się w prawdziwy road trip z noclegami w motelach i posiłkami w przydrożnych barach. Chociaż taka wyprawa może mieć kilka wad – jak choćby spędzenie większości czasu w samochodzie, to jednak pozwala odkryć wiele nieznanych miejsc i przepięknych zakątków znajdujących się poza turystycznymi szlakami. Takiemu odkrywaniu USA sprzyja również sama infrastruktura, przede wszystkim dobrze rozwinięta sieć dróg i ich wysoki stopień utrzymania, czy duża dostępność noclegów w hotelach i motelach dostosowanych do potrzeb osób zmotoryzowanych.

Czym się różni hotel od motelu?

Hotel i motel, choć posiadają podobną funkcję, jaką jest zapewnienie miejsce do spania, to jednak podchodzą nieco inaczej do tematu komfortu. Pierwsze z nich odznaczają się zazwyczaj nieco wyższym standardem i nastawione są nie tylko na przyjęcie podróżujących (rozumianych jako osoby przemieszczające się z punktu A do punktu B), ale także turystów, którzy planują dłuższy pobyt. Z tego względu hotele w USA, podobnie jak w innych krajach, często oferują szereg udogodnień, jak chociażby dostęp do restauracji, barów, siłowni lub basenu. Motele natomiast przystosowane są przede wszystkim do wynajmu krótkoterminowego, a ich głównymi klientami są kierowcy, którym nie przeszkadza ani niższy standard pokoi, ani brak dodatkowych wygód. Motele w USA mają z reguły duże darmowe parkingi położone tuż przy samym budynku, co znacznie ułatwia wypakowywanie i powtórne pakowanie bagażu.

Różnicę między hotelem a motelem widać również w samym wyglądzie i ułożeniu obiektu. Hotele na ogół stanowią jednolitą bryłę, a wszelkie korytarze i klatki schodowe poprowadzone są wewnątrz. Natomiast w motelach ta część budynków znajduje się na zewnątrz, a do pokoju wchodzi się bezpośrednio z parkingu.

Noclegi i USA jak z filmu drogi

O ile hotele można spotkać przede wszystkim w środkach miast, o tyle motele w USA lokowane są przede wszystkim na ich obrzeżach, przy trasach wylotowych, by podróżujący mogli do nich dotrzeć bez kluczenia po terenach zabudowanych. Podobnie jak w hotelach, wyposażenie pokoi i jakość obsługi w poszczególnych obiektach może się bardzo różnić między sobą, a na ich standard wskazuje ilość gwiazdek.

Podróżując autostradami Stanów Zjednoczonych, najlepiej wybierać noclegi w miejscach co najmniej średniej klasy. Takie motele, czy to zrzeszone w sieci, czy stanowiące nieduży biznes rodzinny, na ogół oferują całkiem dobry poziom usług, a pokoje są wyposażone nie tylko w łóżko i dostęp do osobnej łazienki, ale również dodatkowe sprzęty takie jak telewizor i kuchenka mikrofalowa.

Niektóre motele w USA mogą zaskakiwać stylem, w jakim zostały utrzymane. Choć w przypadku dużej części z nich dominuje raczej „poprawna” estetyka, którą można by określić jako nijaką, tak niektóre z obiektów zostały urządzone w bardzo charakterystyczny sposób, nawiązujący do lokalnej kultury, czy historii. Wówczas nie tylko road trip, ale i nocleg w takim miejscu będzie niesamowitym przeżyciem.

Jednak taka wyprawa to nie tylko motele, ale i USA poznawane od najpiękniejszej strony. Długie godziny siedzenia w samochodzie szybko wynagradzają piękne widoki, a podróż przez prowincjonalne miasteczka i duże metropolie pozwala poczuć się jak bohater/ka filmu drogi.

Jeśli więc marzysz o niespiesznej podróży samochodem przez najbardziej urokliwe zakątki USA, pora spełnić to marzenie. Niezależnie od tego, czy wolisz przejechać z północy na południe, czy ze wschodu na zachód, Stany Zjednoczone z pewnością Cię zaczarują. O tym, jak bardzo interesujący jest każdy z tych kierunków, pisaliśmy już tutaj. Na uwagę zasługują jednak nie tylko duże i zatłoczone miasta takie jak Nowy Jork, Las Vegas, czy Los Angeles, ale również parki narodowe, kaniony i rozległe doliny.