Gruzja – kiedy jechać i co zobaczyć? 1

Gruzja – kiedy jechać i co zobaczyć?

Gruzja to bardzo interesujący kierunek podróży, coraz częściej wybierany przez Polaków. To kraj pełen kontrastów – ośnieżone szczyty i piaszczyste plaże, rozwinięte aglomeracje tętniące życiem i małe osady, gdzie czas się zatrzymał. To kraj o gościnności, jakiej nie znajdzie się nigdzie indziej. Zachęcamy do lektury o tym, kiedy jechać i co warto zobaczyć w Gruzji.

KIEDY JECHAĆ DO GRUZJI?

Gruzja to kraj piękny o każdej porze i warto go odwiedzać przez cały rok. Najwięcej turystów można tam spotkać, a jakże, w wakacje, czyli od czerwca do połowy września. Jednak warto pojechać tam już poza sezonem, w okresie wczesnej jesieni, kiedy temperatura jest bardziej znośna dla osób z umiarkowanego klimatu. To właśnie najlepszy czas na odkrywanie zabytków Gruzji i wycieczki objazdowe. W tym przypadku warto już wcześniej zaplanować, co zwiedzić w Gruzji i gdzie pojechać.

Jeśli jednak masz konkretny cel – chcesz uprawiać trekking, odpocząć na plaży czy pojeździć na nartach to warto dobrze przemyśleć to kiedy jechać do Gruzji, bo nie każda pora roku będzie dobra na każdy rodzaj aktywności.

Trekking w Gruzji, zwłaszcza w wyższych partiach, najwygodniej uprawiać w okresie gdy ilość śniegu jest najmniejsza, czyli mniej więcej od lipca do września. Zupełnie inaczej rzecz się ma, gdy wybieramy szosowanie na nartach lub snowboardzie. Najlepsze warunki do uprawiania tego sportu są wtedy, kiedy ustabilizuje się pokrywa śnieżna. I choć stoki są czynne już w grudniu to warto poczekać, bo w drugiej połowie lutego i w marcu liczba narciarzy spada, a warunki wciąż są idealne.

GRUZJA I JEJ OBLICZA

Gruzja to stosunkowo niewielki kraj – jej powierzchnię można porównać do ¼ powierzchni Polski. Na tak niewielkiej przestrzeni możemy jednak znaleźć mnóstwo atrakcji, które spodobają się nawet najbardziej wymagającym osobom. Jej położenie i ukształtowanie terenu sprawia, że jest nie tylko niezwykle urokliwym miejscem, ale ma także wiele do zaoferowania, co potwierdzają liczne opinie osób, które już tam były.

Szukając swojego sposobu poznawania Gruzji warto pomyśleć o tym, co chcesz zobaczyć i jaką twarz Gruzji pragniesz poznać – czy tę turystyczną, skupioną głównie w nadmorskich kurortach czy też tę tradycyjną, leżącą w dzikich zboczach i małych osadach.

Wyprawa do Gruzji daje wiele możliwości spędzania czasu. Można, a nawet należy, odwiedzić te największe miasta takie jak stolica Tbilisi, Kutaisi czy Batumi, gdzie naprawdę jest co zobaczyć i co zwiedzić. Tam splatają się dwa czasy – przeszły i teraźniejszy, co widać i w architekturze i w kulturze. Warto także odwiedzić Macchetę, miasto stanowiące stolicę starożytnej Gruzji. Nie bez powodu określa się ją mianem „miasta-muzeum”. Jest bowiem pełna budynków ważnych z punktu widzenia historii kraju.

Dobrym sposobem na poznanie zabytków Gruzji jest podróż Gruzińską Drogą Wojenną. Ten szlak ma na swojej trasie to wszystko, co warto zobaczyć: zapierające dech widoki i obiekty stanowiące kwintesencję kultury gruzińskiej. Wędrując nim nie sposób nie trafić na małe osady, gdzie czas się zatrzymał. Ich mieszkańcy sprawiają, że Gruzja ma takie wspaniałe opinie, a ich gościnność jest wręcz legendarna.

Nie można także pojechać tam i nie pójść w góry Gruzji, wszak stanowią one około 75% powierzchni całego państwa. Jednym z najpiękniejszych regionów górskich jest Swanetia, gdzie prócz zachwycających widoków, można zobaczyć średniowieczne baszty obronne. Górskie, niezbadane i trudno dostępne tereny, są najlepszym miejscem do uprawiania sportu tego typu. Hektolitry potu wylane podczas cięższych podejść rekompensują za to widoki, a te są jedyne w swoim rodzaju. Nic dziwnego, że trekking w tym kraju staje się coraz bardziej popularny. Oto kilka polecanych przez nas tras:

  • Łatwa trasa, zajmująca około 6 godzin marszu z Ushguli do lodowca u stóp góry Szachary;

  • Umiarkowana, 7-godzinna trasa z miejscowości Mestia do jezior Korduli u podnóży góry Ushba.

  • Łatwa trasa na 5 godzin marszu z wioski Kvemo Okrokana aż do Doliny Truso.

  • Dla wymagających, zaprawionych turystów atrakcją będzie całodniowa, piesza wędrówka z miasta Stepancminda do przełęczy, z której można podziwiać przepiękne widoki między innymi na klasztor Cminda Sameba.

Opowiadając o gruzińskich trasach, warto wspomnieć, że nie brakuje tam szlaków, na których przez cały dzień możesz nie spotkać absolutnie nikogo. Jedną z takich tras jest np. Eceri – Mazeri. To doświadczenie zupełnie inne, niż wędrówki po zatłoczonych szlakach i ścieżkach, na których trzeba przeciskać się obok innych turystów.