img bottom

Gruzja – kiedy jechać, co warto zobaczyć i zwiedzić w Gruzj

Gruzja to bardzo interesujący kierunek podróży, coraz częściej wybierany przez Polaków. Atrakcje Gruzji są pełne kontrastów – ośnieżone szczyty i piaszczyste plaże, rozwinięte aglomeracje tętniące życiem i małe osady, gdzie czas się zatrzymał. To kraj o gościnności, jakiej nie znajdzie się nigdzie indziej. Zachęcamy do lektury o tym, kiedy jechać i co warto zobaczyć w Gruzji.

KIEDY JECHAĆ DO GRUZJI?

Wakacje w Gruzji to doskonały pomysł o każdej porze roku. Najwięcej turystów można tam spotkać, a jakże, latem, czyli od czerwca do połowy września. Jednak warto pojechać tam na zwiedzanie już poza sezonem, w okresie wczesnej jesieni, kiedy temperatura jest bardziej znośna dla osób z umiarkowanego klimatu. To właśnie najlepszy czas na wakacje w Gruzji – odkrywanie zabytków i wycieczki objazdowe. W tym przypadku warto już wcześniej zaplanować, co trzeba zobaczyć w Gruzji.

Jeśli jednak masz konkretny cel na wakacje w Gruzji – chcesz uprawiać trekking, odpocząć na plaży czy pojeździć na nartach to warto dobrze przemyśleć zwiedzanie, bo nie każda pora roku będzie dobra na każdy rodzaj aktywności.

Trekking w Gruzji, zwłaszcza w wyższych partiach, najwygodniej uprawiać w okresie, gdy ilość śniegu jest najmniejsza, czyli mniej więcej od lipca do września. Zupełnie inaczej rzecz się ma, gdy wybieramy szosowanie na nartach lub snowboardzie. Najlepsze warunki do uprawiania tego sportu są wtedy, kiedy ustabilizuje się pokrywa śnieżna. I choć stoki są czynne już w grudniu, to warto poczekać, bo w drugiej połowie lutego i w marcu liczba narciarzy spada, a warunki wciąż są idealne.

GRUZJA ATRAKCJE - CO TRZEBA ZOBACZYĆ

Gruzja na wakacje to doskonały pomysł – mimo niewielkiej powierzchni, którą można porównać do  ¼ powierzchni Polski, posiada liczne atrakcje. Położenie i ukształtowanie terenu Gruzji sprawia, że jest nie tylko niezwykle urokliwym miejscem, ale ma także wiele do zaoferowania, co potwierdzają liczne opinie osób, które już tam były.

Jeśli zastanawiasz się, co chcesz zobaczyć w Gruzji, warto pomyśleć o tym, jaką twarz Gruzji pragniesz poznać – czy tę turystyczną, skupioną głównie w nadmorskich kurortach czy też tę tradycyjną, leżącą w dzikich zboczach i małych osadach.

Gruzja na wakacje daje wiele możliwości spędzania czasu. Co warto zwiedzić? Można, a nawet należy, zobaczyć te największe miasta takie jak stolica Tbilisi, Kutaisi czy Batumi, które naprawdę robią wrażenie. Tam splatają się dwa czasy – przeszły i teraźniejszy, co widać i w architekturze i w kulturze. Warto także odwiedzić Macchetę, miasto stanowiące stolicę starożytnej Gruzji. Nie bez powodu określa się ją mianem „miasta-muzeum”. Jest bowiem pełna budynków ważnych z punktu widzenia historii kraju.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, co warto zwiedzić w Gruzji i poznać jej zabytki, wybierz się w podróż Gruzińską Drogą Wojenną. Ten szlak ma na swojej trasie to wszystko, co warto zobaczyć: zapierające dech widoki i obiekty stanowiące kwintesencję kultury gruzińskiej. Wędrując nim, nie sposób nie trafić na małe osady, gdzie czas się zatrzymał. Ich mieszkańcy sprawiają, że Gruzja ma takie wspaniałe opinie, a ich gościnność jest wręcz legendarna.

Co warto zobaczyć w Gruzji?

Ale to nie wszystko! Co jeszcze warto zobaczyć w Gruzji? Nie można pojechać tam i nie pójść w góry, wszak stanowią one około 75% powierzchni całego państwa. Jednym z najpiękniejszych regionów górskich jest Swanetia, gdzie prócz zachwycających widoków, można zobaczyć średniowieczne baszty obronne. Górskie, niezbadane i trudno dostępne tereny, są najlepszym miejscem do uprawiania sportu tego typu. Hektolitry potu wylane podczas cięższych podejść rekompensują za to widoki, a te są jedyne w swoim rodzaju. Trekking w tym kraju staje się coraz bardziej popularny, dlatego podpowiadamy, co trzeba zobaczyć w Gruzji pod względem tras. Oto kilka polecanych przez nas szlaków:

  • Łatwa trasa, zajmująca około 6 godzin marszu z Ushguli do lodowca u stóp góry Szachary;
  • Umiarkowana, 7-godzinna trasa z miejscowości Mestia do jezior Korduli u podnóży góry Ushba.
  • Łatwa trasa na 5 godzin marszu z wioski Kvemo Okrokana aż do Doliny Truso.
  • Dla wymagających, zaprawionych turystów atrakcją będzie całodniowa, piesza wędrówka z miasta Stepancminda do przełęczy, z której można podziwiać przepiękne widoki między innymi na klasztor Cminda Sameba.

Opowiadając o gruzińskich trasach, warto wspomnieć, że nie brakuje tam szlaków, na których przez cały dzień możesz nie spotkać absolutnie nikogo. Jedną z takich tras jest np. Eceri – Mazeri. To doświadczenie zupełnie inne, niż wędrówki po zatłoczonych szlakach i ścieżkach, na których trzeba przeciskać się obok innych turystów.

 

Opowiadając o gruzińskich trasach, warto wspomnieć, że nie brakuje tam szlaków, na których przez cały dzień możesz nie spotkać absolutnie nikogo. Jedną z takich tras jest np. Eceri – Mazeri. To doświadczenie zupełnie inne, niż wędrówki po zatłoczonych szlakach i ścieżkach, na których trzeba przeciskać się obok innych turystów.