img bottom

Naturalne gorące źródła Islandii Hveragerdi I Hranalaug. Gorąca atmosfera

Islandia to kraj, który zaskakuje swoją wyjątkowością, oferując naprawdę bogate spektrum doświadczeń. To chyba jedyne miejsce w Europie, gdzie w ciągu jednego dnia można wspiąć się na lodowiec i – bez względu na porę roku – zanurzyć w naturalnie ciepłej wodzie zbiorników termalnych. Jednak skąd się biorą takie dzikie gorące źródła na Islandii? Czy można się w nich kąpać bez ograniczeń? Zobacz, co warto wiedzieć na ich temat!

Dlaczego na Islandii występują gorące źródła?

Obecność gorących źródeł na Islandii wiąże się bezpośrednio z aktywnością wulkaniczną, która obserwowana jest tam od przeszło tysiąca lat i trwa do dziś. Jest ona efektem przede wszystkim specyficznego położenia kraju – ten znajduje się na styku dwóch płyt tektonicznych, które co roku odsuwają się o kolejne kilka centymetrów.

Wśród najbardziej spektakularnych przejawów procesów geologicznych zachodzących pod powierzchnią Islandii można wymienić między innymi: erupcje wulkanów, gejzery, fumarole, parujące solfatary, czy właśnie wody termalne i gorące źródła, w których można się kąpać.

Jeżeli chcesz przekonać się, jak to jest zanurzyć się w gorących źródłach Islandii i zobaczyć zorzę polarną, zapisz się na solistową wyprawę zimowa Islandia Winter!

Naturalne gorące źródła Islandii

Podobno Islandia może pochwalić się aż 750 gorącymi źródłami, jednak w tym przypadku nie chodzi wyłącznie o ilość (choć ich liczba z całą pewnością robi wrażenie), ale również o to, jak są wykorzystywane. Wody termalne służą tam bowiem nie tylko do rekreacji, ale jako podstawowe i najważniejsze źródło ciepła – ogrzewa się nimi domy, instytucje publiczne, a w niektórych miejscach nawet… chodniki. Co więcej, znajdują one także zastosowanie w produkcji energii elektrycznej.

Większość dzikich gorących źródeł na Islandii nadaje się do kąpieli, a znajdująca się wokół nich infrastruktura dodatkowo to ułatwia. Wyjątek stanowią te najcieplejsze, gdzie woda może osiągać temperatury nawet powyżej 50 stopni Celsjusza – długotrwały kontakt z nią może skutkować poważnymi poparzeniami!

Hveragerdi – Islandia, jakiej nie znasz

Chociaż dzikie gorące źródła na Islandii można znaleźć niemal wszędzie, kilka jej regionów wyróżnia się pod względem aktywności geotermalnej. Jednym z najważniejszych z nich są niewątpliwie tereny w okolicy miasteczka Hveragerdi. Oddalone zaledwie o 3 kwadranse jazdy od Reykjaviku stanowią dużą atrakcję turystyczną, przyciągając nie tylko możliwością kąpieli w gorącej rzece Reykjadalur, ale także spektakularnymi widokami na otaczającą ją dolinę – zbocza wzgórz pokryte są dziesiątkami parujących punktów i bulgoczących mulisk, co sprawia, że można poczuć się jak nie z tego świata.

Hveragerdi jest w Islandii słynne jeszcze z jednego względu. Obecne tam gorące źródła zasilają szklarnie, w których uprawiane są nie tylko warzywa, ale i tropikalne owoce, na przykład banany.

Hranalaug – gorące źródła w bajkowym otoczeniu

Hranalaug to, kolejne po Hveragerdi, źródła termalne warte uwagi. Położone są w pobliżu miejscowości Fludir, w odległości około 100 kilometrów od Reykjaviku. Leżą tuż obok Złotego Kręgu stanowiącego jedną z najważniejszych islandzkich tras turystycznych.

Pomimo tego, że Hranalaug jest jednym z najstarszych gorących źródeł na Islandii, wciąż emanuje surowym naturalnym pięknem. Nie jest zbyt duże – pomieści maksymalnie kilka osób, jednak woda w nim jest idealna do kąpieli – ma zawsze około 38 stopni Celsjusza.

W sąsiedztwie, w odległości około 6 kilometrów od Hranalaug znajduje się słynna w Islandii Sekretna Laguna (Secret Lagoon). Jest to malowniczo położony odkryty basen termalny, gdzie można nie tylko się wykąpać w czystej, naturalnie ciepłej wodzie, ale i skorzystać ze strefy gastronomicznej.

Islandia Winter, czyli to, co w Islandii najpiękniejsze

Jeśli chcesz odkryć, jakie tajemnice skrywa Islandia, już teraz odwiedź ją razem z nami! Zimowa wyprawa Islandia Winter to prawdziwa gratka dla miłośników pięknych krajobrazów i nietuzinkowych przeżyć. Spacer po lodowcu? Poszukiwanie zorzy polarnej? Kąpiel w gorących źródłach? Zobacz, co jeszcze może stać się Twoim udziałem, jeśli dołączysz do naszej solistowej ekipy i wyruszysz na daleką północ, tuż pod koło podbiegunowe.

Podcasty podróżnicze o krainie ognia i lodu