img bottom

Top gorące źródła na Azorach – ciepło, cieplej, gorąco!

Źródła termalne to jedne z – jakby to powiedzieć – najgorętszych atrakcji archipelagu. Co więcej, cieszą się dość sporą popularnością, i to nie tylko wśród turystów. Które gorące źródła na Azorach warto odwiedzić? Skąd się biorą? Miejsce to ma również inne niespodzianki, które możesz odkryć, odwiedzając je razem z nami!

Skąd się wzięły gorące źródła na Azorach?

Azory to archipelag pochodzenia wulkanicznego, który leży w środkowej części Oceanu Atlantyckiego. Ulokowany na połączeniu 3 płyt tektonicznych (euroazjatyckiej, afrykańskiej i północnoamerykańskiej), w obszarze Grzbietu Północnoatlantyckiego, odznacza się dużą aktywnością geotermalną. Ta z kolei ma bezpośredni związek ze wciąż występującym tam wulkanizmem. Co więcej, gorące źródła na Azorach wcale nie należą do rzadkości, a niektóre z nich zostały nawet zagospodarowane, co zwiększyło do nich dostęp.

Więcej na temat Azorów znajdziesz w artykule: „Azory – europejskie Hawaje”.

Gorące źródła na Azorach – ranking

Termas das Caldeiras

Gorące źródła Termas das Caldeiras to cudownie urządzony kompleks SPA położony w pobliżu miasta Ribeira Grande na wyspie São Miguel. Składają się na niego charakterystyczne, pomalowane na biało budynki z XIX wieku otoczone przez zieleń. Znajduje się tam kilka zbiorników termalnych do kąpieli wykończonych kamieniem i specjalne „dołki” przeznaczone do przygotowania tradycyjnego azorskiego gulaszu. Prócz odprężających kąpieli SPA oferuje również między innymi masaże błotem wulkanicznym. Zobacz również kolejne gorące źródła. Azory mają więcej takich zaskakujących miejsc!

Poça da Dona Beija

Chociaż na Azorach jest wiele malowniczo położonych basenów termalnych, gorące źródła Poça da Dona Beija zdecydowanie zasługują na uznanie. Na ten znajdujący się w Furnas (São Miguel) kompleks składa się aż 5 basenów, które leżą pośród charakterystycznej, azorskiej zieleni, stanowią idealną przestrzeń do relaksu. W czterech z nich znajduje się woda o temperaturze 39 stopni. Ostatni, ze względu na mieszającą się w nim wodę z różnych źródeł, jest już chłodniejszy i ma około 28 stopni. Poça da Dona Beija słyną z wody z dużą zawartością związków żelaza, które potrafią zabarwić ją na nieco pomarańczowy kolor.

Caldeira Velha

Caldeira Velha to przykład, że nawet jeśli chodzi o gorące źródła, Azory mogą zaskoczyć. Położone pośrodku parku stanowiącego Pomnik Przyrody, zachwycają sposobem zagospodarowania. Tam każdy element wygląda, jakby był integralną częścią tego miejsca i dobrze uzupełnia się z naturalną zielenią, która króluje wokół. Na gorące źródła Caldeira Velha składają się 4 baseny o różnej temperaturze wody i głębokości. Do jednego z nich spada wodospad, dzięki czemu całe miejsce wygląda jeszcze bardziej wyjątkowo i magicznie.

Ponta da Ferraria

Jeśli myślisz, że gorące źródła na Azorach, znajdują się wyłącznie na lądzie, to jesteś w błędzie. Ponta da Ferraria to wyjątkowa pozycja na naszej liście. Jest to naturalny basen oceaniczny położony na zachodnim wybrzeżu wyspy São Miguel. Woda w nim jest podgrzewana znajdującą się w środku ziemi magmą, a jej temperatura nie jest stała. Gorące źródło Ponta da Ferraria jest dostępne bezpłatnie przez 24 godziny na dobę. Kąpiel w nim jednak nie zawsze jest możliwa ze względu na pływy oceaniczne.

Parque Terra Nostra

Parque Terra Nostra to właściwie bardziej ogród botaniczny niż gorące źródła. Na Azorach jest to dość popularne miejsce przyciągające nie tylko wodą siarkową, ale i dobrze utrzymanym otoczeniem. Teren ogrodu jest pełen różnych zakamarków i jednocześnie na tyle duży, że można znaleźć tam również zakątki, do których nie dociera nikt inny.

Azory – gorące źródła i o wiele więcej

Marzy Ci się wyprawa na Azory? Wyrusz w nią razem z Soliści Adventure Club! Przygotowaliśmy plan pełen atrakcji. Razem z nami wejdziesz, na Pico da Vara, najwyższy szczyt São Miguel, zwiedzisz plantację herbaty, która wciąż stosuje tradycyjne metody wyrobu, spróbujesz oryginalnej azorskiej kuchni, czy właśnie odwiedzisz źródła termalne. Azory z całą pewnością Cię oczarują! Przekonaj się, że to kierunek dla Ciebie i już teraz zarezerwuj sobie miejsce w jednym z dostępnych terminów.