img bottom

Góra Kościuszki w Australii – trekking i niesamowite widoki!

Góra Kościuszki, pomimo swojsko brzmiącej nazwy, wcale nie leży w Polsce. Co więcej, od naszego kraju dzieli ją cały dzień podróży samolotem, kilka stref czasowych i konieczność pokonania międzynarodowej linii zmiany daty. Brzmi tajemniczo i nieprawdopodobnie? Już teraz odkryj ją razem z nami!

Gdzie leży Góra Kościuszki?

Góra Kościuszki (2228 m n.p.m.) to najwyższy szczyt lądowej części Australii – w przypadku Australii i Oceanii potraktowanych łącznie miano to przysługuje Górze Cooka (3724 m n.p.m.), która znajduje się w Nowej Zelandii. Sama Góra Kościuszki położona jest w Górach Śnieżnych, a te znów w Alpach Australijskich. Wyższe partie tego pasma, wraz z kulminacją na najwyższym szczycie, znajdują się pod ochroną i jako Park Narodowy Kościuszki utrzymują różnorodność tamtejszej fauny i flory. Obszar ten stanowi siedlisko życia kilku gatunków kangurów, wombatów, czy dziobaków i papug. Występują tam także ciekawe formacje trawiaste i lasy eukaliptusowe.

Dlaczego Góra Kościuszki tak się nazywa?

Chociaż Góra Kościuszki w Australii faktycznie zawdzięcza imię Tadeuszowi Kościuszce, on sam nigdy jej nie zdobył. Dlaczego więc tak się nazywa? Jest to zasługa Pawła Edmunda Strzeleckiego, który w 1840 roku podczas wyprawy badawczej z Sydney do Melbourne samodzielnie zdobył szczyt, nazywając go wcześniej właśnie Górą Kościuszki. Tym samym oddał hołd wielkiemu polskiemu i amerykańskiemu bohaterowi narodowemu, generałowi Tadeuszowi Kościuszce, który nie tylko brał udział w wielu walkach o niepodległość obu krajów, ale także, jako inżynier wojskowy, wprowadził wiele ulepszeń istotnych z punktu widzenia obronności.

Jak wygląda trekking na Górę Kościuszki?

Góra Kościuszki w Australii nie jest zbyt wymagająca pod względem trudności szlaków, jednak nie znaczy to, że nie umie zaskoczyć – szczególnie że pomimo długiego okresu letniego, w zimie występują tam ujemne temperatura i pojawiają się opady śniegu, który zalega nawet przez kilka miesięcy. Jednak i wtedy, przy odpowiednim przygotowaniu, można dość łatwo zdobyć szczyt.

Trekking na Górę Kościuszki może obejmować różne trasy. Najkrótsze liczą zaledwie kilkanaście kilometrów w obie strony. Samo podejście nie wymaga wysokiego stopnia zaawansowania, choć oczywiście warto mieć pewne przygotowanie kondycyjne, które zdecydowanie ułatwi wędrówkę. Same szlaki są dobrze utrzymane, a ich malownicze położenie oraz widoki rozciągające z samego szczytu szybko wynagradzają ewentualny trud włożony w wyjście na Górę Kościuszki.

Jakie atrakcje czekają na Górze Kościuszki?

Ze względu na pewne cechy, jakie ma Góra Kościuszki (wysokość, ukształtowanie stoków, właściwości terenu), zachęca ona do aktywności o każdej porze roku. Jakie atrakcje ma do zaoferowania, biorąc pod uwagę również specyfikę Gór Śnieżnych?

  • Szlaki rowerowe – Góra Kościuszki to nie tylko trekking. Dzięki dobrze rozwiniętej sieci tras rowerowych miejsce to wyjątkowo sprzyja jeździe na rowerze górskim.
  • Narciarstwo i snowboard – Góra Kościuszki w Australii jest jednym z niewielu miejsc w kraju, gdzie pada śnieg, dlatego też w okresie zimowym staje się ona prawdziwym rajem dla miłośników sportów zimowych. Co więcej, działają tam liczne wyciągi i trasy narciarskie.
  • Wspinaczka – ukształtowanie stoków Góry Kościuszki przyciąga zarówno początkujących adeptów, jak i doświadczonych wyjadaczy wspinaczki górskiej. Ci mogą nie tylko wybierać spośród wielu tras o zróżnicowanym stopniu trudności, ale także nacieszyć oczy pięknymi widokami na rozciągające się poniżej doliny.
  • Eksploracja jaskiń – w Górach Śnieżnych znajduje się kilkadziesiąt jaskiń, z których przynajmniej część jest dostępna do zwiedzania, choć niekiedy wiąże się to z konieczność uzyskania pozwolenia. Taka aktywność to idealna okazja, żeby zobaczyć podziemne jeziora, czy nietypowe formacje skalne, a także jeszcze bardziej zakochać się w Australii.

Drogi i bezdroża – Australia z Solistami

Jeśli wyprawa do Australii do tej pory jawiła Ci się jako bardzo odległe marzenie, dzisiaj pora odważyć się na jego realizację! Zobacz, co czeka Cię w tym przepięknym zakątku świata w przypadku wspólnej wyprawy z Soliści Adventure Club. To nie tylko Góra Kościuszki. Mapa miejsc, które planujemy odwiedzić, jest spora i obejmuje między innymi niezapomnianą wizytę w Muzeum Historii Naturalnej w Melbourne, przemierzenie jednej z najbardziej malowniczych tras nadmorskich, czyli Great Ocean Road, czy obcowanie z dziką przyrodą pasm górskich i wybrzeży. Zwiedzimy także Sydney, Melbourne oraz Canberrę. Już teraz poznaj szczegóły tej wyprawy, a przy okazji zobacz, jak wygląda australijski outback: Odwiedź Serce Australii – Outback.