img bottom

Golden Circle – Islandzki złoty krąg zimą

Chociaż cała Islandia jest piękna, niektóre jej atrakcje przyciągają szczególnie. Jedną z nich jest niewątpliwie trasa Golden Circle łącząca 3 wyjątkowe cuda przyrody. Odkryj razem z nami, skąd bierze się jej niezwykłość i zobacz, czy to właśnie ta cecha sprawia, że Złoty Krąg na Islandii jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w tym kraju.

Co to jest Golden Circle?

Golden Circle to malownicza trasa położona około 40 kilometrów na wschód od Reykjavicku. Licząca aż 150 kilometrów, łączy 3 atrakcje przyrodnicze: Park Narodowy Thingvellir, obszar geotermalny Haukadalur oraz wodospad Gullfoss, pozwalając tym samym w trakcie jednej wycieczki zobaczyć to, co dla naturalnego dziedzictwa Islandii najbardziej charakterystyczne.

Golden Circle – atrakcje

Złoty Krąg na Islandii wiedzie poprzez jedne z najpiękniejszych i najciekawszych obszarów tego kraju, a dzięki temu, że każdy z nich wyróżnia się innymi cechami, podróż tą trasą staje się jeszcze ciekawszym przeżyciem. Skoro każde z tych miejsc jest warte odwiedzenia, to czym dopiero będzie zobaczenie ich wszystkich?

Park Narodowy Thingvellir (Þingvellir)

Park Narodowy Thingvellir to miejsce, którego nie mogło zabraknąć na trasie Golden Circle. Sama Islandia zawdzięcza mu bardzo wiele – to właśnie tam, w 930 roku, po raz pierwszy zebrał się islandzki parlament Althing, stanowiący jedną z najstarszych na świecie instytucji tego typu funkcjonujących do dziś. Jednocześnie na obszarze parku narodowego łączą się dwie duże płyty tektoniczne – eurazjatycka i północnoamerykańska, co skutkuje dużą aktywnością sejsmiczną i wulkaniczną, chociaż ostatni raz do erupcji wulkanu doszło tam naprawdę dawno temu. Można tam również zobaczyć, jak te dwie ogromne płyty się łączą – Thingvellir jest jedynym miejscem na świecie, gdzie pęknięcie jest tak widoczne. Co więcej, płyty wciąż się rozsuwają, poszerzając dolinę Ring Thingvellir w tempie około 2 centymetrów rocznie!

 

W parku narodowym położone jest także Jeziora Thingvallavatn. Jego wody uznawane są za najczystsze na świecie, a widoczność sięga aż 120 metrów w głąb! Można w nim również nurkować, co jest nie lada gratką dla osób, które są sobie swobodnie popływać pomiędzy dwoma kontynentami.

Geotermalny obszar Haukadalur

Obszar geotermalny doliny Haukadalur słynie przede wszystkim z dużej ilości gorących źródeł, basenów błotnych, fumaroli, czy gejzerów. To właśnie tam znajduje się Geysir, który, choć obecnie raczej nie jest zbyt aktywny, niegdyś nosił miano najwyżej strzelającego gejzera świata. Od niego pochodzi również nazwa innych gorących źródeł tego typu.

 

Chociaż Geysir powoli traci swoją moc, do doliny Haukadalur warto zawędrować także dla innego gejzera. Strokkur, bo tak się nazywa, jest bardzo aktywny – co 5-10 minut wypuszcza około 30-metrową fontannę wody, dając niezłe widowisko.

Wodospad Gullfoss

Wodospad Gullfoss to jeden z najpiękniejszych cudów natury nie tylko Złotego Kręgu, ale i Islandii w ogóle. Jego nazwa znaczy tyle, co złoty wodospad, i prawdopodobnie to właśnie od niego swoją nazwę wzięła trasa Golden Circle. Sam wodospad znajduje się w prastarej dolinie rozciągającej się na pola lawy aż po lodowiec Langjökull i to właśnie on jest źródłem wody dla rzeki Hvíta, która spada z Gullfoss kaskadami mającymi aż 32 metry wysokości.

Czy warto odwiedzić Golden Circle zimą?

Chociaż sposób, w jak wygląda Złoty Krąg i jego atrakcje w otoczeniu soczystej zieleni, zdecydowanie zachwyca, nie można umniejszać również ich zimowemu wydaniu, gdy tereny wokół nich pokryte są sporą warstwą śniegu. Golden Circle zimą, pomimo zimna i wiatru, pozwala doświadczyć natury w jej najbardziej zdumiewającym wydaniu. Przekonasz się o tym dzięki naszej wyprawie Islandia Winter. Wypełniona po brzegi samymi niesamowitymi doświadczeniami, z całą pewnością pozwoli Ci efektywnie wykorzystać swój urlop!

Islandia zimą z Solistami

Wśród wielu wyjazdów organizowanych przez Solistów to właśnie zimowa wyprawa do Islandii cieszy się chyba największym powodzeniem. I nie bez powodu! To najlepsza okazja nie tylko ku temu, żeby uświadczyć choć trochę prawdziwej zimy, ale również zobaczyć zorzę polarną, przejść się po lodowcu, czy nasycić się iście bajkowymi krajobrazami. Brzmi interesująco? Już teraz dołącz do nas i nie czekaj z rezerwacją miejsca – Golden Circle i jego atrakcje czekają na Ciebie!