img bottom

Zimą w Gorce – widoki warte wysiłku

Gorce zimą mają w sobie coś z raju – i nie jest to zasługa wyłącznie nieprawdopodobnie pięknych widoków i panującego wokół spokoju, ale również tego, że można tam spędzać czas dokładnie tak, jak się lubi. Odkryj piękno tego zakątka Polski i zobacz, co ma do zaproponowania właśnie w tę najzimniejszą porę roku!

Gorce – odpoczynek, jakiego Ci potrzeba

Gorce to bez wątpienia jedne z najbardziej urokliwych gór w Polsce. Położone niedaleko Tatr i jednocześnie nie tak popularne, jak one, oferują możliwość niezakłóconego odpoczynku pośród przyrody – tutejsze szlaki wytyczone zostały bardzo malowniczymi odcinkami, a dzięki temu, że są o wiele mniej uczęszczane niż w innych pasmach górskich, można tutaj faktycznie uniknąć tłumów.

Prócz turystyki pieszej, zimą w Gorcach można uprawiać także narciarstwo biegowe, poruszając się po wybranych szlakach turystycznych, spacerowych i ścieżkach edukacyjnych. Wyznaczono również odrębne trasy rowerowe oraz do jazdy konnej.

Gorce zimą

Zima w Gorcach bywa długa i mroźna, do tego często występują tam obfite opady śniegu. Pokrywa śnieżna w niektórych partiach gór może zalegać nawet do 240 dni w roku, utrzymując się gdzieniegdzie nawet do czerwca. Klimat zmienia się tutaj wraz z wysokością, a im wyższa wartość bezwzględna, tym jest chłodniej – uczucie chłodu często dodatkowo potęguje wiatr. Dni z mrozem występują w Gorcach nie tylko zimą, zdarzają się już w październiku i mogą występować aż do maja, co stwarza idealne warunki do uprawiania sportów zimowych.

Chcesz wybrać się na zimową wyprawę w Gorce i przeżyć niesamowitą przygodę? Zapraszamy na nasz Solistowy wyjazd: biegówki w Gorcach!

Gdzie w Gorce zimą?

Wybierając się zimą w Gorce, można zdecydować się na pokonanie jednej z wielu tras turystycznych lub spacerowych, których łącznie jest 23. Do dyspozycji turystów oddano także 10 ścieżek edukacyjnych. Warto jednak pamiętać, że dostępność poszczególnych szlaków jest uzależniona między innymi warunków, jakie na nich panują, dlatego planując wyprawę w Gorce zimą, należy śledzić komunikaty Gorczańskiego Parku Narodowego oraz Grupy Podhalańskiej GOPR, gdzie na bieżąco udostępniane są wszelkie zmiany.

W Gorcach, wśród szlaków zimą najchętniej wybieranych, można wymienić przede wszystkim ten na Turbacz (1310 m n.p.m.) będący najwyższym szczytem pasma. Bezpośrednio prowadzi na niego szlak czerwony rozpoczynający się w Rabce-Zdroju lub na Knurowskiej Przełęczy. Można jednak wybrać również trasy oznaczone kolorami zielonym (z Nowego Targu lub Niedźwiedzia), żółtym (z Lubomierza lub Nowego Targu) lub niebieskim (z Łopusznej lub Poręby Wielkiej), które krzyżują się z głównym szlakiem przy węźle poniżej schroniska PTTK. Sama wędrówka na szczyt, w zależności od wybranego wariantu, może trwać do kilku godzin, oferując widoki nie tylko na zimowe Gorce, ale również oprószone śniegiem Tatry.

Gdzie jeszcze iść w Gorce zimą? Innym punktem, który warto obrać za cel na zimowe wyjście w Gorce, jest Gorc (1228 m n.p.m.). Można dojść do niego już w ciągu 2-3 godzin, wyruszając bezpośrednio zielonym szlakiem z Ochotnicy Dolnej lub niebieskim szlakiem z przysiółku Rzeki w miejscowości Lubomierz. Sama trasa nie jest zbyt wymagająca, a po jej pokonaniu można wspiąć się na wieżę widokową, z której rozciągają się przepiękne widoki na okolicę.

Przemierzając Gorce i ich szlaki zimą, można zahaczyć również o Schronisko PTTK na Starych Wierchach (968 m n.p.m.), skąd przy sprzyjających warunkach można zobaczyć Babią Górę, czy panoramę Beskidu Wyspowego oraz Tatr. Wiodą do niego szlaki między innymi z Rabki-Zdrój, Koninek i Nowego Targu.

Gorce: szlaki zimą dla narciarzy

Zimę w Gorcach można spędzić na wiele różnych sposobów, szczególnie że panują tam idealne warunki do uprawiania różnych sportów zimowych, również narciarstwa biegowego. W przypadku Gorców trasy zimowe dla narciarzy pokrywają się często ze szlakami pieszymi. Ich długość liczy aż kilkadziesiąt kilometrów.

Jeśli chcesz zobaczyć, jak piękna może być zima w górach, a przy okazji spróbować czegoś nowego, dołącz do Soliści Adventure Club i wybierz się razem z nami na biegówki w Gorcach! W ciągu tej krótkiej, bo zaledwie 3-dniowej wyprawy, czeka na Ciebie moc wrażeń – w planach są nie tylko narty, ale także i wspólne ognisko, czy noclegi w klimatycznej agroturystyce. Poznaj więcej szczegółów i już teraz skorzystaj z naszej oferty!