img bottom

Czarna plaża Reynisfjara na Islandii

Plaża Reynisfjara ma w sobie jakąś magię, która sprawia, że nie sposób oprzeć się jej pokusom. Pokryta czarnym piaskiem naniesionym w cień bazaltowych kolumn zniewala krajobrazem, zresztą jedynym takim na całym świecie. Już teraz odkryj z nami atrakcje Islandii czekające na południowym wybrzeżu, na czele z czarną plażą!

Gdzie znajduje się czarna plaża?

Najbardziej znana islandzka czarna plaża – Reynisfjara – jest położona na południu wyspy, w pobliżu miejscowości o jakże wdzięcznej nazwie Vík í Mýrdal. Aby się na nią dostać, można zaparkować albo w miasteczku, albo na parkingu znajdującym się na końcu drogi nr 215. Stamtąd do plaży jest zaledwie kilka kroków, a co więcej, prowadzi do niej łagodna ścieżka, dzięki czemu nie powinno być większych trudności z przemieszczeniem się. Dodatkowo w pobliżu parkingu znajduje się restauracja, która rozpieszcza zmysły nie tylko pysznym jedzeniem, ale i spektakularnymi widokami. Posiłek w otoczeniu najpiękniejszej czarnej plaży na Islandii to coś, czego szybko się nie zapomni!

Zobacz na własne oczy czarną plażę podczas naszej wyprawy na Islandię!

Dlaczego piasek jest czarny?

Piasek, który można spotkać między innymi na plaży Reynisfjara, jest czarny ze względu na swoje wulkaniczne pochodzenie. Powstał podczas erupcji wulkanów, w wyniku szybkiego schłodzenia gorącej lawy przez zimną, pochodzącą z lodowców wodę. Wytworzony wówczas bazalt, początkowo mający formę dużych, litych skał, z czasem ulega erozji i rozpada się na mniejsze kawałki, aż do postaci ziarenek piasku. Ten znów zawdzięcza swój kolor barwiącym go minerałom, głównie piroksenowi, oliwinowi i plagioklazowi.

Warto jednak wiedzieć, że chociaż Reynisfjara jest jedną z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych, można wybrać się również na inne wulkaniczne plaże Islandii.

  • Plaża Dyrhólaey – położona na zachód od Reynisfjara, na półwyspie o tej samej nazwie, nie ma już tak spektakularnego koloru, jednak przyciąga nie mniej pięknymi widokami. Jednocześnie stanowi doskonały punkt dla birdwatching, pozwalając na obserwowanie między innymi maskonurów.
  • Víkurfjara Black Sand Beach – to kolejna czarna plaża na Islandii znajdująca się na południowym wybrzeżu. Leży dokładnie poniżej wspomnianego wcześniej miasteczka Vík í Mýrdal i ciągnie się praktycznie przez całą jego długość.
  • Plaża Djupalónssandur – żeby dotrzeć do tej plaży, trzeba ruszyć na zachód. Położona na półwyspie Snæfellsnes zachwyca malowniczymi formacjami skalnymi, które zaskakująco wyraźnie kontrastują z czarnym piaskiem i soczystą zielenią rosnących w pobliżu roślin.

Same wulkany Islandii też są niczego sobie, zwłaszcza że spora ich część wciąż daje znać, że żyje i ma się dobrze.

Z czego słynie czarna plaża Reynisfjara?

Czarny wulkaniczny piasek to nie ostatnie, co ma do zaproponowania Reynisfjara. Islandia pokazuje tutaj to swoje oblicze, którym zachwycają się ludzie z całego świata, niezależnie od tego, czy byli na wyspie, czy podziwiają ją tylko na zdjęciach.

Bazaltowe kolumny oraz Reynisdrangar

Na plaży znajduje się jedna z najbardziej zdumiewających formacji skalnych. Stanowią ją liczne, połączone ze sobą bazaltowe kolumny o regularnym kształcie. Z tego względu nieco zaskakującym może okazać się fakt, że w 100% są dziełem natury, podobnie zresztą jak wynurzające się z morza skały Reynisdrangar. Jeśli wydaje Ci się to mało prawdopodobne, Islandczycy mają dla nich też inne wyjaśnienie. Istnieje legenda mówiąca o tym, że to dwa skamieniałe trolle, które nie podołały przyciągnięciu na brzeg trójmasztowca przed nastaniem świtu… Tak czy inaczej, i Islandia, i czarna plaża wiele by bez nich straciła, szczególnie że przez swoją tajemniczość i majestatyczność są jedną z chętniej fotografowanych formacji skalnych.

Jaskinia Hálsanefshellir

Jaskinia Hálsanefshellir została wyrzeźbiona w jednym z klifów we wschodniej części plaży. Niezależnie, z jakiego punktu widzenia na nią spojrzymy, stanowi prawdziwe cudo, będąc jakby odbiciem lustrzanym wspomnianych wcześniej bazaltowych kolumn. Sporo uznania zyskuje także jej wnętrze. Geometryczność kolumn stanowiących ściany w połączeniu z przytłumionym światłem sprawia, że to miejsce wygląda magicznie.

Czy Reynisfjara jest bezpieczna?

Czytając na temat czarnej plaży na Islandii w pobliżu Vík í Mýrdal łatwo natknąć się na informacje, że miewa groźniejsze oblicze i bywa niebezpieczna. I faktycznie, spacerując po niej, trzeba uważać. Docierające tutaj fale oceaniczne są nagłe, silne oraz mogą sięgać nawet powyżej kolan, co wystarcza, by porwać – i nie oddać – dorosłego człowieka. Z tego też względu na plaży działa system ostrzegania pokazujący aktualny stan zagrożenia. Mając na uwadze swoje bezpieczeństwo, naprawdę warto stosować się do jego wskazań.

Islandia w odsłonie Soliści Adventure Club

O tym, jak piękna jest Islandia – czarna plaża Reynisfjara, bazaltowe formacje skalne, czy inne dzieła przyrody o wulkanicznym pochodzeniu – można mówić bez końca. Jednak wcale nie trzeba używać słów, by oddać ich piękno, bo wystarczy polecieć na wyspę i zobaczyć to na żywo. Serwowane przez Solistów wyprawy na Islandię stanowią niesamowitą przygodę, którą dzięki sporej różnorodności formuł, może przeżyć dosłownie każdy. Już teraz odkryj, co mamy w planie! Pamiętaj jednak, że Islandia to jeden z naszych sztandarowych kierunków i nie ma co czekać, aż ktoś sprzątnie Ci miejsce sprzed nosa!