img bottom

Chiny – zderzenie nowoczesności z tradycją

Chiny są krajem wielu paradoksów i skrajności. Z jednej strony ultranowoczesnym, będącym kwintesencją rozwoju technologicznego, z drugiej zaś nadal jeszcze będącym – słusznie czy niesłusznie – kojarzonym z tandetnymi podróbami i wyzyskiem pracowników. Z trzeciej jest to kraj o wielotysiącletnich tradycjach, nadal pielęgnowanych i stanowiących ważny aspekt kultury. Jest i czwarta, a nawet piąta strona. Naprawdę niełatwo przedstawić prawdziwą twarz tego kraju, skoro obliczy jest tak wiele.

Różnorodność o jaką trudno gdzie indziej

Chiny są w czołówce największych krajów na świecie pod względem powierzchni i najbardziej zaludnionym, z populacją niemal 1,4 miliarda osób. Tak ogromna populacja musi wiązać się z dużą różnorodnością, zwłaszcza że kraj rozpościera się na rozległym terenie. O tym kalejdoskopie w kulturze i zwyczajach Chin, pisaliśmy przede wszystkim w materiale na temat tego, co zobaczyć w Chinach.

Chiny – nowoczesne państwo

Jeżeli kogokolwiek zapytać, skąd pochodzi największa ilość gadżetów elektronicznych i produktów, większość wskazałaby właśnie na Chiny, i mimo iż nadal jeszcze akcesoria z napisem „made in China” budzą pewne podejrzenia i z nieufnością na nie spoglądamy, to nie da się ukryć, że pod względem technologicznym i produkcyjnym jest to państwo niedoścignione, starające się zerwać ze stereotypem taniej Chińszczyzny. Widać to nie tylko po gadżetach marki, której nazwa zaczyna się na „X”. Chińskie produkty, są tak samo różnorodne, jak chiński świat. Tania chińszczyzna? Proszę bardzo, w internecie jest jej zalew. Dobre jakościowo produkty w korzystnych cenach? Nie ma sprawy. Nowoczesne i innowacyjne gadżety technologiczne? No gdzie indziej, jeśli nie w Chinach.

 

Chińczycy cały czas utrzymują wysoki poziom innowacyjności, i to na przestrzeni całej swojej historii. To właśnie w chinach wynaleziono papier, kompas, proch strzelniczy czy zegar mechaniczny. Od tamtych czasów zmieniło się wszystko, ale jedno pozostało niezmienne – niesamowita kreatywność i pęd do innowacyjności. Chińskie przedsiębiorstwa państwowe i prywatne są znane z szybkiego rozwoju technologicznego, zwłaszcza w dziedzinie robotyki, kosmonautyki i ogólnie technologii.

 

O tym, że Chiny są nowoczesne powinien świadczyć również fakt, że znajduje się tam aż 500 najbardziej rozwiniętych światowych firm i korporacji, a Hongkong (niezwykle nowoczesne miasto) ma najwięcej drapaczy chmur na świecie. Gospodarka jest na drugim miejscu po USA pod względem wielkości, większość rzeczy (formalnych i nieformalnych) można załatwić przez internet; w automatach kupisz prawie wszystko, a transport i infrastruktura drogowa są… napisać, że są niezwykle rozwinięte, to jak nie napisać niczego.

 

Nowoczesność Chin wyrażana jest na wiele sposobów, niestety nie zawsze pozytywnych. To tam monitoringiem objęte jest prawie wszystko, testowane są również mechanizmy ratingu społecznego (Chiński System Oceny Obywateli), a niewolnicza praca to wciąż rzeczywistość. Chiny to naprawdę różnorodny kraj pełen paradoksów.

Chiny – tradycja a nowoczesność

Rozwój technologiczny nie przeszkadza, by Chińczycy pozostali wierni tradycjom i zwyczajom. To niesamowite, jak te dwie rzeczy idą tam w parze. Dzięki temu, że ludzie doceniają swoją historię i zwyczaje, nie wstydzą się ich, lecz je eksponują, zyskujemy niesamowitą mieszankę, której w Europie nie uświadczymy. Z najciekawszych tradycji Chin i zwyczajów, które warto wspomnieć to na przykład obchody chińskiego Nowego Roku, obchody religijne czy przywiązanie do przesądów, znaczenia liczb i kolorów. Bardzo ciekawym zwyczajem jest tradycyjna metoda połowu ryb, wykorzystująca tresowane kormorany, które przynoszą złowione ryby na łódź. Coś niesamowitego. O kulturze i zwyczajach Chin napisaliśmy więcej tutaj.

Wybierz się do innego świata

Chiny to kraj, gdzie tradycje i nowoczesność łączą się ze sobą, tworząc nierozerwalną całość. Historia wpływa na to, jak obywatele traktują siebie jako kraj i naród, z kolei technologie cały czas popychają rozwój i zmieniają ich (i nasze) życie.

 

Każdy powinien wyrobić własny pogląd na Chiny. Nowoczesne miasta, zaawansowane technologie, tradycyjne spojrzenie na świat… Jakiekolwiek masz wyobrażenie o Chinach, z pewnością jest ono niepełne. Wybierz się tam z nami i poznaj, jak naprawdę wyglądają tamtejsze miasta, życie i kultura.