img bottom

Chiny – Kultura i zwyczaje

Chińska kultura i zwyczaje są niesamowicie różnorodne, nacechowane silnym wpływem wiekowych tradycji rozwijanych i pielęgnowanych przez tysiąclecia, ale też nowoczesną popkulturą. To kraj, w którym dawne wierzenia wciąż mają się dobrze i są pielęgnowane, ale to też region niezwykle postępowy, będący liderem światowej produkcji oraz nowych technologii użytkowych. Niekoniecznie oryginalnych, za to z pewnością tanich.

Chiny kultura, tradycje, zwyczaje zatrzymane w obrazach i piśmie

Chiny są ogromnym i bardzo różnorodnym państwem. O tym, jak zaplanować podróż do Chin i co zobaczyć, pisaliśmy już wcześniej przy okazji innego artykułu. Tym razem zagłębimy się w to, co nie jest widoczne na pierwszy rzut oka.

Tradycje Chin przechodzą z pokolenia na pokolenie i widoczne są w wielu aspektach życia i sztuki, zwłaszcza w malarstwie. Chińska sztuka znana jest na całym świecie. Malowane w specyficzny sposób obrazy przedstawiają przyrodę i naturę z licznymi alegoriami odnoszącymi się do otaczającej nas rzeczywistości. Obrazy są nie tylko sztuką. Wiele z nich ma ukryte głębsze znaczenie. Na przykład dobrze jest mieć w domu obraz lub figurkę przedstawiające zwierzę będące patronem roku urodzenia domowników, co ma przynosić szczęście.

Bardzo ważnym elementem chińskiej tradycji i kultury jest kaligrafia uważana za najwyższą formę sztuki. Ręcznym pismem ozdabiane są dzieła sztuki i elementy zasługujące na szczególne wyróżnienie. Chińska kaligrafia zmieniała się przez wieki. Niegdyś system opierał się na piktogramach i ideogramach reprezentujących konkretne elementy i pojęcia abstrakcyjne, obecnie został uproszczony i zastąpiony złożeniami semantycznymi.

Sceny przedstawione na obrazach i barwne opisy wykonywane kaligrafią stanowią esencję starożytnych tradycji Chin.

Kormorany zamiast wędki – tak tradycyjnie łowi się ryby

Wymieniając ciekawe zwyczaje Chin, warto zwrócić uwagę na klasyczną, historyczną metodę połowu ryb. Otóż w Chinach wykorzystuje się tresowane kormorany jako pomoc przy łowieniu. Udomowione ptaki polują na ryby i przynoszą je na łódź, a ponieważ mają założone specjalne pierścienie na szyjach, nie mogą połknąć zdobyczy, pozostawiając ją rybakowi. To tylko jeden z niezwykłych, lokalnych zwyczajów, których nie uświadczymy nigdzie indziej. Jeżeli chcesz odkryć inne tradycje w Chinach, poznaj je osobiście podczas wędrówki z nami.

Ciekawe zwyczaje, chińskie przesądy, smoki i kolory

Częścią kultury Chin są zwyczaje oraz przesądy, wiele z nich zupełnie niezrozumiałych i dziwnych z naszego punktu widzenia. Smoki uważane są za magiczne stworzenia, które nawiedzają ludzki świat, są personifikacją koncepcji yang i symbolem przynoszącym szczęście. Według wierzeń smok przychodzi odwiedzić ludzki świat 24 dnia szóstego miesiąca księżycowego. Żeby mu oświetlić drogę, ludzie wywieszają lampiony. Smoki stanowią istotny element kultury Chin i w najróżniejszych formach pojawiają się na wielu wydarzeniach.

Niezwykłe jest również chińskie przywiązanie do znaczenia liczb oraz kolorów. Czwórka i czternastka są pechowymi liczbami, podczas gdy ósemka przynosi szczęście. Za szczęśliwy uznawany jest kolor czerwony, dlatego też wszystkie noworoczne ornamenty, koperty z pieniędzmi czy ślubne ozdoby, w tym suknie mają właśnie taki kolor. Natomiast biały oznacza smutek i żałobę, a zieleń jest symbolem energii i życia, ale też nieuczciwości.

Kwintesencja historii i kultury Chin – Wielki Chiński Mur<

Najsłynniejszym w całych Chinach i jednym z najbardziej znanych na świecie starożytnych zabytków jest Wielki Chiński Mur. Ta budowla na stałe wpisała się nie tylko w chińską kulturę, ale też w ogólnoświatową popkulturę. Chociaż doniesienia o tym, że mur jest widoczny z kosmosu, nie są prawdziwe, to jednak budowla jest naprawdę imponująca. Łączna długość muru wynosi 8851,8 km i składa się z 6259,6 km murów wzniesionych przez ludzi, z 2232,5 km barier naturalnych i z 359,7 km rowu. Mur jest fortyfikacją, której historia sięga 656 r. p.n.e. (na ten rok datowane są najstarsze źródła tekstowe dotyczące murów królestwa Chu). Na przestrzeni wieków budowla była umacniana, powiększana i przebudowywana tak, że dziś stanowi pomnik historii Chin.

Wielki Chiński Mur został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1987 roku, a 7 lipca 2007 został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata. Obecnie można zwiedzać tylko jego niewielkie fragmenty. W okolicach Pekinu są to: Badaling, Jinshanling, Simatai, Huanghua, Mutianyu, Juyongguan.

Na wyprawie z Solistami do Chin będziecie mieli niepowtarzalną okazję zwiedzić Wielki Chiński Mur, poznać kulturę i zwyczaje Chin, zapoznać się z ciekawostkami dotyczącymi tego wielkiego kraju i poznać niesamowitych ludzi.