img bottom

Chiny – kiedy jechać i co zobaczyć?

Jak zaplanować podróż do Chin?

W zależności od tego, kogo zapytamy, usłyszymy inną opinię na temat Chin. Turyści-teoretycy podróżujący po Google Maps i czytający wpisy z cyklu: „Chiny, co warto zobaczyć” przedstawią wizję przekazywaną przez ich autorów. Natomiast osoby, które podróżowały lub mieszkały w różnych rejonach Chin, zaprezentują odmienne wrażenia. Dlaczego? Ponieważ to bardzo rozległy i zróżnicowany teren o rozmaitej kulturze. Właściwie każdy, kto zetknął się z Chinami w ten, czy inny sposób, może mieć odmienny punkt widzenia – i każdy z nich będzie częściowo prawdziwy.

I TAK NIE ZWIEDZISZ WSZYSTKIEGO… ALE PRÓBOWAĆ WARTO

Kraj, który jest wielki na pół kontynentu ma naprawdę wiele do zaoferowania. Starożytna kultura Chin, zróżnicowanie przyrody i mnóstwo atrakcji turystycznych sprawia, że ktokolwiek się tam wybierze, z pewnością zakocha się po uszy w tej przepięknej krainie jak z bajki. Oto nasze propozycje, co warto zwiedzić w Chinach.

CHINY, CO WARTO ZOBACZYĆ, BY POCZUĆ NIEPOWTARZALNY KLIMAT

Pekin – stolica Chińskiej Republiki Ludowej z liczbą mieszkańców, bagatela, 21 milionów. Łączy kulturę i historię starożytnych Chin z nowoczesnością. Zdecydowanie polecamy się tam wybrać, planując wyprawę do Chin. Co warto zwiedzić? Główną atrakcją jest Zakazane Miasto wpisane na listę zabytków UNESCO. Z Pekinu odjeżdżają pociągi na Wielki Mur Chiński, o którym prawdopodobnie każdy słyszał.

Szanghaj – kolejna dwudziestomilionowa metropolia, którą warto wpisać na listę planów. To wielki ośrodek przemysłowy i handlowy. Szanghaj oraz inne miasta-giganty znajdują się w planie wyjazdowym Solistów.

Inne wielkie miasta to: Xi’an, Chengdu, Lijiang, Gulin, Nanjing, Guangzhou, Lhasa, Hotan w Xinjiangu. Do listy miejsc i atrakcji co warto zobaczyć w Chinach, koniecznie trzeba dodać:

Góry Tianmen – pokonawszy 99 zakrętów na drodze Tongtian, dotrzesz do cudu natury tzw. Bramy do Nieba, czyli położonej najwyżej na świecie groty skalnej. Dla mniej wytrwałych kursuje tam również najdłuższa na świecie kolejka linowa o długości 7455 metrów.

Tarasy Ryżowe Smoczego Grzbietu – niesamowite wrażenie robią uprawy ryżowe zlokalizowane na wysokości 800 metrów n.p.m. oraz przepięknie rzeźbione zbocza, na których uprawiany jest życiodajny ryż.

Zhangjiajie – to miejsce, które trzeba zobaczyć na własne oczy. Nieziemskie widoki w Parku Narodowym Zhangjiajie powodują opad szczęki. Polecamy miłośnikom trekingów, pieszych wypraw na łonie natury i fotografom.

Świątynia Shaolin – najsłynniejsza chińska świątynia, kojarzona przede wszystkim z Kung Fu i mnichami buddyjskimi. Jest to miejsce fascynujące, w którym czuć tchnienie historii. Oprócz możliwości zwiedzenia świątyni urozmaiceniem jest nocleg w klasztorze.

Huashan – atrakcja polecana wielbicielom mocnych wrażeń i górskich wypraw. Wąski szlak zbudowany z desek umieszczonych na zboczu góry zaprowadzi Cię na szczyt, gdzie można przenocować, rozkoszując się przepięknymi widokami.

Yading – rezerwat przyrody znajdujący się w górach Hengduan. Jego znaczenie jest ogromne, gdyż to najlepiej zachowany ekosystem w całych Chinach. Wiele osób nazywa to miejsce ostatnim rajem na ziemi. Nad całym rezerwatem górują święte szczyty: Chenresig (6032 m n.p.m), Jambeyang (5958 m n.p.m) i Chanadorje (5958 m n.p.m).

Czy to wszystko, co warto zobaczyć w Chinach? Ależ skąd! Moglibyśmy jeszcze wymieniać i wymieniać, ale przecież nie o to chodzi, by opisać całe Chiny i co warto zwiedzić, bo od tego są przewodniki turystyczne. My chcemy tylko pokazać przedsmak tego, co Cię czeka, jeśli zdecydujesz się na wyprawę z nami. Możesz też poczytać nasze relacje z wypraw i sprawdzić, gdzie już byliśmy i jak się bawiliśmy.

CHINY – KIEDY JECHAĆ I CZY POTRZEBNA JEST WIZA DO CHIN?

Kraj ten rozciąga się na 3 strefy klimatyczne. Północ znajduje się w strefie umiarkowanej, centralna część chin w strefie podzwrotnikowej, a południowa w zwrotnikowej. Chiny – kiedy jechać? Z pewnością nie w czasie Chińskiego Nowego Roku, wtedy wyprawa może zmienić się w koszmar, ze względu na nieludzkie tłumy. Radzimy również unikać szczytów turystycznych. Niezależnie od regionu, najdogodniejszym terminem wyjazdu jest czas od marca do maja oraz od września do października, wtedy warunki są najbardziej umiarkowane, podobne jak u nas jesienią.

Pozostałą nam jeszcze odpowiedź na ostatnie pytanie: czy potrzebna wiza do Chin? Niestety tak, a procedura ta jest uznawana za żmudną i trudną. Jeżeli wybierzesz się w podróż z Solistami, to my przejmiemy pomoc w wyrobieniu wizy do Chin i pośrednictwo wizowe. Jeżeli chcesz zrobić to osobiście, możesz złożyć wniosek o wizę w Ambasadzie Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce (Warszawa) lub w Konsulacie Generalnym Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku. Wiza turystyczna jest ważna 3 miesiące.