img bottom

Zwiedzamy Chiang Mai w Tajlandii. Co warto zobaczyć

Chiang Mai w Tajlandii stanowi jedno z tych miejsc, którego nie sposób nie odwiedzić, podróżując po Azji Południowo-Wschodniej. Jest tak mistyczne, tętniące życie i pełne sprzeczności, że można łatwo dać się wciągnąć w jego nurt. Dlaczego Chiang Mai jest sławne? Co warto zobaczyć podczas wizyty w mieście? Odkryj jego urok razem z nami!

Czy warto jechać do Chiang Mai?

Chiang Mai to największe i zarazem najbardziej rozpoznawalne miasto w północnej Tajlandii. Jako dawna stolica królestwa Lanna może poszczycić się naprawdę zdumiewająco długą historią oraz, co naturalne w takim przypadku, kilkusetletnimi zabytkami pamiętającymi tamte czasy. Z czego jednak przede wszystkim słynie Chiang Mai? Atrakcje w tym mieście to istny miszmasz, na który składa się nie tylko historyczna zabudowa i świątynie, ale także klimatyczne kawiarnie i restauracje, stoiska z oryginalnym tajskim jedzeniem, a nawet możliwość odwiedzenia pobliskiego parku narodowego, czy… sanktuarium słoni.

O tym, co może na Ciebie czekać w tym zakątku Azji, przeczytasz także tutaj: Tajlandia i Birma – kulturowy miks i niebiańskie plaże.

Zastanawiając się nad Chiang Mai – czy warto, czy nie warto albo kiedy warto – koniecznie trzeba wziąć pod uwagę także tamtejszą pogodę. Ta z kolei jest zdecydowanie argumentem na tak – bo czy dużo słońca oraz przyjemne 30-35 stopni przez większość roku nie brzmią zachęcająco?

Polecamy wyprawę: Sylwester w Tajlandii!

Kiedy jechać do Chiang Mai?

Chcąc odwiedzić Chiang Mai, czy samą Tajlandię, tak, by jak najwięcej skorzystać z tego wyjazdu, najlepiej jest wybierać polską jesień i zimę, czyli te miesiące, kiedy przez pluchę i opady, egzotyka smakuje najlepiej. Właśnie wtedy w Chiang Mai pogoda dopisuje najbardziej. Od października do lutego średnia temperatura oferuje przyjemne 30-33°C w ciągu dnia i 15-20°C w nocy, a żeby trafić na opady trzeba mieć naprawdę wielkie szczęście (albo wielkiego pecha) – w każdym z tych miesięcy takich dni deszczowych przypada maksymalnie 1. Warto też pojechać w miesiącach poza sezonem, gdy może pogoda nie jest idealna, ale za to niski sezon turystyczny ma wiele plusów, w tym znacznie atrakcyjniejsze ceny.

Co jeszcze wziąć pod uwagę wybierając termin wyjazdu do Chiang Mai? Zwiedzanie w ładną pogodę to nie wszystko. Miasto to słynie także z festiwali, a jeśli chcesz wybrać się na taki, koniecznie śledź na bieżąco ich daty.

Co warto zobaczyć w Chiang Mai?

Wiele o tym, co warto zobaczyć w Chiang Mai, mówi określenie „Perła Północy”, jak też zwykło się mówić o tym mieście. Stanowiące obecnie ważny ośrodek kulturowy i religijny, a kiedyś także stolicę królestwa, może zaoferować naprawdę wiele. Co zobaczyć w Chiang Mai? Przewodnik, który znajdziesz poniżej, pozwoli Ci odkryć najpiękniejsze zakątki miasta.

  • Stare Miasto – to kwadratowy, otoczony fosą obszar w centrum Chiang Mai. Atrakcje, które znajdują się w jego obrębie, można liczyć w dziesiątkach, albo i setkach. To nie tylko pozostałości średniowiecznych murów obronnych oraz misterne, odrestaurowane bramy, ale także liczne świątynie, galerie sztuki i wąskie, klimatyczne uliczki, gdzie można poczuć się jak w bajce.
  • Wat Phra Singh – to jeden z najważniejszych i najpiękniejszych buddyjskich kompleksów świątynnych tak w Chiang Mai, jak i całej Tajlandii. Składa się na niego kilkadziesiąt budynków, z których pierwsze zaczęły powstawać już w XIV wieku. Dzisiaj, zupełnie jak kiedyś, miejsce to olśniewa przepiękną architekturą i bogatymi zdobieniami nawiązującymi do buddyjskiej oraz tajlandzkiej kultury.
  • Wat Phra That Doi Suthep – często uważana jest za symbol miasta, choć tak właściwie nie leży w jego granicach. Jest to przepiękna buddyjska świątynia, która została ulokowana na wzgórzu Doi Suthep na zachód od Chiang Mai. Atrakcji takich, jak ta, nie ma zbyt wiele. Wyjątkowo zdobna, z licznymi malowidłami, posągami i ornamentami, a przy tym tonąca w złocie, zachwyca dosłownie na każdym kroku.
  • Nocny market – w przypadku Chiang Mai, atrakcje turystyczne nie ograniczają się wyłącznie do zabytków. Najlepszym tego dowodem są nocne targi, gdzie można kupić rękodzieło, biżuterię, produkty spożywcze, czy gotowe jedzenie. To najlepsza okazja, by zobaczyć miasto takim, jakim jest.
  • Sanktuarium słoni – jeśli Tajlandia, to i słonie! Myśląc o tym, jakie atrakcje ma Chiang Mai, co zobaczyć i czego doświadczyć, koniecznie trzeba uwzględnić jeden z ośrodków zajmujących się ratowaniem słoni. Tutaj jednak trzeba uważać, by nie finansować kolejnej atrakcji dla turystów żerujących na cierpieniu tych zwierząt, a faktycznie miejsce, gdzie traktowane są z miłością i szacunkiem.

Poznaj także inne atrakcje Tajlandii: Tajlandia – atrakcje, co zobaczyć, kiedy jechać?

Chiang Mai – solistowy pomysł na Tajlandię

Jeśli chcesz odwiedzić Chiang Mai, poznać atrakcje innych zakątków Tajlandii i móc nacieszyć się słońcem, wybierz się tam razem z nami! Dzięki wyprawie organizowanej przez Soliści Adventure Club dotrzesz w najpiękniejsze i najbardziej zdumiewające miejsca kraju. Czekają na Ciebie między innymi Bangkok, Pai, czy Koh Samui! A może chcesz zaplanować wyjazd 2w1? Sylwester na Tajlandii z Solistami to coś, czego nie można przegapić! Poznaj szczegóły już teraz!