img bottom

Bwindi – ostatni bastion goryli górskich

Takich miejsc jak las Bwindi w Ugandzie jest na świecie coraz mniej. Dziki i nieprzenikniony jest jednym z dwóch obszarów na świecie, gdzie można zobaczyć goryle górskie w ich naturalnym środowisku – mieszka ich tam około 300 osobników. Chociaż zwierzęta te żyją na wolności, możliwe jest obejrzenie ich całkiem z bliska. Zobacz, o czym musisz wiedzieć, planując trekking po Parku Narodowym Bwindi i tropienie goryli, a także poznaj podstawowe informacje na ich temat.

Goryle górskie – łagodne olbrzymy

Goryl górski to jeden z dwóch podgatunków goryla wschodniego. Nazwany łacińskim określeniem Gorilla beringei beringei, zaliczany jest do ssaków naczelnych, a nauka uznaje go za największą małpą człekokształtną – dorosły przedstawiciel tego podgatunku może osiągnąć nawet 120-210 kg wagi i do niemal 2 metrów długości. Mimo takich gabarytów są to zwierzęta łagodne w usposobieniu i uspołecznione w swoich grupach.

 

Tym, co wyróżnia goryle górskie, jest ciemna, niemal czarna sierść. Wyjątkiem są dojrzałe samce, których grzbiet pokrywa srebrzysta sierść. Samice są znacząco mniejsze, ich waga nie przekracza na ogół 100 kg.

 

Zarówno w łańcuchu górskim Virunga, jak i w Bwindi goryle żyją w stadach składających się z samców, wśród których jeden przewodzi grupie oraz samic i ich potomstwa. Na ogół liczba zwierząt w jednej rodzinie wynosi od 2 do 30 osobników.

 

Młode goryle górskie, które osiągnęły dojrzałość płciową, co następuje około 8-10 lat w przypadku samic i 11-15 lat w przypadku samców, zazwyczaj opuszczają swoją rodzinę. Gorylice mają zwyczaj przyłączania się do innej grupy, natomiast męscy przedstawiciele gatunku budują swój własny harem lub ewentualnie pozostają w stadzie, w którym się urodziły, podporządkowując się samcowi alfa i oczekując na przejęcie dowództwa po jego śmierci.

 

Według danych z 2018 roku populacja goryli górskich nieznacznie przekroczyła liczbę 1000 osobników na całym świecie. Jest to powód do radości, bo jeszcze w 2010 roku naliczono ich zaledwie 600. Obecnie zwierzęta te można spotkać wyłącznie w dwóch miejscach – jedno z nich znajduje się w paśmie górskim Virunga, drugie natomiast w Parku Narodowym Bwindi.

 

Młodym gorylom zagrażają przede wszystkim kłusownicy, którzy polują na gorylątka, by sprzedać je później na czarnym rynku jako żywe maskotki. Z tego względu siedliska zwierząt są stale patrolowane przez uzbrojonych strażników parków. Populacji tych zwierząt nie sprzyja również zmniejszanie się naturalnych lasów wysokogórskich, które są regularnie karczowane pod uprawy oraz działania wojenne toczące się w tym obszarze Rwandy, Kongo i Ugandy od kilku dekad.

Las Bwindi w Ugandzie – dom goryli górskich

Według danych w 2018 roku w lasach Bwindi mieszkało 400 goryli górskich. Obecnie szacuje się ich liczbę na około 320 osobników. Część z nich żyje w stadach przyzwyczajonych do obserwacji przez ludzi, co pozwala na organizowanie specjalnych wypraw w głąb lasu, podczas których można popodglądać, jak żyją. Trzeba jednak wiedzieć, że trekking po parku narodowym i tropienie goryli zawsze odbywa się pod opieką wykwalifikowanych pracowników i wymaga uzyskania zezwolenia, na które w szczycie sezonu można czekać nawet kilka miesięcy.

Jak zaplanować trekking do goryli?

Wyprawy mające na celu tropienie goryli w lesie Bwindi organizowane są zawsze w małych grupach, a samo oglądanie zwierząt, o ile oczywiście uda się je znaleźć, ma limit czasowy. Jest to dyktowane przede wszystkim troską o mieszkańców lasu i jednocześnie pozwala utrzymać siedlisko ich życia w nienaruszonym stanie.

 

Same goryle górskie można podglądać cały rok, jednak najpopularniejszym okresem ich tropienia jest okres od czerwca do sierpnia, kiedy panuje pora sucha, a pogoda jest względnie przewidywalna. Dość dobre warunki na wędrówkę po lesie Bwindi panują także we wrześniu i w grudniu, ewentualnie w styczniu i lutym.

 

Aby na własne oczy przekonać się, ile prawdy jest w ciekawostkach o gorylach i wejść do Parku Narodowego Bwindi w celu ich zobaczenia, konieczne jest uzyskanie pozwolenia. Mała liczebność grup turystycznych sprawia, że liczba miejsc jest naprawdę ograniczona. Należy się także liczyć z kosztami rzędu kilkuset dolarów.

Zobacz goryle razem z Solistami!

Jeśli marzysz o podróży w głąb Afryki i zobaczeniu goryli górskich w ich naturalnym środowisku, już dziś dołącz do naszej grupy. Wyprawa do Rwandy i Ugandy organizowana przez Solistów to okazja, by doświadczyć coś niezwykłego i zobaczyć wiele wspaniałych miejsc, których nie spotka się nigdzie indziej. W planie podróży znajduje się między innymi podniebny spacer nad lasem Nyungwe, kajaki na jeziorze Kivu, czy właśnie tropienie goryli w Bwindi.