img bottom

Bezpieczeństwo w Namibii – co warto wiedzieć?

Namibia jest krajem uważanym za generalnie bezpieczny. Przed wyjazdem warto jednak wiedzieć, czego spodziewać się podczas pobytu, jakie środki ostrożności przedsięwziąć i jak bezproblemowo podróżować po kraju. Czy w Namibii jest bezpiecznie, jaki jest tam poziom przestępczości, jaka jest częstotliwość wypadków na drogach oraz zagrożenie chorobami? Wszystko, co musisz wiedzieć, by podczas wyprawy do Afryki cieszyć się spokojem ciała i umysłu.

Namibia – bezpieczeństwo i zagrożenie przestępczością

Kraj ten jest uważany za bezpieczny i przyjazny turystom, jednak Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed zagrożeniem napadami rabunkowymi i kradzieżami. Zagrożenie jest to jednak znacznie niższe niż w RPA, a z naszych doświadczeń oraz relacji osób przebywających w Namibii wynika, że nie trzeba się bać wyjazdu, pod warunkiem zdroworozsądkowego zachowania.

Szczególnie warto zabezpieczyć się pod kątem kradzieży gotówki oraz dokumentów. Najlepiej nosić je w saszetce na szyi i nigdy nie przechowywać całej gotówki przy sobie, a kopie dokumentów archiwizować w chmurze internetowej. Nawet jeżeli turysta padnie ofiarą kradzieży, nie pozostanie całkowicie bez dokumentów. Niestety w Namibii nie ma polskiej placówki konsularnej, przez co pomoc polskim obywatelom jest ograniczona. Obywatele państw UE mają prawo do korzystania z pomocy dyplomatycznej i konsularnej innych państw członkowskich UE.

Namibia – bezpieczeństwo podróży. Z samochodem uważaj!

Odrębną kwestią jest bezpieczeństwo na drogach w Afryce. O wiele większym problemem niż przestępczość jest duża wypadkowość na drogach, należy więc zachować szczególną ostrożność podczas jazdy samochodem. Przyczyną wypadków jest zły stan dróg oraz zbyt szybka jazda po drogach o niskiej przyczepności. Często, zwłaszcza nocą, na drogi wychodzą dzikie zwierzęta oraz pasące się przy drogach zwierzęta hodowlane, dlatego należy zachować ostrożność, zwłaszcza z dala od osiedl ludzkich.

Wypożyczając samochód, zdecydowanie warto wykupić pełne ubezpieczenie, tak na wszelki wypadek, w przeciwnym razie koszty naprawy mogą być spore. Namibia słynie z wypadków samochodowych, dlatego naprawdę zalecana jest ostrożność. Nie należy też przechowywać w samochodach cennych przedmiotów ze względu na możliwe kradzieże pojazdów.

Sama sieć dróg jest dobrze rozwinięta oraz oznakowana. Zaleca się poruszanie wynajętymi samochodami z napędem na 4 koła. Jeżeli wybierzesz się do Namibii z Solistami, nie musisz się tym martwić, ponieważ wszystkie kwestie transportowe bierzemy na siebie.

 

Zasady bezpieczeństwa podróży po Namibii

 • Podróżuj samochodem z napędem na 4 koła,

 • Miej wykupione dobre ubezpieczenie,

 • Jedź wolno i stosuj się do przepisów drogowych oraz znaków,

 • Po drodze szutrowej jedź jeszcze wolniej,

 • Zanim wyruszysz, koniecznie sprawdź stan techniczny samochodu,

 • Miej ze sobą mapę podróży, najlepiej papierową.

Dzikie zwierzęta i bezpieczeństwo w Namibii

Zagrożeniem mogą się stać dzikie zwierzęta. Oczywiście tylko wtedy, gdy zignorujemy zasady bezpieczeństwa. Stosując się do zaleceń przewodnika i nie opuszczając pojazdów w trakcie kontaktu z drapieżnikami, można czuć się swobodnie. Jeżeli jednak ktoś zechce z bliska zrobić zdjęcie lwu albo pogłaskać tygrysa, niestety sam na siebie ściąga ryzyko. Od dzikich zwierząt w ZOO odgradzają nas grube kraty; w Afrykańskich parkach i rezerwatach nie ma takiej ochrony. Dzikie zwierzęta Namibii lepiej podziwiać z bezpiecznej odległości.

 


 

 

Jak pozostać zdrowym i sprawnym przez całą podróż

Bezpieczeństwo podróży w Namibii to również przestrzeganie zaleceń sanitarno-epidemiologicznych. W kraju występuje zagrożenie malarią oraz lokalne ogniska cholery. Należy mieć ze sobą leki przeciwmalaryczne, zwłaszcza w rejonach: prowincje Kunene, Ohangwena, Okavango, Omaheke, Omusati, Oshana, Oshikoto, Otjozondjupa, Caprivi Strip.

Obowiązkowe i zalecane szczepienia dla podróżnych w Namibii to: poliomyelitis, błonica/tężec (DT) odra/nagminne zapalenie przyusznic/różyczka (MMR), WZW typu A, WZW typu B, dur brzuszny, wścieklizna. Inne choroby występujące na terenie Namibii: AIDS, denga, filariozy, gruźlica, histoplazmoza, leiszmaniozy, schistosomatoza, trypanosomoza afrykańska.

 

Ryzyko zachorowania można skutecznie ograniczyć, przestrzegając zasad profilaktyki:

 • ochrona przed ukąszeniami owadów (moskitiery, właściwe ubrania, środki przeciw komarom, siatki w oknach itp.);

 • unikanie kontaktów z lokalnymi zwierzętami zarówno domowymi, jak i dzikimi;

 • spożywanie wody oraz żywności jedynie z pewnych źródeł;

 • mycie rąk przed posiłkami i po korzystaniu z toalety;

 • unikanie sytuacji mogących prowadzić do obrażeń ciała;

 • pozostałe działania profilaktyczne.

Jeżeli chcesz wybrać się do Namibii i czuć się bezpiecznie, pojedź z Solistami: wyprawa Namibia. Bezpieczeństwo i komfort podróży oraz kwestie organizacyjne zostaw naszym liderom, a Ty po prostu ciesz się zwiedzaniem Afryki.