BAGAŻ PODRĘCZNY- JAK SIĘ SPAKOWAĆ, CO MOŻNA PRZEWOZIĆ?

BAGAŻ PODRĘCZNY- JAK SIĘ SPAKOWAĆ, CO MOŻNA PRZEWOZIĆ?

Podróżowanie samolotem to bez wątpienia wygoda i oszczędność czasu. Każdy kij ma jednak dwa końce. Godziny spędzone na decydowaniu, jak się spakować, zagubiony bagaż, długie oczekiwanie na walizkę lub plecak przy taśmie bagażowej – to tylko największe z koszmarów, jakie mogą się nam przydarzyć przed wylotem i tuż po lądowaniu. Sposobem na ich uniknięcie może być spakowanie się tylko w bagaż podręczny! Odpowiedzmy zatem, jak spakować się w bagaż podręczny, by zmieściło się tam wszystko, co potrzebne i by nie spotkały nas żadne niespodzianki na lotnisku.

Cena biletu większości tanich linii lotniczych zawiera w sobie jedynie bagaż podręczny. Jeśli chcemy zabrać ze sobą większą walizkę lub plecak i nadać je jako bagaż rejestrowany – niestety, trzeba liczyć się z dodatkowymi opłatami. Przykładowo, cena bagażu rejestrowanego w Ryanair zaczyna się od 106 zł (za bagaż do 20 kg), a w Wizzair – od 68 zł (poza sezonem, przy opcji do 20 kg). Im dalsza trasa, tym cena wyższa. Jeśli jednak planujemy weekendowy lub maks tygodniowy wypad za granicę, spokojnie powinniśmy zmieścić się do niewielkiej torby/walizki/plecaka, które możemy wnieść na pokład samolotu. Warto zatem spakować się w sposób przemyślany, a żeby to zrobić musimy nie tylko zastanowić się nad rzeczami, które będą nam niezbędne, ale również znać podstawowe przepisy – zdawać sobie sprawę z tego, co można przewieźć w bagażu podręcznym.

JAKIE WYMIARY POWINIEN MIEĆ BAGAŻ PODRĘCZNY?

Wymiar bagażu podręcznego różni się nieznacznie w zależności od linii, którymi podróżujemy:

  • Wizzair: 55 x 40 x 23 cm
  • Ryanair: 55 x 40 x 20 cm
  • LOT: 55 x 40 x 23 cm
  • Norwegian: 55 x 40 x 20 cm
  • Lufthansa: 55 x 40 x 20 cm

Tani przewoźnicy, jak Wizzair i Ryanair potrafią dość skrupulatnie się tego trzymać, dlatego zanim zaczniemy przygotowywać nasz bagaż podręczny, upewnijmy się, że mieści się w ustalonych limitach

Wsiadając na pokład Ryanaira, możemy mieć ze sobą dodatkowo mały bagaż o wymiarach maksymalnych 35 x 20 x 20 cm. Takie linie jak LOT czy Lufthansa nie będą robić problemu, jeśli oprócz kabinówki, na pokład będziemy chcieli zabrać małą damską torebkę, aparat, kamerę czy płaszcz. Pracownicy Wizzaira na takie bonusowe gadżety mogą przymknąć oko, ale zasadniczo w przypadku węgierskiego operatora tego typu rzeczy powinny mieścić się w bagażu podręcznym.

A ILE MOŻE WAŻYĆ BAGAŻ PODRĘCZNY?

Zazwyczaj waga nie może przekraczać 10 kg. Tak jest m.in. w Wizzair, Ryanair, Norwegian i Aer Lingus. Lot czy Lufthansa zezwalają na bagaż do maks 8 kg, a w KLM i Air France można mieć dwie sztuki bagażu o łącznej wadze nie przekraczającej 12 kg.

CO ZABRAĆ DO BAGAŻU PODRĘCZNEGO?

Skoro przewieźć możemy maks 10 kg bagażu (de facto nawet mniej, przecież sama walizka/plecak też swoje ważą), w miarę oczywiste jest, że do samolotu powinniśmy zabrać tylko naprawdę niezbędne rzeczy. Co spakować do bagażu podręcznego, żeby uniknąć przykrych niespodzianek, chociażby w trakcie kontroli bezpieczeństwa na lotnisku?

Odpowiedzmy zatem – co można mieć w bagażu podręcznym?

  • Kosmetyki i płyny – ogólna zasada: wszystkie płyny, który lądują w naszym bagażu podręcznym, powinny być spakowane w jedną, przezroczystą torebkę strunową o pojemności do 1 l. Nie mogą się w niej znaleźć płyny, których objętość przekracza 100 ml. Takie minipasty do zębów, szampony, mydła, odżywki do włosów bez problemu znajdziemy w każdej większej drogerii.
  • Żywność i napoje – napoje (również alkoholowe) obowiązuje ta sama zasada co płynne kosmetyki – możemy je wnieść na pokład, jeśli nie przekraczają 100 ml. Do bagażu podręcznego można spakować żywność w stanie stałym, czyli np. kanapki i czekoladę. W przypadku lotów w granicach Unii Europejskiej nie będzie też problemu przy próbie przewiezienia świeżych owoców czy produktów mięsnych.
  • Lekarstwa – do bagażu podręcznego możemy też spakować leki niezbędne na czas podróży.
  • Ubrania – zazwyczaj zajmują najwięcej miejsca, dlatego tu szczególnie istotne są przemyślane decyzje. Oczywiście inne będą w przypadku podróży latem, inne zimą, inaczej przygotujemy się lecąc na Islandię, inaczej na Majorkę itd., ale i w tym przypadku jest kilka zasad, których powinniśmy się trzymać. Jak spakować bagaż podręczny? Jeśli musimy zabrać więcej niż jedną parę butów, najcięższe załóżmy do samolotu. Podobnie ubrania, które zajmują najwięcej miejsca w bagażu (długie spodnie, kurtka). Jeśli chcemy zaś zmniejszyć nie wagę, a objętość ubrań, warto skorzystać z worków próżniowych.

A czego nie można mieć w bagażu podręcznym? Do bagażu podręcznego nie wolno pakować m.in. niebezpiecznych przedmiotów o ostrych zakończeniach (czyli nie tylko noży, ale też nożyczek, szydełek, żyletek, scyzoryków), broni (i jej imitacji) i produktów łatwopalnych.

BAGAŻ PODRĘCZNY- JAK SIĘ SPAKOWAĆ, CO MOŻNA PRZEWOZIĆ? 2

W podróżowaniu najważniejsze są doświadczenia a nie rzeczy. Im tych drugich mniej na plecach czy pod ręką, tym podróżowanie może być przyjemniejsze. Dlatego, planując kolejny trip, zastanówcie się nad opcją wyjazdu tylko z bagażem podręcznym 🙂