img bottom

Bagaż podręczny- jak się spakować, co można przewozić?

Podróżowanie samolotem to bez wątpienia wygoda i oszczędność czasu. Każdy kij ma jednak dwa końce. Godziny spędzone na decydowaniu, jak się spakować, zagubiony bagaż, długie oczekiwanie na walizkę lub plecak przy taśmie bagażowej – to tylko największe z koszmarów, jakie mogą się nam przydarzyć przed wylotem i tuż po lądowaniu. Sposobem na ich uniknięcie może być spakowanie się tylko w bagaż podręczny! Odpowiedzmy zatem, jak spakować się w bagaż podręczny, by zmieściło się tam wszystko, co potrzebne i by nie spotkały nas żadne niespodzianki na lotnisku.

Cena biletu większości tanich linii lotniczych zawiera w sobie jedynie jedną sztukę bagażu podręcznego, w niektórych liniach nazywanego jako przedmiot osobisty, a drugi bagaż podręczny oferowany jest albo za dopłatą, albo w specjalnych pakietach typu Priority. Jeśli chcemy zabrać ze sobą większą walizkę lub plecak i nadać je jako bagaż rejestrowany – niestety, trzeba liczyć się z dodatkowymi opłatami. Jednak planując weekendowy lub maks. tygodniowy wypad za granicę, spokojnie powinniśmy zmieścić się do niewielkiej torby/walizki/plecaka, które możemy wnieść na pokład samolotu. Warto zatem spakować się w sposób przemyślany, a żeby to zrobić musimy nie tylko zastanowić się nad rzeczami, które będą nam niezbędne, ale również znać podstawowe przepisy – zdawać sobie sprawę z tego, co można przewieźć w bagażu podręcznym.

Masz ochotę wybrać się w podróż? Sprawdź nasze solistowe wyprawy!

Jakie wymiary powinien mieć bagaż podręczny?

Wymiar bagażu podręcznego różni się nieznacznie w zależności od linii, którymi podróżujemy, zawsze jednak musi spełniać jeden warunek – mieścić się w schowkach dostępnych na pokładzie. 

Jakie są maksymalne wymiary bagażu podręcznego przewożonego bezpłatnie (2024 rok)?

  • Wizzair: 40 x 30 x20 cm,
  • Ryanair: 40 x 20 x 25 cm
  • LOT: 55 x 40 x 23 cm (łączna suma wymiarów nie może przekraczać 118 cm)
  • Norwegian: 30 x 20 x 38 cm
  • Lufthansa: 55 x 40 x 23 cm

Warto także wiedzieć, że niektóre linie lotnicze dopuszczają wniesienie na pokład samolotu dodatkowych przedmiotów, które nie są wliczane w bagaż podręczny. W zależności od przewodnika mogą to być:

LOT: Torebka/niewielki plecak/nerka/saszetka (max 2kg, wymiary 40 cm x 35 cm x 12 cm), laptop, parasol, mały aparat fotograficzny/lornetka.

Wizzar: okrycie wierzchnie lub koc, telefon komórkowy, materiały do czytania w czasie lotu, kule dla pasażerów niepełnosprawnych ruchowo.

Osobne przepisy odnośnie do tego, co można przewieźć w bagażu podręcznym bezpłatnie, dotyczą dzieci. Większość linii lotniczych dopuszcza możliwość przewozu w ten sposób fotelików, nosidełek lub spacerówek-parasolek/wózków dziecięcych.

Co równie istotne, tani przewoźnicy, jak Wizzair i Ryanair potrafią dość skrupulatnie się tego trzymać, dlatego niezależnie od tego, czy planujemy spakować się w niedużą torbę, czy plecak, bagaż podręczy musi mieścić się w ustalonych limitach.

Ile może ważyć bagaż podręczny?

Zazwyczaj waga bagażu podręcznego nie może przekraczać 10 kg. Tak jest m.in. w Wizzair, Ryanair, Norwegian i Aer Lingus. Lot czy Lufthansa zezwalają na bagaż do maks 8 kg, a w KLM można mieć dwie sztuki bagażu o łącznej wadze nieprzekraczającej 12 kg. Pierwsza z nich może mieć maksymalnie 55 x35 x 25 cm, druga natomiast 40 x 30 x 15 cm.

Co zabrać do bagażu podręcznego?

Skoro przewieźć możemy maks 10 kg bagażu (de facto nawet mniej, przecież sama walizka/plecak też swoje ważą), w miarę oczywiste jest, że do samolotu powinniśmy zabrać tylko naprawdę niezbędne rzeczy. Co spakować do bagażu podręcznego, żeby uniknąć przykrych niespodzianek, chociażby w trakcie kontroli bezpieczeństwa na lotnisku?

Odpowiedzmy zatem – co można mieć w bagażu podręcznym?

  • Kosmetyki i płyny – jeśli chodzi o kosmetyki w bagażu podręcznym, obowiązuje ogólna zasada: wszystkie płyny powinny być spakowane w jedną, przezroczystą torebkę strunową o pojemności do 1 l. Jednocześnie nie mogą się w niej znaleźć płyny, których objętość przekracza 100 ml. Takie minipasty do zębów, szampony, mydła, odżywki do włosów bez problemu znajdziemy w każdej większej drogerii.
  • Żywność i napoje – napoje (również alkoholowe) obowiązuje ta sama zasada co płynne kosmetyki – możemy je wnieść na pokład, jeśli nie przekraczają 100 ml. Do bagażu podręcznego można spakować żywność w stanie stałym, czyli np. kanapki i czekoladę. W przypadku lotów w granicach Unii Europejskiej nie będzie też problemu przy próbie przewiezienia świeżych owoców czy produktów mięsnych. Co można mieć w bagażu podręcznym prócz tego?
  • Lekarstwa – do bagażu podręcznego możemy też spakować leki niezbędne na czas podróży. Powinny znajdować się one w oryginalnych opakowaniach, natomiast jeśli były one wydane na receptę, zaleca się zabranie również jej kopii lub zaleceń lekarza – przewożąc leki w bagażu podręcznym zawsze lepiej dmuchać na zimne.
  • Ubrania – zazwyczaj zajmują najwięcej miejsca, dlatego tu szczególnie istotne są przemyślane decyzje. Oczywiście inne będą w przypadku podróży latem, inne zimą, inaczej przygotujemy się, lecąc na Islandię, inaczej na Majorkę itd., ale i w tym przypadku jest kilka zasad, których powinniśmy się trzymać. Jak spakować bagaż podręczny? Jeśli musimy zabrać więcej niż jedną parę butów, najcięższe załóżmy do samolotu. Podobnie ubrania, które zajmują najwięcej miejsca w bagażu (długie spodnie, kurtka). Jeśli chcemy zaś zmniejszyć nie wagę, a objętość ubrań, warto skorzystać z worków próżniowych. Jest jeszcze jedna ważna rzecz, o której trzeba pamiętać, przygotowując się na lot. Bagaż podręczny powinien być spakowany tak, by to, co będzie potrzebne w samolocie, znajdowało się gdzieś na górze.

Drogocenne przedmioty – wszystko, czego nie chcesz zgubić, lepiej mieć niedaleko siebie w torbie w bagażu podręcznym. Da Ci to spokojną głowę, że nie utracisz nic cennego, jeśli Twoja nadana walizka się zgubi na lotnisku lub poleci do innego kraju niż Ty.

Czego nie wnosimy na pokład samolotu?

Ciecze w opakowaniach powyżej 100 ml to nie wszystko, czego nie można przewozić w bagażu podręcznym. Co jeszcze znajduje się na tej liście?

  • Przedmioty ostro zakończone – to nie tylko nożyczki i noże, ale także igły do szycia, szydełka, czy narzędzia – jednym słowem wszystko, czym łatwo zrobić krzywdę,
  • Środki łatwopalne i niektóre substancje chemiczne – benzyna, farby, rozpuszczalniki, zapalniczki i inne temu podobne to kolejne, czego nie znajdziesz na liście „co można przewozić w bagażu podręcznym”,
  • Broń palna i amunicja – nawet jeśli masz na nie pozwolenie, nie mogą one podróżować razem z Tobą na pokładzie samolotu.

W podróżowaniu najważniejsze są doświadczenia, a nie rzeczy. Im tych drugich mniej na plecach czy pod ręką, tym podróżowanie może być przyjemniejsze. Dlatego, planując kolejny trip, zastanówcie się nad opcją wyjazdu tylko z bagażem podręcznym 🙂