img bottom

AZORY czy MADERA – którą wyspę wybrać?

Oba stanowią rejon autonomiczny Portugalii. Oba leżą na Oceanie Atlantyckim. I oba są tak samo zachwycające, chociaż każdy na swój własny sposób. Zobacz, który z dwóch portugalskich archipelagów wypada lepiej, Azory czy Madera, a także poznaj najważniejsze atrakcje tych miejsc!

Co lepsze Azory czy Madera?

Czy to Azory, czy Madera, każde z tych miejsc jest tak samo urokliwe i fascynujące. Oddalone odpowiednio o około 1500 km i 860 km od kontynentalnej części kraju, zdecydowanie się od niej różnią, i to pod wieloma względami. Co więcej, właśnie te unikatowe cechy sprawiają, że archipelagi te są tak chętnie odwiedzane przez osoby szukające wytchnienia i odpoczynku z dala od tłumów, charakterystycznych dla innych regionów Portugalii. Czym wyróżniają się Madera i Azory? Gdzie kończą się podobieństwa pomiędzy nimi, a zaczynają różnice?

Madera vs. Azory – podobieństwa i różnice

I Madera, i Azory mogą poszczycić się wulkanicznym pochodzeniem, jednak aktywność wulkanów aktualnie obserwuje się wyłącznie na drugim z archipelagów. Ostatnie erupcje na Maderze miały miejsce około 6,5 tysiąca lat temu, na Azorach zaś taką odnotowano jeszcze w 1957 roku. Wówczas w wyniku wybuchu Vulcão dos Capelinhos wyspa Faial powiększyła się o około 1,5 km2. Wulkanizm w rejonie azorskich wysp sprawia także, że występują tam gorące źródła geotermalne.

W czym Madera i Azory są jeszcze podobne? Oba archipelagi odznaczają się dość łagodnym klimatem. Madera z tego względu nazywana jest nawet „wyspą wiecznej wiosny”. Latem średnie temperatury oscylują tam około 24°C, zimą zaś około 19°C, przy czym im głębiej w ląd i wyżej, tym może być chłodniej oraz bardziej deszczowo.

Tak jak Madera, Azory również cechują się niewielkimi różnicami temperatur w skali roku. Średnie wartości dla powietrza osiągają do 25°C w lecie i 19°C w zimie. Tutaj jednak warto pamiętać, że poszczególne wyspy różnią się pomiędzy sobą mikroklimatem, a co za tym idzie, każda z nich może wypadać nieco inaczej pod względem aktualnej pogody.

Dość ciepłe wody to kolejna rzecz, którą wyróżniają się Madera i Azory. Wycieczka połączona z kąpielą w oceanie może być więc świetnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu. Ocean latem ma tam około 22-23°C, zimą zaś około 17°C. Druga z tych wartości jest zaledwie o stopień niższa niż temperatura Bałtyku w najgorętszych miesiącach roku.

Co zobaczyć na Azorach?

Wybierając się, czy to na Azory, czy Maderę, warto dobrze poznać tamtejsze atrakcje. Jak one wyglądają w przypadku tych pierwszych?

  • Plantacje herbaty – jeszcze 150-200 lat temu Azory słynęły z produkcji wysokiej jakości herbaty. Jednymi z pamiątek tamtych czasów są nieliczne, działające do dzisiaj manufaktury. Możliwość odwiedzenia ich jest świetną okazją do skosztowania aromatycznego naparu w pięknym otoczeniu, z widokiem na bezkresne pola rozlane na stokach okolicznych wzgórz.
  • Wulkany i jeziora kraterowe – wulkaniczne krajobrazy są zdecydowanie jednym z najsilniejszych atutów Azorów. Co więcej, liczne szlaki turystyczne aż zachęcają, by je eksplorować. Tutaj szczególnie warto zwrócić uwagę na najwyższy szczyt Sao Miguel – Pico da Vara, a także jeziora kraterowe Lagoa do Fogo, czy Sete Cidades, w którym występują wody w dwóch kolorach. Co ciekawe łączą się one ze sobą, ale jednocześnie nie mieszają.
  • Gorące źródła – jest to jedna z tych atrakcji, którą mają Azory, ale nie Madera. Mapa archipelagu jest wręcz usłana większymi i mniejszymi źródłami geotermalnymi, co z kolei daje okazję do relaksujących i często zarazem leczniczych kąpieli.
  • Canyoning – ukształtowanie terenu Azorów sprzyja uprawianiu nietypowych sportów, a jednym z nich jest właśnie canyoning. Polega on na przemieszczaniu się korytem rzeki i pokonywaniu napotkanych przeszkód – wodospadów, półek skalnych, mielizn, czy płynącej wody.
  • Obserwowanie wielorybów i delfinów – Azory stanowią idealne miejsce do podglądania morskich ssaków i gadów w ich naturalnym środowisku. W okolicznych wodach występują między innymi kaszaloty, płetwale błękitne, delfiny oraz żółwie morskie.

Więcej inspiracji znajdziesz tutaj: Azory – zwiedzanie i atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć na Azorach?

Co zobaczyć na Maderze?

Chociaż pod wieloma względami Madera i Azory wypadają podobnie, to jednak każde z tych miejsc oferuje nieco inny repertuar atrakcji. Co więc warto zobaczyć i zrobić na Maderze?

  • Punkty widokowe – Madera słynie z malowniczo położonych punktów widokowych. Takie można znaleźć i w głębi lądu (Pico dos Barcelos, Balcões, Eira do Serrado), i na wybrzeżu (Guindaste, Cristo Rei, Fajã da Quebrada Nova).
  • Jeden z najwyższych klifów w Europie – mowa tutaj o Cabo Girão, który opada ku oceanowi ostrym, 580-metrowym zboczem. Na jego krawędzi znajduje się specjalna szklana platforma widokowa.
  • Góry – Madera jest wyspą o górzystym ukształtowaniu, co stanowi nie lada zachętę dla miłośników wędrówek. Malownicze trasy wiodące na szczyt Pico do Arieiro, czy Pico Ruvio, to szansa nie tylko na to, by nasycić oczy, ale i cieszyć się obecnością przyrody w jej najpiękniejszym wydaniu.
  • Canyoning – Madera, tak jak Azory, stwarza idealne warunki do canyoningu. Pokonywanie wodospadów i rzek to nie tylko świetna zabawa, ale i spory zastrzyk adrenaliny.

Archipelag Madera, Azory – który z nich podoba Ci się bardziej? Już teraz skorzystaj z naszej oferty i odwiedź te wspaniałe miejsca razem z Soliści Adventure Club! Tutaj znajdziesz więcej na temat podróży na Maderę: wyprawa na Maderę. Jeśli wolisz zaś Azory, zobacz: wyprawa na Azory.