img bottom

Angkor Wat – świątynia na skraju świata

Angkor Wat to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc nie tylko Kambodży, ale całej Azji Południowo-Wschodniej. Historyczno-kulturowe znaczenie tego obiektu jest tak wielkie, że stał się on nawet symbolem państwa, a jego zarysy widnieją na fladze narodowej i nominałach oficjalnej waluty. Skąd bierze się ta wyjątkowość Angkor Wat? Jak zwiedzać to wspaniałe miejsce?

Co to jest Angkor Wat?

Angkor Wat (Kambodża) to kompleks świątynny, który z uwagi na swoją powierzchnię (aż 162,6 hektarów!) uważany jest za największy zabytek religijny na świecie. Składa się na niego aż 250 obiektów powstałych za czasów króla Suryavarmana II, prawdopodobnie pomiędzy 1113 a 1150 rokiem. Szacuje się, że cała budowa trwała 30-35 lat, a udział w niej brało od 50 do nawet 300 tysięcy robotników, kilka tysięcy rzemieślników-artystów oraz kilka tysięcy słoni, które były niezbędne między innymi do transportowania kamienia z oddalonego o około 35 kilometrów kamieniołomu.

 

Monumentalny charakter tego miejsca wiernie oddaje również to, co znaczy Angkor Wat w języku khmerskim. Zwrot ten można przetłumaczyć niemal dosłownie jako „Stolica Świątyń” albo „Miasto Świątynne”. Stanowi to doskonałe nawiązanie do ilości i znaczenia obiektów wchodzących w skład kompleksu. Jednocześnie warto zaznaczyć, że Angkor Wat to w Kambodży najlepiej zachowany przykład architektury Khmerów.

Angkor Thom i Angkor Wat – historia

Początki i najstarsza historia kompleksu Angkor jest związana z rządami Imperium Khmerskiego, które przypadały na lata od 802 do 1432 roku. W jego skład wchodzi między innymi świątynia Angkor Wat, która prawdopodobnie miała stanowić mauzoleum dla króla Suryavarmana II. Wybudowana w pobliżu ówczesnej stolicy państwa Jaszodharapury (obecnie Phnom Bakheng), poświęcona została hinduskiemu bogowi Wisznu. W czasie swojego istnienia co najmniej dwa razy zmieniał się jej charakter – za czasów panowania ostatniego z „królów-budowniczych”, Dżajawarman VII (1122/1125-1218) Angkor Wat zostało przemianowane na świątynię buddyjską, zaś po jego śmierci, przywrócono jej pierwotne przeznaczenie.

 

Z uwagi na to kiedy zbudowano Angkor Wat, miejsce to zachwyca bardzo oryginalną architekturą, wyróżniającą je na tle pozostałych kambodżańskich zabytków. Najbardziej charakterystycznym elementem budynku są wieże w kształcie kwiatu lotosu, z których najwyższa ma aż 65 metrów. Na uwagę zasługują również bogate zdobienia, płaskorzeźby oraz posągi, które nawiązują nie tylko do hinduizmu oraz buddyzmu, ale również kultury samego ludu khmerskiego.

 

Pod koniec XII wieku, niecały kilometr od Angkor Wat, rozpoczęła się budowa nowej stolicy kraju, miasta Angkor Thom. Było ono inicjatywą wspominanego już Dżajawarman VII, który uważany jest za jednego z największych władców państwa khmerskiego lub Angkoru, jak obecnie nazywa się ten dawny kraj. Chcąc podkreślić swoją potęgę, postanowił on wybudować potężne miasto o dużym znaczeniu. I to mu się zdecydowanie udało. Angkor Thom, co w języku khmerskim oznacza dosłownie „wielkie miasto”, powstało na planie kwadrata, w którego centrum znalazła się świątynia Bajon. W jego skład, prócz zabudowy mieszkalnej, wchodziła również rozbudowana infrastruktura, w tym zbiorniki, zabezpieczające dostęp mieszkańców do wody.

 

W najlepszym okresie Angkor Thom zajmowało obszar 400 km² (dla porównania Nowy Jork ma powierzchnię 1 213 km²), a zamieszkiwało go aż milion mieszkańców, co czyniło go największą metropolią tamtych czasów.

Angkor Wat i wprawa do Kambodży

Angkor Wat to w Kambodży jedno z najważniejszych miejsc, jakie można zobaczyć. Z uwagi na to, gdzie leży, najlepszą bazę wypadową stanowi położone około 5,5 kilometra na południe miasto Siem Reap, które jest nie tylko odpowiednio skomunikowane, ale posiada także rozbudowaną infrastrukturą turystyczną. Biorąc pod uwagę rozległość kompleksu Angkor Wat, wyprawę i zwiedzanie zabytku warto rozłożyć na kilka dni. Sprzyja temu również możliwość zakupienia biletu wstępu do niego, który jest ważny 1, 3 lub 7 dni.

 

Co jeszcze warto wiedzieć o Angkor Wat? To, że zdjęcia tam wykonane wychodzą wręcz spektakularnie, a samo miejsce można uznać za jedno z najbardziej fotogenicznych na świecie.

Wyprawa do Kambodży z Solistami

Chcesz zanurzyć się w dzikiej przyrodzie? A może marzysz o zobaczeniu zaginionych świątyń i Angkor Wat? Wyprawa do Kambodży, którą proponują Soliści, z pewnością Ci się spodoba! Nasza przygoda podąża drogami i bezdrożami, szukając tego, co w południowo-wschodniej Azji najpiękniejsze. Z nami będziesz przedzierał/a się przez prawdziwe dżungle, odwiedzisz miasta, które nie śpią, poznasz lokalną kulturę, a przede wszystkim spędzisz niezapomniany czas ze wspaniałymi ludźmi Skorzystaj z naszej oferty już teraz, zanim ktoś Cię ubiegnie!