img bottom

Amman stolica Jordanii. Najważniejsze informacje

Jordanię można zwiedzać na wiele sposobów – zarówno uwzględniając Amman, jak i go pomijając. Samo miasto jest jednak bardzo ciekawe i godne zobaczenia, choćby z tego względu, że stanowi największy ośrodek w kraju i zarazem jego stolicę. Co więcej, to jedno z najstarszych nieprzerwanie zamieszkałych miast na świecie. Odkryj Amman i jego atrakcje razem z nami!

Czy warto jechać do Ammanu?

Miasto Amman znane jest już od czasów biblijnych. W trakcie swojej historii ciągnącej się od okresu neolitu było wielokrotnie zdobywane i zamieszkiwane przez różne ludy, w tym między innymi Ammonitów, Nabatejczyków, Rzymian, Arabów, a później jeszcze Czerkiesów i Palestyńczyków. To sprawiło, że dzisiejszy Amman stanowi wyjątkowy konglomerat rozmaitych kultur, zachwycając praktycznie na każdym kroku kolejną nieoczywistością. Co więcej, dokładnie odwzorowuje to, jak Jordania wygląda dzisiaj. To znów nie ma za wiele wspólnego z zastygnięciem w czasie. Poznaj bliżej jej historię i rzeczywistość: Jordania – kultura i historia pustynnego kraju.

Jeśli więc zastanawiasz się, jak turystycznie wypada Amman, czy warto go odwiedzić i co zobaczyć, odpowiedź będzie tylko twierdząca! Przekonasz się o tym, poznając go bliżej. A z nami spędzisz niezwykły sylwester w Jordanii – sprawdź szczegóły!

Kiedy jechać do Ammanu?

Aby jak najwięcej skorzystać na podróży do miasta Amman, pogoda powinna być stabilna i niezbyt uciążliwa pod względem temperatury. Najlepiej pod tym względem wypadają miesiące wiosenne. Między marcem a majem słupki rtęci sięgają średnio 25-30°C w dzień i 14-22°C w nocy. Jednocześnie występują tylko pojedyncze dni z deszczem. Na podobną pogodę można trafić pomiędzy wrześniem a listopadem, niekiedy także grudniem. Z tego względu również jesień i początek zimy są dobrym okresem, by odwiedzić Amman. Atrakcje, szczególnie przyrodnicze, prezentują się wówczas zaskakująco pięknie. Chcesz się przekonać? Odkryj choćby zagadkowe jordańskie wadi: Wadi Mujib i Wadi Rum (Jordania).

Czy w Amman jest bezpiecznie?

Amman uchodzi za dość bezpieczne miasto. Jednak tak jak w każdym innym, należy przestrzegać podstawowych zasad: pilnować swoich rzeczy, nie nosić ze sobą na co dzień zbyt dużo gotówki, nie zakładać wartościowej biżuterii i dostosowywać się do miejscowych przepisów. Jednocześnie warto pamiętać, że Jordania to kraj muzułmański, a co za tym idzie, niezbędny jest właściwy ubiór, zwłaszcza w miejscach o charakterze religijnym.

Jak poruszać się po Ammanie?

Odwiedzając Amman, zwiedzanie może zaplanować pieszo (o ile ktoś lubi chodzić) lub różnymi środkami lokomocji. Najwygodniejszą opcją jest wynajęcie samochodu z wypożyczalni lub podróżowanie uberem/taksówkami. W tym ostatnim przypadku trzeba jednak uważać, by nie naciąć się na zbyt wygórowane ceny. Samo rozwiązanie jest jednak dość popularne i ogólnodostępne, więc nie powinno być problemu z dostępnością kierowców.

Co warto zobaczyć w Ammanie?

Jeśli chodzi o Amman, atrakcje turystyczne reprezentują różne okresy historyczne i dotyczą budowli rozmaitego przeznaczenia. To sprawia, że nie tylko trudno jest się tam nudzić, a także każdy znajdzie coś interesującego. Co warto zobaczyć w Ammanie?

  • Cytadela Jebel Al Qala’a – pochodzi z czasów panowania arabskiego. Otoczona 700-metrowym murem sprawia niesamowite wrażenie, zwłaszcza że na stosunkowo niewielkim obszarze znajdują się pozostałości budynków z różnych okresów historycznych, w tym świątyni Herkulesa, bazyliki bizantyjskiej oraz pałacu Umajjadów. Zachwycający jest również tamtejszy widok na miasto. Jeśli więc nie wiesz, od czego zacząć zwiedzać Amman, atrakcje te na początek będą idealne.
  • Teatr rzymski – to kolejny monumentalny zabytek Ammanu. Wybudowany za czasów rzymskich spełniał wszystkie założenia starożytnego teatru. Był nie tylko duży (mógł pomieścić nawet 6 tys. osób), ale także odznaczał się doskonałą akustyką, dzięki czemu osoby w najwyższych rzędach doskonale słyszały, co mówiono na scenie. Dzisiaj jest to miejsce spotkań towarzyskich i rekreacji.
  • Downtown Amman – przewodnik po mieście bez tego miejsca byłby niekompletny! To jedyna taka dzielnica w mieście, gdzie można poczuć tak unikalny miks nowoczesności i tradycji. Znajdują się tam liczne sklepy, kawiarnie i restauracje, gdzie stołują się również miejscowi. Jeśli chcesz zobaczyć, jak wygląda prawdziwe oblicze Ammanu, koniecznie musisz się wybrać właśnie tam!
  • Meczet Króla Abdullah I – to dość młody „zabytek”. Meczet został wybudowany pod koniec XX wieku i może pomieścić aż 3 tysiące osób na wspólną modlitwę. Dzięki swoim rozmiarom i okazałej architekturze wywiera ogromne wrażenie, już jak się patrzy z zewnątrz. Można go również zwiedzać.

A jeśli nie Amman? Co zobaczyć w Jordanii: Relaks w piaskach pustyni w Jordanii.

Amman w wydaniu Soliści Adventure Club

Jeśli chcesz zobaczyć Amman, nie będzie lepszej okazji niż solistowy Sylwester w Jordanii! W trakcie trwania tej wyprawy odwiedzisz nie tylko najpiękniejsze zakątki kraju, ale także spędzisz ostatnią noc w roku na wspaniałej imprezie sylwestrowej pośrodku pustyni. Czeka na Ciebie prawdziwa moc wrażeń! Już teraz poznaj szczegóły i dołącz do nas, by razem się bawić, zwiedzać i doświadczać.