img bottom

Aloha, czyli którą wyspę na Hawajach wybrać

Jeśli chodzi o raj na ziemi, w wielu przypadkach odpowiedź będzie taka sama – Hawaje. Te wyspy, na których położony jest najmłodszy stan Stanów Zjednoczonych, czarują nie tylko pięknymi plażami, wymarzonymi warunkami do uprawiania sportów wodnych, czy zachwycającymi widokami rozciągającymi się z wymarłych wulkanów, ale również złożoną, wielowarstwową kulturą i oryginalną kuchnią stanowiącą prawdziwy konglomerat smaków. Jednak którą wyspę na Hawajach wybrać, by doświadczyć jak najwięcej w jak najkrótszym czasie?

Gdzie leżą wyspy Hawaje?

Hawaje to wyspy położone w północno-środkowej części Oceanu Spokojnego, na zachód od kontynentalnej części USA. Od lądu dzieli je około 4 tysiące kilometrów. Niemal cały archipelag, z wyjątkiem atolu Midway, należy do stanu Hawaje, który jest nie tylko najmłodszym ze wszystkich stanów USA, ale także jako jedyny leży wyłącznie na wyspach.

 

Hawaje – wyspy, które warto odwiedzić

Chociaż w archipelagu doliczono się dotąd 137 wysp, tylko 8 z nich określanych jest jako główne. Są to: Hawaiʻi, Kahoʻolawe, Kauaʻi, Lānaʻi, Maui, Molokaʻi, Niʻihau, Oʻahu. Każda z nich posiada coś wyjątkowego, coś, co ją wyróżnia, dlatego czasami wybierając się na Hawaje, trudno zdecydować, która wyspa jest najlepsza. Oto najważniejsze informacje, które warto znać, decydując o kierunku podróży.

Oʻahu

Pomimo tego, że wyspa Oʻahu jest dopiero trzecią co do wielkości w archipelagu Hawaje, zamieszkuje ją najwięcej osób. Tam też znajduje się stolica stanu – Honolulu, a także chyba jedna z najsławniejszych plaż świata – Waikiki Beach. Jednak wybierając się na Oʻahu, nie warto kończyć swojej przygody na tych dwóch miejscach, bo to dopiero początek atrakcji. Miłośnikom pięknych widoków można polecić między innymi trekking na szczyt Koko Head, skąd widać przepiękną panoramę wybrzeża, albo wyprawę na wierzchołek krateru Diamond Head. Na wyspie znajduje się także zatoka Pearl Harbor, gdzie leży jedna z najbardziej znanych amerykańskich baz wojskowych.

Big Island

Wyspa Hawaiʻi ze względu na największą powierzchnię spośród wszystkich wysp Hawajów nazywana jest „Wielką Wyspą”. Według miejscowych przekazów jej nazwa ma wywodzić się od imienia pierwszego człowieka, który do niej przybił – Hawaiʻiloa. Powszechna jest także wersja, że Hawaiʻi nawiązuje do wyspy Hawaiki, będącej w mitologii Polinezyjczyków krainą zmarłych.

 

Na wyspie znajduje się aż 5 wulkanów, z których tylko jeden jest wygasły, a pozostałe czynne lub drzemiące, przez co wciąż mogą stanowić zagrożenie dla mieszkańców. To idealne miejsce dla pieszych wędrówek. Szczególnie że na wciąż powiększającym się terenie (lawa wypływająca z wulkanu Kīlauea sprawia, że powierzchni wyspy przybywa) panuje aż 12 różnych stref klimatycznych. Jedną z atrakcji turystycznych, które warto odwiedzić podczas wyprawy na Hawaiʻi, jest Park Narodowy Wulkany Hawaiʻi.

Kauaʻi

Wyspa Kauaʻi jest najstarszą spośród wszystkich hawajskich wysp. Tym, co ją wyróżnia, są przede wszystkim przepiękne widoki – pokrywają ją liczne kaniony i wodospady, a także gęste lasy. Ich niezaprzeczalny urok doceniają nie tylko turyści, ale również filmowcy. Kręcono tam takie filmy jak „Jurassic Park”, „King Kong”, „Poszukiwacze zaginionej Arki”, czy „Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach”. Wyspa Kauaʻi stała się również tłem dla filmu animowanego „Lilo i Stitch”.

 

W odniesieniu do terenu Hawajów i tego, która wyspa jest najlepsza, ta z pewnością zachwyci miłośników przyrody, szczególnie że jej najwyższy punkt jest jednym z najwilgotniejszych miejsc świata. Zobacz, czego jeszcze nie wiesz o tym zakątku USA.

Maui

Wyspa Maui jest porośnięta gęstymi lasami tropikalnymi, a jej gleba sprzyja uprawom ananasów i trzciny cukrowej. Prócz formacji roślinnej, jest tam też piękne wybrzeże, wprost stworzone do uprawiania sportów wodnych, szczególnie windsurfingu i kiteboardingu. Warunki, które tam panują, są tak dobre, że odbywają się tam liczne zawody windsurfingowe, a położone na wyspie miasto Hookipa uważane jest za stolicę tego sportu.

Molokai i Lanai

Wyspa Molokai została uznana przez National Geographic za dziesiątą wyspę na świecie, którą warto zobaczyć. Zasługa w tym przede wszystkim gęstych lasów i specyficznego ukształtowania terenu, w tym również najwyższego klifu na świecie. Jest on pozostałością jednego z dwóch wulkanów znajdujących się na wyspie. Na Molokai znajduje się także jeden z najwyższych wodospadów świata – Ol’upena, który ma ponad 900 metrów wysokości.

 

Natomiast wyspa Lanai, nazywana Wyspą Ananasów, obecnie niemal w całości znajduje się w rękach prywatnych. Tym, co ją wyróżnia się piękne klify i plaże, a także znaczna liczba luksusowych hoteli, w których można spędzić miło czas.

Którą wyspę na Hawajach wybrać?

Z naszego doświadczenia polecamy zwłaszcza te 3 wyspy: Oʻahu, Big Island, Kauaʻ, ale inne bądą równie atrakcyjne. Hawaje to idealne miejsce na wakacje, gdzie każdy będzie miał co robić – wulkany zachęcają do pieszych wędrówek, plaże do odpoczynku, a wspaniałe fale do uprawiania sportów wodnych. Zaplanowana przez nas wyprawa na Hawaje pozwoli Ci doświadczyć tego zakątka świata w najpełniejszy sposób, łącząc różne aktywności i umożliwiając odkrycie tego, co w każdej z wysp najpiękniejsze.