img bottom

Atrakcje Akureyr – stolicy północnej Islandii. Co warto zobaczyć?

Akureyri, nazywane stolicą północnej Islandii, jest przepięknym miasteczkiem z licznymi zabytkami, wyjątkową atmosferą i niesamowitą okolicą. Dlaczego warto je zobaczyć? Jakie atrakcje Akureyri sprawiają, że jest tak chętnie odwiedzane przez turystów? Odkryj ten niesamowity zakątek wyspy razem z nami!

Jak dotrzeć do Akureyri?

Miasto Akureyri jest położone na północy Islandii, w pobliżu takich atrakcji jak fiord Eyjafjörður, wodospad Goðafoss czy góra Súlur. Jako że przebiega przez nie obwodnica wyspy (droga nr 1), jest świetnie skomunikowane i można łatwo do niego dojechać zarówno od wschodu, jak i zachodu. Działa tam również porty lotniczy obsługujący loty krajowe i międzynarodowe. Z samego Reykjavíku do Akureyri na Islandii lata co najmniej kilka samolotów dziennie. Lot ze stolicy trwa około 45 minut i zazwyczaj odbywa się liniami krajowymi.

Co zobaczyć w Akureyri?

Jeśli chodzi o Akureyri, atrakcje turystyczne czekają nie tylko w samym mieście, ale także jego najbliższej okolicy. Co więcej, rejon ten ma naprawdę wiele do zaoferowania, a jego dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze trudno porównać do czegokolwiek. Co warto zobaczyć w Akureyri?

  • Kościół Akureyrarkirkja – w Akureyri znajduje się kilka kościołów, jednak największą uwagę bez wątpienia przykuwa Akureyrarkirkja. Jest to protestancka świątynia zbudowana w 1940 roku. Wśród jej wyposażania znajdują się potężne organy z 3,2 tysiącami (!) piszczałek, witrażami i płaskorzeźbami. Co więcej, zgodnie ze starą tradycją nordycką pod sufitem jest zawieszony model statku, który ma chronić rybaków wypływających na morze. Nie mniej ikoniczne są również jego monumentalne schody.
  • Ogród Botaniczny Lystigarðu – ogród botaniczny w mieście Akureyri zajmuje 3,6 ha i jest domem dla ponad 7000 gatunków roślin. To idealne miejsce do spacerowania i odpoczynku z dala od gwaru miasta.
  • Súlur – jest to szczyt górski położony tuż za miastem, w kierunku południowo-zachodnim. Ma zaledwie 1 213 m wysokości i stanowi świetne miejsce na krótkie trekkingi. Bywają one jednak dość wymagające. Za to ze szczytu roztaczają się świetne widoki na okolicę.
  • Christmas House Jólahúsið – niekończąca się Gwiazdka? Z Akureyri to możliwe! Wszyscy miłośnicy Bożego Narodzenie koniecznie powinni wpisać na swoją listę miejsc do zobaczenia świąteczny dom działający przez cały rok. Niezależnie od tego, na jaki miesiąc planujesz zwiedzanie Akureyri, z całą pewnością kupisz tam prezenty, dekoracje, a nawet islandzkie potrawy świąteczne.
  • Fiord Eyjafjörður – odwiedzając miasto Akureyri, nie można pominąć położonego w pobliżu fiordu. Jest to nie tylko najdłuższy fiord w centralno-północnej Islandii, ale także doskonałe stanowisko do obserwowania wielorybów i maskonurów. Często w jego pobliżu organizowane są wycieczki łodzią pozwalające na podziwianie orek, płetwali błękitnych, humbaków i delfinów w ich naturalnym środowisku.

Czy warto zobaczyć Akureyri?

Jeśli planujesz podróż do Islandii i zastanawiasz się nad Akureyri, czy warto je odwiedzić, odpowiedź nie może być inna niż twierdząca. To miasto ma nie tylko ciekawe atrakcje i bogate otoczenie przyrodnicze, ale także wspaniałą atmosferę. Co więcej, jak na drugie co do wielkości miasto na wyspie przystało, regularnie odbywają się tam liczne festiwale i inne wydarzenia kulturalne. Właśnie dzięki nim można poczuć ten niesamowity islandzki vibe i odkryć, czym dokładnie jest Islandia.

Kiedy jechać do Akureyri?

Miasto jest dostępne przez cały rok, a mnogość i różnorodność atrakcji sprawia, że w każdym sezonie oferuje równie wiele. Na przykład latem, kiedy na Islandii panują białe noce, można swobodnie wędrować po okolicy, odkrywając jej dziedzictwo przyrodnicze. Warte odwiedzenia są także ogród botaniczny, baseny termalne i liczne kawiarenki słynne także poza Akureyri. Co zobaczyć zimą? Nie można zacząć inaczej jak od zorzy polarnej. Położone w północnej części miasteczko jest idealne do obserwowania tego niesamowitego zjawiska. Sporą atrakcję stanowią także iluminacje świąteczne oraz pobliskie centrum sportów zimowych.

Jeśli chcesz odwiedzić miasto Akureyri, zaplanuj tę podróż razem z Soliście Adventure Club! Jesteśmy tam z dwoma wyprawami. Pierwsza z nich to Islandia Extreme, której raczej nie można polecić fanom leżenia plackiem na plaży. To pełna przygód podróż z noclegiem pod namiotami, sporą ilością trekkingów i wieloma wspaniałymi atrakcjami. Druga znów – Islandia Interior – pozwala odkryć cały przekrój islandzkich krajobrazów, łącznie z tymi najbardziej zaskakującymi, położonymi w słabo zaludnionym centrum wyspy. To jednak nie wszystko, co przygotowaliśmy! Odkryj wszystkie nasze wyprawy do Islandii i sprawdź, która bardziej trafia w Twoje podróżnicze upodobania.