img bottom

Kostaryka – dzika natura i sanktuarium leniwców

Na świecie jest coraz mniej miejsc, gdzie można na żywo obserwować nietkniętą przez człowieka dziką naturę w pełnej okazałości. Postępująca urbanizacja i kurczące się lasy tropikalne to problem, z którym ludzkość będzie musiała się uporać w niedalekiej przyszłości. Na szczęście są jeszcze przestrzenie niemal nietknięte ludzką ręką, gdzie można obserwować na żywo prawdziwą dziką naturę. To Kostaryka. Przyroda i zwierzęta w tej wyżynno-górzystej krainie neotropikalnej prezentują niezwykłą różnorodność biologiczną.

Kostaryka – przyroda i parki narodowe

Kostaryka znajduje się w Ameryce Północnej nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym w klimacie podrównikowym. Po stronie wybrzeża przez cały rok panują obfite opady, podczas gdy po stronie pacyficznej deszcze są mniej intensywne i występują przez 8 miesięcy w roku, w pozostałych 4 panuje susza. Więcej o klimacie Kostaryki dowiesz się z artykułu: „Raj w miniaturze”. Zróżnicowany klimat Kostaryki oraz położenie pomiędzy kontynentami Ameryką Północną i Południową zaowocował niesamowitym bogactwem przyrodniczym w świecie fauny i flory. Występuje tam ponad 500 tysięcy różnych gatunków, co jest szacowane na około 4% wszystkich gatunków na świecie, z czego aż 300 tysięcy gatunków to owady. Przyroda na Kostaryce zasługuje na ochronę i na szczęście ma tę ochronę zapewnioną.

Klimat Kostaryki i różnorodność przyrodnicza kraju mają odzwierciedlenie w liczbie parków narodowych. Aż 1/4 powierzchni całej Kostaryki (łącznie ok. 13043 m2) zajmują parki – 27 parków narodowych oraz 1 park międzynarodowy. Do tych największych można zaliczyć:

  • Park Narodowy La Amistad –1990 km2, rok założenia: 1982

  • Park Narodowy Tapantí – 582 km2, rok założenia: 1982

  • Park Narodowy Chirripó – 508,5 km2, rok założenia: 1975

  • Park Narodowy Santa Rosa – 495 km2, rok założenia: 1971

  • Park Narodowy Braulio Carrillo – 477,5 km2, rok założenia: 1978

  • Park Narodowy Corcovado – 424 km2, rok założenia: 1975

Najbardziej charakterystyczne zwierzęta Kostaryki to…

…Leniwce. Ten gatunek kojarzy chyba każdy, a to za sprawą ich specyficznego wyglądu i zachowania, który większość ludzi uważa za „słodki”. To roślinożerne ssaki nadrzewne, średniej wielkości wyposażone w bardzo mocne kończyny opatrzone długimi pazurami. Prawdopodobnie każdemu znany jest pocieszny wygląd leniwców, które wyglądają, jakby cały czas się do nas uśmiechały. Niestety są gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Wolno się rozmnażają i są słabo przystosowane do innych środowisk, a ze względu na wycinkę lasów brazylijskich i tropikalnych ich siedliska szybko się kurczą.

Na szczęście, póki co, zobaczyć leniwce na Kostaryce w naturalnym środowisku nie jest trudno, ale zazwyczaj z większej odległości; zwierzęta te raczej trzymają się z daleka od ludzi. Jednak mając trochę szczęścia, można przyjrzeć się takiemu z bliska, zwłaszcza wiedząc, w jakie rejony się wybrać. Warto też skorzystać z usług lokalnego przewodnika, który najlepiej wie, gdzie wypatrywać zwierząt. W niektórych parkach np. Corcovado wynajęcie przewodnika jest obowiązkowe. Trzeba mieć też na uwadze, że w parkach na Kostaryce żyją niebezpieczne zwierzęta, jak np. jadowite gady, mogące stanowić zagrożenie dla samotnych turystów.

Jednym z miejsc, które odwiedzimy podczas solistowej wyprawy do Kostaryki, będzie sanktuarium leniwców, czyli najsłynniejszy na świecie ośrodek opieki nad tymi zwierzętami. To właśnie tam można z bliska i na żywo zobaczyć nie jednego i nie dwa leniwce, ale całą ich gromadę. Nie jest to typowy ogród zoologiczny, a każdy leniwiec ma za sobą jakąś historię, którą poznają odwiedzający Sloth Sanctuary.

Przyroda Kostaryki to nie tylko leniwce

Choć wspomniane wyżej nadrzewne ssaki są symbolem rozpoznawczym dla Kostaryki, to jednak dzika natura, zwierzęta i roślinność mają o wiele więcej do zaoferowania. Niezwykle bogata flora obejmuje aż 9000 gatunków roślin wyższych, w tym 800 gatunków paproci, 30 gatunków helikonii i 1400 gatunków storczykowatych.

Zwierzęta Kostaryki prezentują niezwykłą różnorodność biologiczną. Zwłaszcza owady, których jest aż 300 tysięcy gatunków, a 9% wszystkich gatunków motyli na świecie żyje właśnie tam. W tropikalnych lasach żyją przedstawiciele wszystkich rzędów płazów: bezogonowe, ogoniaste i beznogie; 221 zarejestrowanych gatunków gadów oraz 857 gatunków ptaków, z czego 314 to gatunki migrujące.

Występuje tam aż 200 gatunków ssaków, spośród których można wymienić np. leniwce, małpy, tapirowate, pekari, pancerniki, jaguary amerykańskie, oceloty, szopy pracze i wiele innych zwierząt, które w polskich warunkach na własne oczy możemy oglądać wyłącznie w ZOO, a i to tylko w tych większych ośrodkach. Tymczasem w Kostaryce można je wszystkie podziwiać w naturalnych warunkach. Prawdziwa dzika natura, podrównikowy klimat i niesamowita przygoda życia – to wszystko czeka Cię na wyprawie z Solistami!