img bottom

9 fascynujących faktów o La Paz w Boliwii

Do żadnej innej miejscowości określenie „miasto w chmurach” nie pasuje bardziej niż do La Paz w Boliwii. Metropolia ta położona jest bowiem w wysokich Andach i choć nie stanowi formalnej stolicy państwa, zajmuje ważne miejsce na jego mapie, przejmując wiele funkcji przypisywanych zazwyczaj właśnie miastom stołecznym. Zobacz, co jest takiego niezwykłego w La Paz i poznaj ciekawostki, które sprawią, że zapragniesz tam pojechać.

Chociaż miasto La Paz nie jest konstytucyjną stolicą Boliwii, swoje siedziby ma tam rząd i wiele innych ważnych instytucji państwowych.

Boliwia, jako jeden z niewielu krajów na świecie, ma nie jedną, a dwie stolice. Status tej konstytucyjnej, oficjalnej od samego początku przypadał Sucre, jednak na skutek politycznych zawirowań, od 1899 roku faktyczną stolicą Boliwii jest miasto La Paz, gdzie do dzisiaj znajduje się siedziba rządu, rezydencja prezydencka i parlament, a także szereg instytucji o charakterze państwowym. Samo Sucre pełni natomiast role reprezentatywne.

La Paz jest uznawane za najwyżej położoną stolicę świata.

Jednym z najczęściej powielanych faktów o La Paz, o którym jednak po prostu nie można nie wspomnieć, jest to, że metropolia ta uznawana jest za najwyżej położoną stolicę świata. Samo miasto zajmuje rozległe tereny w dolinie rzeki Choqueyap, zaczynając się na wysokości około 3200 m n.p.m. i kończąc niespełna kilometr wyżej – około 4100 m n.p.m. Tak duża wysokość względna wymusiła zastosowanie szeregu rozwiązań architektonicznych i komunikacyjnych, sprawiając, że w La Paz w Boliwii jest tak dużo ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych.

Miasto La Paz jest częścią aglomeracji.

Szukając informacji o mieście stołecznym Boliwii, niekiedy łatwo popaść w dezorientację. Jedne źródła uznają ją bowiem za największy ośrodek miejski w tym kraju, inne zaś za trzeci pod względem wielkości. Rozbieżność ta wynika z faktu, że La Paz funkcjonuje jako część aglomeracji noszącej nazwę Conurbación La Paz lub Área metropolitana de La Paz. Wraz z miastem La Paz, współtworzą ją 3 inne metropolie – Achocalla, El Alto i Viacha i razem są faktycznie największe w kraju.

La Paz ma kolonialne korzenie.

Miasto La Paz zostało założone w 1548 przez Alonso de Mendozę i aż do 1827 roku nosiło nazwę Pueblo Nuevo de Nuestra Señora de la Paz, co w tłumaczeniu oznacza Miasto Matki Boskiej Pokoju. Jednak nie była to pierwsza osada założona w tym miejscu – w czasach przedkolonialnych obszar ten zamieszkiwali Indianie Chuquiago.

 

Wpływy niegdysiejszej konkwisty są do dzisiaj widoczne w całym kraju, a kolonialną architekturę i zabytki można podziwiać zarówno w La Paz, jak i w innych rejonach Boliwii. Pełno ciekawych miejsc jest choćby w Santa Cruz, czy w Sucre.

W mieście La Paz działa „wiszące metro”.

Specyfika terenu, na którym położone jest miasto La Paz, wymagała nietypowych rozwiązań w zakresie transportu publicznego. Potrzeba stworzenia alternatywy, która odciąży niewydolne ulice łączące poszczególne miasta aglomeracji, zaowocowała siecią kolei gondolowych, określanych mianem „wiszącego metra”. Pierwsze 3 linie oddano w 2014, kolejne 4 były gotowe w 2018. Obecnie w użytku znajduje się 10 linii, każda oznaczona innym kolorem – czerwonym, żółtym, zielonym, niebieska, pomarańczowym, białym, błękitnym, fioletowym, brązowym i srebrnym.

W La Paz w Boliwii znajduje się najwyżej położony stadion piłkarski na świecie.

Estadio Hernando Siles położony jest na wysokości około 3 600 m n.p.m., co zapewnia mu status najwyżej położonego stadionu piłkarskiego na świecie. Choć to duma La Paz, informacje te mogły swego czasu przekreślić jego obecność w międzynarodowych rozgrywkach – w 2007 roku FIFA zabroniła rozgrywania oficjalnych meczów pomiędzy państwami na stadionach położonych powyżej 2500 m n.p.m. Jednak szybko wycofano się z tego zakazu, najpierw podnosząc limit wysokości do 3000 metrów, a potem czyniąc dodatkowy wyjątek do stadionu w La Paz.

W mieście co roku odbywa się festiwal Fiesta del Gran Poder.

Co roku w maju lub w czerwcu w mieście La Paz odbywa się Fiesta del Gran Poder, czyli Festiwal Wielkiej Mocy. Patrząc na barwny korowód przechodzący ulicami miasta, aż trudno uwierzyć, że święto to ma tak właściwie charakter religijny. Splatają się w nim elementy wierzeń ludu Aymaran z tradycją katolicką. Głównym punktem obchodów jest pochód składający się z kilkudziesięciu tysięcy tancerzy w pięknych, kolorowych strojach. Towarzyszy mu radosna zabawa, która w godzinach wieczornych przenosi się z ulic do pubów, barów i restauracji.

W La Paz pożary same gasną z powodu braku tlenu.

Położenia miasta La Paz w wysokich Andach wiąże się nie tylko z pięknymi widokami, ale również ze specyficznym mikroklimatem i o wiele niższą zawartością tlenu w powietrzu, co może się okazać problematyczne dla wielu osób przebywających tam czasowo. Rozrzedzone powietrze ma jednak także pewną zaletę – tlen w nim zawarty szybko się wypala, a samoistne pożary gasną równie szybko, jak się zapalają.

Wysokość bezwzględna, na której leży miasto La Paz, nie jest przeszkodą w odwiedzeniu go.

Chociaż najniższe partie miasta La Paz zaczynają się tam, gdzie dawno skończyły się Tatry, miasto nie stanowi zamkniętej enklawy i można go bezpiecznie odwiedzać. Więc jeśli chcesz odwiedzić La Paz i Boliwię, nie zniechęcaj się wysokością, na jakiej są położone.

 

Klub Podróżniczy Soliści przygotował na nadchodzący rok wiele interesujących propozycji, a wyprawa do Peru, Boliwii i Chile jest jedną z nich. Odwiedzając Amerykę Południową wraz z nami, możesz mieć pewność, że przeżyjesz przygodę życia, poznasz miejsca, o których Ci się nawet nie śniło oraz spędzisz czas w gronie wspaniałych osób.