8 najciekawszych faktów o Hawajach, o których nie każdy słyszał
Hawaje to prawdziwy kawałek raju. Położone wyłącznie na wyspach, zupełnie różnią się od kontynentalnej części USA zarówno pod względem historii, jak i kultury. Warto jednak poznać nieco więcej informacji na ich temat, nie ograniczając się wyłącznie do ogólnie znanych faktów, że hawajskie plaże uznawane za jedne z najpiękniejszych na świecie, a mieszkająca tam ludność tańczy taniec hula. Zobacz, co warto wiedzieć o Hawajach!
Fakty o Hawajach, które trzeba znać
Hawaje są najmłodszym stanem Stanów Zjednoczonych – status ten uzyskały dopiero w 1959 roku. Archipelag obejmuje 137 wysp, z czego 8 uznanych zostało za główne, a 7 jest zaludnionych. Szacuje się, że mieszka tam około 1,4 miliona osób, z czego jedynie niewielką część stanowią rdzenni Hawajczycy i przedstawiciele innych ludów pochodzenia pacyficznego.
Tym, co warto wiedzieć o Hawajach, jest fakt, że wyspy, na których są położone, mają pochodzenie wulkaniczne, a niektóre wulkany są wciąż aktywne. Sam obszar zaliczany jest także do Pacyficznego Pierścienia Ognia, czyli strefy częstych trzęsień ziemi i erupcji, w której dochodzi aż do około 90% wszystkich zjawisk tego typu na świecie. O hawajskich wulkanach już pisaliśmy – o tutaj. Pod tym linkiem znajdziesz także wiele innych ciekawych faktów na temat Hawajów.
Hawaje – ciekawostki dla podróżnych
Chociaż wiedza encyklopedyczna może się przydać, to jednak najbardziej interesujące jest to, czego nie przeczyta się w Wikipedii, a Hawaje, fakty oraz ciekawostki na ich temat, mogą się okazać naprawdę zaskakujące. Oto kilka z nich.
Czy wiesz, co wspólnego mają Hawaje i sandwich?
Hawaje, to nie tylko ciekawostki, ale i złożona historia, sięgająca o wiele dalej niż pierwsi osadnicy. Kiedy w 1778 roku kapitan James Cook dopłynął do brzegu wyspy Kauai, ochrzcił Hawaje Wyspami Sandwich. Nie miało to jednak związku ze znaną nam dzisiaj kanapką, a Johnem Montagu, 4. hrabim Sandwich, który był protektorem Cooka i na jego zlecenie badał wody Oceanu Spokojnego.
Czy wiesz, że na Hawajach nie ma billboardów?
Jedną z najbardziej interesujących ciekawostek o Hawajach jest to, że nie ma tam billboardów. Zakaz stawiania banerów reklamowych tego typu ma na celu przede wszystkim ochronę pięknych widoków i naturalnych krajobrazów. Podobne prawo ustanowiły jedynie 3 inne stany Stanów Zjednoczonych Ameryki – Alaska, Maine i Vermont.
Czy wiesz, że na Hawajach nie ma węży?
I to może być smutna wiadomość dla ofiologów, reszta społeczeństwa będzie raczej zadowolona z tego faktu. Zarówno położenie Hawajów, jak i ich duża izolacja względem lądów sprawiły, że te gady nigdy nie dotarły na wyspy. Z obawy o stabilność ekosystemu, który jest pozbawiony naturalnych wrogów węży, obecnie niemożliwe jest również przewożenie i posiadanie tych zwierząt.
Czy wiesz, że hazard na Hawajach jest nielegalny?
Na wyspach nie ma ani kasyn, a gry hazardowe, niezależnie od swojej formy, są nielegalne. Co więcej, prawo stanowe przewiduje również zakaz wpływania na wody Hawajów statków wycieczkach, na których jest on uprawiany.
Czy wiesz, że Hawajczycy posługują się alfabetem, który ma tylko 12 liter?
Jeśli interesują Cię Hawaje, to takie ciekawostki pewnie znasz. Chociaż język hawajski formalnie zapisywany jest za pomocą alfabetu łacińskiego, to wykorzystuje praktycznie jedynie 12 liter w nim zawartych – 5 samogłosek (A, E, I, O, U) oraz 7 spółgłosek (H, K, L, M, N, P i W). Tak ich liczba wystarcza do tego, by zapisać każde możliwe słowo używane w języku rdzennych Hawajczyków.
Czy wiesz, że to właśnie na Hawajach znajduje się miejsce uznane za najbardziej mokre na świecie?
Fakty o Hawajach nie ograniczają się jedynie do kwestii kulturowych i obyczajowych. To spektakularne miejsce skrywa również wiele ciekawostek przyrodniczych. Jedna z nich tyczy się góry Waialeale na wyspie Kaua’i, która została uznana za najbardziej mokre miejsce na świecie. Rocznie spada tam nawet 11 640 mm (11,64 m) wody. Dla porównania – w Polsce średnia roczna suma opadów to zaledwie 600 mm, czyli nie więcej niż 60 cm. Jednak nie tylko ilość wody jest imponująca, ale również liczba dni, kiedy deszcz występuje – wynosi ona około 350.
Czy wiesz, że to nie Mount Everest jest najwyższą górą świata, jeśli weźmie się pod uwagę wysokość względną?
Spokojnie, pozycja Mount Everest nie jest zagrożona. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę wysokość góry liczoną od podstawy aż po jej czubek, zwycięzca będzie inny. Za wzniesienie o największej wysokości względnej, i jednocześnie jeden z największych wulkanów na ziemi, uznawany jest Mauna Kea usytuowany na wyspie Hawaiʻi. Jego wiek szacuje się na około 800 tysięcy lat, a ostatnia erupcja miała miejsce około 4,5 tysiąca lat temu.
A teraz bonus.
Dlaczego pizza hawajska jest hawajska, skoro nie pochodzi z Hawajów?
Ta dobrze znana wariacja na temat pizzy jest powszechnie w różnych zakątkach świata. Jednak mało kto wie, że pizza hawajska nie nosi tego miana ze względu na swoje pochodzenie, a zawartość ananasa, który jest powszechny na wyspach. Szacuje się nawet, że 1/3 wszystkich upraw tego owocu pochodzi z Hawajów. Natomiast samą pizzę hawajską wymyślił Sam Panopoulos, który po raz pierwszy dodał cząstki ananasa do tego dania w roku 1962.
Hawaje są piękne i majestatyczne, a nasza solistyczna drużyna może je odkryje razem z Wami. Proponowana przez nas wyprawa na Hawaje obejmuje wszystko, co w nich najpiękniejsze – piękne plaże, aktywne wulkany i ogromne fale. Zobacz, jak piękne mogą być te wyspy.