img bottom

7 zalet podróżowania i wypoczynku blisko natury

Wypoczynek blisko natury? Dlaczego nie! Bezpośrednie obcowanie z przyrodą niesie wiele korzyści, a już kilka dni poza pędem życia miasta często wystarcza, by naładować baterie – i te fizyczne, i te psychiczne. Odkryj wszystkie powody, dla których warto wybrać się na relaksujący wyjazd z naturą w tle, i ciesz się odpoczynkiem w najlepszym wydaniu!

Dlaczego warto zdecydować się na wypoczynek na łonie natury?

Wypoczynek w zgodzie z naturą jest jedną z najefektywniejszych form spędzania wolnego czasu. Korzyści, jakie się z nim wiążą, nie ograniczają się bowiem tylko do poprawy kondycji zdrowotnej, czy lepszego samopoczucia, ale wpływają na całą jakość życia. Dlaczego tak się dzieje? Co dają wakacje blisko natury?

 

1. Naturalny relaks zmniejsza poziom stresu

Jak pokazują badania, już 20-, 30-minutowy wypoczynek na łonie natury wpływa na obniżenie poziomu kortyzolu, który – nie bez powodu – nazywany jest hormonem stresu. Utrzymujący się przez dłuższy czas na wysokim poziomie może przyczynić się do osłabienia odporności, a także rozwoju wielu chorób przewlekłych, przede wszystkim związanych z gospodarką węglowodanową i przemianą metaboliczną tłuszczy oraz białek.

 

Decydując się na relaks z naturą, można więc realnie odpocząć – niższe stężenie kortyzolu we krwi sprawia, że cały organizm staje się bardziej odprężony, co natomiast przyczynia się do poprawy jego funkcji fizjologicznych i umysłowych.

 

2. Już krótkie wakacje blisko natury wystarczają, by poprawić swoją kondycję psychiczną

Wypoczynek w zgodzie z naturą pozwala się wyciszyć i oderwać od bieżących spraw. Sprzyja temu nie tylko obniżenie poziomu hormonu stresu, ale także mniejsza ilość bodźców odbieranych przez mózg – podczas relaksującego wyjazdu na łono przyrody może być ich co najmniej kilkakrotnie mniej niż na co dzień.

 

3. Kontakt z przyrodą może przyczynić się poprawy wzroku

Coraz częstszym problemem, wynikającym poniekąd z prowadzonego stylu życia, jest krótkowzroczność. Na szczęście można jej przynajmniej częściowo zaradzić – i to w całkiem przyjemny sposób – właśnie poprzez wypoczynek blisko natury. Ma to jednak związek nie tylko z samym faktem oderwania się od ekranu, ale także tym, jak pracują oczy w miarę jednolitej, otwartej przestrzeni.

 

4. Przebywanie blisko natury obniża ryzyko wystąpienia niektórych chorób przewlekłych

Relaks z naturą sprzyja nie tylko poprawie ogólnej sytuacji zdrowotnej, ale może także uchronić przed wystąpieniem niektórych chorób przewlekłych w przyszłości. Tutaj można wymienić przede wszystkim dolegliwości wynikające z ekspozycji na długotrwały stres oraz schorzenia cywilizacyjne ściśle związane z prowadzonym trybem życia, a więc między innymi: nadciśnienie, choroby serca i układu krążenia, cukrzycę typu II, problemy ze snem, depresję i inne zaburzenia na tle psychicznych.

 

5. Bycie blisko natury sprzyja podejmowaniu aktywności

Chociaż wypoczynek na łonie natury może przyjmować różne formy i wcale nie musi być aktywny, by przynosił korzyści, dla wielu osób stanowi on zachętę właśnie do podejmowania wysiłku fizycznego. Taki ruch, nawet sporadyczny, jest bardzo korzystny, szczególnie w obliczu małej ilości aktywności na co dzień.

 

6. Relaks z naturą to najlepszy sposób na oderwanie się od codziennych problemów

Zmiana otoczenia oraz mniejsza ilość bodźców sprawiają, że łatwiej jest „uwolnić” głowę i spojrzeć z dystansem na problemy, z którymi ma się do czynienia na co dzień. Wypoczynek w zgodzie z naturą poprawia także dobrostan psychiczny, przyczyniając się do zmniejszenia poziomu lęków oraz objawów depresji.

 

7. Przebywanie blisko natury poprawia kreatywne myślenie i zdolność uczenia się

Liczne badania udowadniają, że wakacje blisko natury, nawet kilkudniowe, mogą sprzyjać większej kreatywności, poprawiają zdolność koncentracji oraz wpływają na poprawę pamięci krótkotrwałej, co ułatwia uczenie się.

Jeśli weekend blisko natury, to najlepiej z Solistami

Chcesz spróbować czegoś nieoczywistego i odpocząć w zgodzie z naturą? Relaks, który dla Ciebie przygotowaliśmy w ramach jednego z naszych weekendowych wyjazdów, stanowi zupełnie nową jakość! Weekend na Warmii – Live Wild Retreat Camp to propozycja dla tych osób, które choć nie mają zbyt wiele czasu na bycie blisko natury, chcą wykorzystać każdą taką chwilę na 100%. Wydarzenie zorganizowaliśmy w dość nietuzinkowym miejscu, bo w Buqi Camp – indiańskiej wiosce na Warmii. Maksymalnie bliska naturze stanowi idealne miejsce dla aktywności związanych z rozwojem ciała i ducha – a tych w naszym programie nie brakuje. Zaplanowaliśmy bowiem między innymi:

 

  • sesje oddechowe,
  • ceremonie picia kakao,
  • soundhealing,
  • masaże,
  • sesje jogi,
  • i wiele innych aktywności.

 

Jeśli więc szukasz pomysłu na wypoczynek w weekend, zobacz, co przygotowaliśmy w ramach Live Wild Retreat Camp, i już teraz dołącz na naszej wyprawy na Warmię… i w głąb siebie!