img bottom

7 najciekawszych jarmarków świątecznych w Europie

Jarmarki bożonarodzeniowe uwielbia każdy, koniec kropka. Lokalny patriotyzm każe nam uznać ten wrocławski za najpiękniejszy na całym świecie, jednak zebraliśmy dla Was krótkie zestawienie 7 najciekawszych jarmarków w Europie. Coś dla siebie znajdą zarówno zabiegani tradycjonaliści, jak i poszukiwacze nietypowych świątecznych destynacji. Rezerwujcie wolny weekend jak najszybciej, bo czasu zostało niewiele!

Wiedeń (13 listopada - 23 grudnia)

Jeżeli na kierunek swojej zimowo – świątecznej eskapady wybierzecie Wiedeń, będziecie mieli do wyboru dwie pachnące gorącym ponczem i cynamonowymi wypiekami lokalizacje. Najpopularniejszą jest główny plac przed Ratuszem, na którym odbywa się świąteczny jarmark pod hasłem „Vienna Magic of Advent”. Niekończąca się ilość upominków, choinkowych dekoracji, słodyczy i ciepłych trunków (tych z procentami i tych bez) zamienia to miejsce w bajeczną scenerię. Najmłodsi również nie będą się nudzić, gdyż czekają na nich liczne stanowiska do własnoręcznego wyrabiania świątecznych gadżetów oraz kolorowa karuzela. Dodatkowej świetności dodają pięknie udekorowane drzewa z otaczającego plac parku. Nie zapomnijcie jednak o drugim wiedeńskim jarmarku, który odbywa się przed Pałacem Schönbrunn. Znaleźć tu można podobne atrakcje jak na placu ratuszowym – warsztaty dla dzieci, udekorowane stragany ze świątecznymi zabawkami, ręczne wyroby lokalnych rzemieślników oraz świąteczne koncerty. Jeżeli zabawicie w Wiedniu trochę dłużej przyjdźcie na plac przed Pałacem Schönbrunn również 31 grudnia – to właśnie tam odbywa się noworoczna zabawa!

 

Berlin (23 listopada – 3 stycznia)

Jeżeli uwielbiacie spacery po jarmarkach bożonarodzeniowych bardziej niż same święta to już wiem, gdzie powinniście spędzić najbliższy weekend. Berlin to prawdziwa europejska stolica świątecznych jarmarków – co roku jest ich tam ponad pięćdziesiąt! Ten organizowany pod kościołem Kaiser Wilhelm Gedächtniskirche jest najpopularniejszy, a co roku przyciąga około 2 milionów miłośników grzanego wina i czekoladowych przekąsek. Na ponad stu straganach znaleźć można dekoracje, zabawki, ubrania czy ręcznie wyrabiane akcesoria. Jeżeli planujecie przebyć trasę po najpiękniejszych berlińskich jarmarkach to na Waszej liście na pewno znaleźć się muszą te organizowane przy Alexanderplatz, Gendarmenmarkt, Roten Rathaus oraz Potsdamer Platz.

Tallin (20 listopada – 8 stycznia)

Taliński Rynek w niczym nie ustępuje swoim zachodnim kolegom i na całe 7 tygodni zamienia się w świąteczny raj. Główny plac miasta (Plac Ratuszowy – Raekoja Plats) kusi budkami oferującymi estońskie przysmaki i tutejsze wyroby. Jaką przewagę ma Tallin nad wieloma europejskimi miastami w walce o najpiękniejszy jarmark bożonarodzeniowy? Odpowiedź jest bardzo banalna, ale i paradoksalna – śnieg! Podczas gdy w innych miastach dalej spacerujemy po gołym asfalcie, w Tallinie możemy mieć pewność, iż biały puch będzie grubą warstwą pokrywał brukowane uliczki, jarmarczne stoiska oraz dachy pobliskich budynków. Jeżeli nadal nie jesteście przekonani do wypadu do Tallina może przekona Was odrobina historii. To właśnie tu w 1441 roku na miejskim placu stanęła pierwsza publiczna choinka. Udekorowane drzewko stanowiło obiekt lokalnych rytuałów, a po skończonych obrządkach zostało spalone.

Zagrzeb (28 listopada – 21 grudnia)

Jeżeli do tej pory na hasło Chorwacja w Waszych głowach pojawiały się jedynie skąpane w słońcu zabudowania Dubrownika oraz nurkowanie w turkusowej wodzie – czas najwyższy to zmienić. Zagrzeb co roku organizuje kilka jarmarków bożonarodzeniowych na miejskich placach i skwerach, a swoim czarem mogą one zaskoczyć niejednego sceptyka. Czas Adwentu jest obchodzony w Zagrzebiu z dużą celebracją. Na świątecznym jarmarku na głównym miejskim placu (Plac Ban Josip Jelačića) stragany oferują morze ręcznie wyrabianych pamiątek, słodyczy i zabawek. Co więcej, na ulicach miasta możemy wziąć udział we wspólnym śpiewaniu i tańczeniu, są one bowiem wypełnione ulicznymi grajkami, artystami oraz profesjonalnymi grupami chóralnymi. Po skończonym spacerze wskakujcie na łyżwy – rozstawione na placu lodowisko to jedna z głównych atrakcji! Mimo iż ten jarmark kończy się 21 grudnia nie ma powodów do zmartwień, gdyż wiele innych jest czynnych w Zagrzebiu aż do 10 stycznia.

Colmar (20 listopada – 31 grudnia)

Wyobraźcie sobie gąszcz świątecznych dekoracji i światełek oraz francuską miejscowość z typowymi alzackimi zabudowaniami, a Waszym oczom ukaże się iście baśniowy obrazek. Ten obrazek to oczywiście miasto Colmar, które od lat króluje w rankingach najpiękniejszych, najbardziej urokliwych, a przede wszystkim jeszcze niezalewanych przez turystów miast. Historyczne centrum Colmar zamienia się w jarmark, na którym znajdziecie nie tylko tysiąc pomysłów na choinkowy prezent, ale będziecie też mogli spróbować francuskich specjałów. Wyjątkowy czar i urok jarmarku w Colmar zawdzięczamy architektom, którzy całość bajkowych zabudowań zaprojektowali w sposób niezakłócający historycznej architektury miasta. Oferowane przy stoiskach produkty również nie znalazły się tam przypadkowo – sprzedawane są wyłącznie pamiątki i smakołyki ściśle związane ze Świętami Bożego Narodzenia, także na próżno szukać budek z frytkami czy obudowami do telefonów.

Zurych (19 listopada – 24 grudnia)

Czym wyróżnia się jarmark świąteczny w stolicy Szwajcarii? Jest zorganizowany pod dachem, a dokładnie w budynku głównego dworca kolejowego. Praktyczność Szwajcarów nigdy nie zawodzi – w Zurychu nie musicie marznąć podczas niekończących się spacerów między bożonarodzeniowymi straganami. A jest gdzie spacerować – 150 bogato zdobionych stoisk czyni szwajcarski Christkindlimarkt jednym z największych zabudowanych jarmarków w Europie. Jeżeli zdecydujecie się na wypad do Zurychu możecie być pewni, że wysiadając z pociągu na głównej stacji uderzą Was dwie rzeczy – kuszący zapach grzanego wina i cynamonu oraz widok olśniewającej 15-metrowej choinki udekorowanej wyłącznie kryształami Svarowskiego.

Praga (28 listopada – 6 stycznia)

Praga oferuje dwa duże bożonarodzeniowe jarmarki – na Rynku Starego Miasta oraz na Placu Wacława. Mimo iż nie zabraknie na nich budek ze świątecznymi ozdobami i pamiątkami, to odwiedzających można głównie spotkać przy liczniejszych stoiskach z napojami i przekąskami. Czeskie specjały na słodko i na słono będą Was kusiły w obu lokalizacjach, a czas umilą wszechobecne kolędy. Interesujący program kulturalny nie zawiedzie tych bardziej wymagających, a bliskość architektury Starego Miasta pięknie podświetlonej w nocy dopełni Wasze christmas experience. Po zmroku stojąca na Rynku choinka rozbłyska świetlną animacją co godzinę, dlatego na jarmark najlepiej wybrać się między 16:00 a 22:00.