img bottom

Trasa F26 na Islandii – co warto zobaczyć przy drodze F26?

Każdy, komu marzy się islandzki interior, nazwa „trasa F26” powinna brzmieć znajomo. Jest to bowiem jedna z dwóch najważniejszych dróg biegnących środkową częścią wyspy. Chociaż przeprawa nią już sama w sobie może być niesamowitym przeżyciem, wzdłuż niej znajduje się wiele atrakcji wartych zobaczenia. Już teraz odkryj je razem z nami!

Gdzie położona jest trasa F26?

Droga F26, znana również jako Sprengisandsleið, jest trasą wysokogórską położoną w centralnej części wyspy. Łączy miejscowości Hrauneyjar na południu z Bárðardalur na północy i wiedzie przez surowe, niezamieszkane tereny. Brak ludzi i wygód nie stanowi jednak przeszkody, bo spektakularne widoki na islandzki krajobraz pozwalają wiele wybaczyć. Przy drodze czekają rozległe pustkowia, nieokiełznane góry i lodowce, które nawet z daleka prezentują się jak nie z tego świata. Co więcej, dzięki zaszczytnym 200 km długości jest najdłuższą górską drogą na wyspie.

Jak wygląda trasa F26? Islandia pokazuje tutaj swoje najsurowsze oblicze. Droga jest przeważnie kamienista i odcinkami dość stroma. Do tego kilkukrotnie przecina rzeki i strumienie, których nie da się pokonać bez samochodu z napędem na cztery koła. Co więcej, jak inne drogi górskie otwarta jest tylko latem, często od czerwca do września. W pozostałe miesiące roku warunki na niej panujące są zbyt niebezpieczne. Śnieg, lód i podniesiony poziom wód w rzekach stanowi realne zagrożenie nawet dla najbardziej wprawnych kierowców. Nie zapominajmy też, że trasa F26 nie jest jakoś szczególnie uczęszczana, więc raczej trudno o doraźną pomoc innego przypadkowego kierowcy.

Co zobaczyć przy F26?

Chociaż trasa F26 jest atrakcją samą w sobie, to i w jej pobliżu nietrudno o miejsca warte odwiedzenia. Co zobaczyć przy F26?

Rezerwat przyrody Fjallabak

Może i rezerwat ten nie leży zaraz przy trasie F26, jednak nie sposób o nim nie wspomnieć, omawiając atrakcje znajdujące się w pobliżu. Obejmuje on obszar górski wraz z jednymi z największych pól geotermalnych na wyspie, a jego nazwa pochodzi od występujących tam dzikich i surowych wzniesień. Centralnym fragmentem rezerwatu jest znów Landmannalaugar, tęczowe góry, które mienią się nieskończoną liczbą kolorów.

Jezioro Þórisvatn

Jezioro Þórisvatn znajduje się niedaleko południowego końca trasy F26. Leży pomiędzy Hraunvatn a Köldukvíslar, zajmując powierzchnię szacowaną na około 86 km2. Z takim wynikiem jest obecnie największym jeziorem Islandii. Oglądane z pewnej wysokości wygląda naprawdę spektakularnie, a przy okazji jest bardzo fotogeniczne.

Park Narodowy Vatnajökull

Jeśli chodzi o atrakcje przy F26, warto trochę zboczyć z głównej trasy i odwiedzić Park Narodowy Vatnajökull, gdzie znajduje się – noszący taką samą nazwę – lodowiec. To prawdziwy przyrodniczy ewenement. Nie dość, że stanowi źródło dla wielu większych rzek, to jeszcze pod jego kopułą znajduje się jednej z najaktywniejszych wulkanów na Islandii. W jego masie znajdują się także liczne jaskinie lodowcowe.

Częścią Parku Narodowego Vatnajökull jest również położona bliżej drogi F26 wyżyna Nýidalur. To miejsce świetne na krótki odpoczynek. Widać stamtąd między innymi wulkan Bárðarbunga, który jeszcze kilka lat temu wypluwał świeżą lawę.

Wodospad Aldeyjarfoss

Aldeyjarfoss powstał na rzece Skjálfandafljót w północnej części wyspy i znajduje się pomiędzy miastem Akureyri a jeziorem Mývatn. Ma jakieś 20 metrów wysokości, co może nie jest jakimś specjalnym wynikiem, jak na islandzkie wodospady, jednak zdecydowanie nadrabia swoją malowniczością. Tym, czym zwraca na siebie uwagę, są sześcienne bazaltowe kolumny, które samoistnie ukształtowały się po obydwu stronach kaskady. Ich symetria i doskonałość sprawiają, że otoczenie Aldeyjarfoss wygląda jak dzieło sztuki

Wodospad Goðafoss

Kolejny wodospad na rzece Skjálfandafljót, który zwraca uwagę jadących drogą F26 to Wodospad Bogów, Goðafoss. Przepływa przez szeroką na 30 metrów skałę w kształcie podkowy podzieloną na dwie części niewielką wysepką. Ze względu na spektakularne widoki i dostępność stanowi jeden z najpopularniejszych wodospadów nie tylko trasy F26, ale Islandii w ogóle.

Islandia Interior – pośrodku islandzkich pustkowi

Jeśli kręci Cię jazda terenowa, a trasa F26 brzmi jak świetna zabawa wyprawa, Islandia Interior z całą pewnością Ci się spodoba! To 11 dni, które spędzisz, pokonując górskie drogi i eksplorując niedostępne rejony wyspy. Możemy Ci zagwarantować, że razem z Soliści Adventure Club przeżyjesz przygodę życia! Jednak Islandia to kierunek nie tylko dla miłośników off-roadu. Już teraz zobacz, jakie wyprawy do Islandii znajdują się w naszej ofercie i zarezerwuj pobyt na miarę swoich marzeń!

FAQ

Jakie są oznaczenia dróg w Islandii?

Oznaczenia dróg na Islandii składają się z liter i 1-4 cyfr. Litera wskazuje na typ drogi, z kolei numer na jej rodzaj. Te o numerze dwucyfrowym określają główne trasy, o numerze trzycyfrowym biegnące na terenie jednego regionu, a czterocyfrowym – drogi o znaczeniu lokalnym. I dalej, drogi oznaczone literą S to drogi główne, T – boczne, H – lokalne, L – górskie i F – najbardziej wymagające, przeznaczone dla samochodów z napędem 4×4.

Jaki samochód na Islandię?

Jeśli chcesz zobaczyć interior, pokonując na przykład trasę F26, najlepiej jest postawić na potężny samochód z napędem na 4×4. W innych przypadkach zazwyczaj wystarczają standardowe miejskie modele aut.

Czy trzeba mieć doświadczenie w off-roadzie, żeby przejechać trasę F26?

Trasa F26 jest nieutwardzona, a do tego zawiera kilka stromych odcinków i przepraw przez rzeki. Z tego też względu warto posiadać nieco bardziej zaawansowane umiejętności kierowania pojazdami. Doświadczenie w typowej jeździe terenowej nie jest jednak koniecznie, by bezpiecznie pokonywać górskie odcinki dróg.