img bottom

Kirkjufell – piękny, fotogeniczny szczyt Islandii

Kirkjufell jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc nie tylko na półwyspie Snæfellsnes, ale i na całej wyspie. Wyróżniający się unikalnym stożkowym kształtem i malowniczym położeniem stanowi nie lada gratkę dla miłośników fotografii. Dlaczego jest taki atrakcyjny? Jak do niego dojechać? Poznaj najważniejsze informacje na temat Kirkjufell! Islandia w tym wydaniu naprawdę zdumiewa!

Gdzie leży Kirkjufell?

Góra Kirkjufell jest położona na zachodnim wybrzeżu Islandii, na półwyspie Snæfellsnes. Leży jakieś 2,5 km od miasteczka Grundarfjörður, które nie tylko oferuje świetne widoki na ten niesamowity szczyt, ale także dysponuje dość dobrze rozwiniętą bazą gastronomiczną i noclegową. Co więcej, wzdłuż drogi łączącej Grundarfjörður z Kirkjufell znajduje się kilka ciekawych punktów widokowych. Można z nich na przykład zrobić ujęcie góry na tle zatoki.

Z czego słynie góra Kirkjufell?

Kirkjufell nie jest jakoś wyjątkowo wysoką górą – ma ledwo 463 m n.p.m. Jej charakterystyczny kształt i strome zbocza sprawiają jednak, że wiele osób chce ją zobaczyć choćby z daleka. Niesamowite wrażenie, jakie wywołuje, dodatkowo potęguje fakt, że stoi z dala od zabudowań, na niemal zupełnie płaskim terenie. Dzięki temu wygląda zupełnie jak nie z tego świata.

Co jeszcze warto wiedzieć o Kirkjufell? Trekkingi na szczyt, owszem, się odbywają, ale są bardzo niebezpieczne i niejednokrotnie kończyły się śmiercią wspinaczy. Zbocza góry są przeznaczone wyłącznie dla doświadczonych alpinistów i tylko przy sprzyjającej pogodzie. Lepiej więc podziwiać Kirkjufell z daleka i uwieczniać go na zdjęciach.

Skąd fotografować Kirkjufell?

Jeśli chodzi o Kirkjufell, zdjęcia można sobie zaplanować co najmniej z kilku miejsc.

  • Wodospad Kirkjufellsfoss – to jedno z najpiękniejszych i najpopularniejszych miejsc do robienia zdjęć Kirkjufell. Fotografia w miejscu takim jak to stanowi marzenie niejednego mistrza aparatu. W tym przypadku na pierwszy plan wybija się przede wszystkim Kirkjufellsfoss, dla którego góra jest pięknym tłem. Warto również wiedzieć, że wodospad znajduje się po drugiej stronie drogi, oferując dogodne dojście ścieżką prowadzącą od parkingu.
  • Wybrzeże na północ od Kirkjufell – chociaż, aby sfotografować północną stronę góry Kirkjufell, trekking jest niezbędny, zdecydowanie warto się na niego zdobyć. Widoki, które się stamtąd roztaczają, pozwalają wykonać przepiękne ujęcia z odbiciem szczytu w wodach fiordu.
  • Grundarfjörður – ciekawe perspektywy na Kirkjufell oferuje także Grundarfjörður, o czym nieco powiedzieliśmy już wcześniej. Położenie miasteczka sprawia, że doskonale widać z niego cały szczyt wraz z kawałkiem zatoki. Ponadto działa tam kilka punktów widokowych, które z reguły są łatwo dostępne.
  • Wody fjordu Grundarfjörður – chcąc uwiecznić Kirkjufell na zdjęciach, można zdecydować się także na zupełnie inną perspektywę. Świetne ujęcia oferują także wody fiordu Grundarfjörður, szczególnie gdy zatoka jest spokojna. Wystarczy tylko kilka godzin świetnej pogody, kajak lub łódka i dużo cierpliwości.

Kirkjufell można fotografować o każdej porze, jednak najlepsze zdjęcia wychodzą o poranku i późnym popołudniem, kiedy położenie słońca na niebie stwarza ciekawe warunki oświetleniowe. Warto się pokusić także o ujęcia z zorzą polarną w tle. Dodatkową perspektywę pomagają zapewnić również położone w okolicy zabudowanie i elementy przyrody.

Islandzka przygoda z Solistami

Wyprawy z Soliści Adventure Club stanowią prawdziwą okazję dla miłośników przygód! Każdy program, który przygotowaliśmy, jest wypełniony aż po brzegi. Zresztą przykładów nie trzeba daleko szukać. Islandia Interior to nie tylko Kirkjufell, wejście na Tindfjöll czy fiordy, ale także spanie pod namiotami i jazda terenowa samochodem z napędem 4×4. Sporo wrażeń obiecuje także Islandia Extreme. To jednak nie wszystko! Już teraz poznaj wszystkie nasze propozycje i zarezerwuj wakacje swoich marzeń: wyprawy do Islandii!