SYLWESTER 2020 fajerwerki sztuczne ognie

Sylwester 2021, a pandemia. W Polsce czy za granicą?

Koniec roku 2021 tuż-tuż, trzeba więc uczcić jego zakończenie. Dobrze się mówi – zabawa, nowy rok, sylwester – a pandemia to co? Przecież czasy mamy niepewne, organizacje imprez zostały wstrzymane, a wyjazdy stoją pod znakiem zapytania – na szczęście nie wszystkie i nie wszędzie. Jak będzie wyglądał tegoroczny sylwester w czasie pandemii i czy lepiej pozostać w Polsce, czy może warto wyjechać za granicę?

Sylwester a pandemia

Symboliczne przejście ze starego roku w nowy to dla wielu z nas ważny moment – okres rozliczeń z poprzednim rokiem i snucia planów na przyszły. Chcemy go spędzić w szczególny sposób, najlepiej w grupie ulubionych osób – przyjaciół i rodziny. Czasy jednak są takie, że niczego nie można być pewnym, sytuacja pandemiczna w kraju i na świecie rozwija się dynamicznie, a mnożące się obostrzenia w każdej chwili mogą zniweczyć imprezowe plany. Skoro tak, to czy sylwester w czasie pandemii w ogóle może się udać? Jasne! Trzeba tylko wziąć pod uwagę pewne czynniki, przygotować się na nie i mieć plan awaryjny, a poza tym – droga otwarta.

 

W Polsce aktualne obostrzenia dotyczące życia społecznego i imprez powodują, że organizacja jakichkolwiek większych wydarzeń wydaje się niemożliwa. Wszystkie duże imprezy zostały odwołane ze względu na ograniczenie zgromadzeń i spotkań. Do 27 grudnia 2020 obowiązuje zakaz zgromadzeń w grupach powyżej 5 osób, a w przypadku imprez i spotkań organizowanych w domu, oprócz domowników można zaprosić do 5 gości.

 

Kluby nocne, dyskoteki i innej miejsca do tańczenia są zamknięte, co znacząco utrudnia organizację sylwestra. Nie ma co ukrywać, że COVID-19 pokrzyżował plany na ten czas. W Polsce realne pozostają jedynie domówki, a i to niewielkie. Nietypowe i ciekawe plany sylwestrowe lepiej przełożyć na przyszły rok, choć kto wie, może coś się jednak zmieni? A skoro nie sylwester w Polsce, to może za granicą? Nie wszystkie wyjazdy za granicę w czasie pandemii trzeba odwoływać. Mamy kilka bezpiecznych kierunków, na które możemy Cię zaprosić.

Sylwester za granicą w czasie pandemii

Różne kraje stosują własne ograniczenia związane z ruchem międzynarodowym. W naszym kraju polscy podróżni mają prawo do swobodnego wyjazdu i wjazdu, mogą przekraczać granice UE, nie muszą odbywać kwarantanny po wjeździe na teren RP. Należy natomiast zapoznać się dokładnie z ograniczeniami obowiązującymi po stronie innych krajów. Wyselekcjonowaliśmy kilka kierunków, w których bez zagrożenia i bez przesadnych obostrzeń można spędzić sylwester w czasie pandemii. Oto one:

 

Tanzania i Zanzibar są otwarte dla turystów, i nie ma wymogu wykonywania na miejscu testu PCR, wystarczy mieć zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na COVID-19, jeżeli wymaga tego linia lotnicza. Jeżeli masz więc chrapkę na sylwestra w egzotycznym kraju, zamiast brodzenia po kolana w śniegu, wolisz zażyć kąpieli w ciepłej, oceanicznej wodzie, a nocą oglądać spektakl fajerwerków, trzymając w dłoni drinka z palemką, to nasz sylwester pod palmami jest propozycją właśnie dla Ciebie.

 

Innym kierunkiem, który warto wziąć pod uwagę na wyjazd za granicę w czasie pandemii jest Portugalia. Przed wejściem na pokład samolotu należy się zarejestrować na stronie www i okazać negatywny wynik testu PCR wykonany 72 godziny przed wylotem. Należy jednak zapoznać się z obowiązującymi w kraju ograniczeniami i obostrzeniami, istnieje bowiem obowiązek noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych. Na sylwestra w czasie pandemii warto rozważyć Azory, czyli archipelag dziewięciu wysp wulkanicznych należących do Portugalii. Archipelag, nazywany też europejskimi Hawajami, jest miejscem wymarzonym na organizację sylwestra i noworoczną podróż marzeń. Wjazd na teren jest otwarty, wymagane jest jednak okazanie negatywnego wyniku testu na COVID-19 lub wykonanie takiego testu na lotnisku.

Zagraniczne wyjazdy a COVID-19

Choć to nie wszystkie kierunki, w które warto się udać, rozważając wyjazdy za granice w czasie pandemii, te szczególnie polecamy. Niech pandemia nie przeszkodzi w świętowaniu Nowego Roku.

 

Jeżeli poszukujesz dokładniejszych informacji na temat warunków wjazdu do poszczególnych krajów i interesują Cię przepisy dotyczące zagranicznych wyjazdów oraz sytuacja pandemiczna związana z COVID-19, znajdziesz je na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.