Przepisy bagażowe WizzAir, co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz się pakować?

Nowe przepisy bagażowe WizzAir

Co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz się pakować?

Lot samolotem to dla jednych normalka, dla innych zupełna nowość i niepowtarzalne emocje. Sam lot to zwieńczenie przygotowań do podróży. Wcześniej jednak… o, wcześniej musisz się spakować! A to wcale nie jest takie proste i oczywiste. Oprócz tego, że trzeba zmieścić całą szafę, pół łazienki i zostawić miejsce na jakieś bibeloty, to jeszcze należy pamiętać o tym, jakie rozmiary powinien mieć bagaż podręczny. Każdy z przewoźników ma w tym zakresie nieco inne przepisy, z którymi koniecznie musisz się zapoznać, zanim zaczniesz się pakować. Sprawdźmy, co wymaga WizzAir w zakresie bagażu podręcznego i rejestrowanego.

WIZZAIR BAGAŻ – ILE KG I JAKIE ROZMIARY. TO MUSISZ WIEDZIEĆ!

Od 1 listopada 2018, zgodnie z nowymi zasadami WizzAir pasażerowie będą mogli zabrać do samolotu:

 • Ze sobą na pokład – bezpłatnie jeden bagaż podręczny o wymiarach do 40x30x20cm, który należy umieścić pod fotelem.

 • Posiadacze WizzPriority – mogą zabrać ze sobą na pokład podręczny bagaż np. walizka na kółkach o wymiarach 55x40x23 cm.

 • Odpłatnie do 6 sztuk bagażu rejestrowanego przewożonego w luku bagażowym. Maksymalne rozmiary takiej walizki to 149x119x171 cm i waga 10 kg, 20 kg lub 32 kg. Można nadać do 6 sztuk bagażu rejestrowanego (3 sztuki on-line i 3 sztuki na lotnisku).

 • Nadal można bezpłatnie zabrać rzeczy osobiste, takie jak: okrycie wierzchnie, koc, telefon, książkę i pozostałe, o których wspominamy w końcowej części artykułu.

Nowa polityka bagażu dotyczy pasażerów, którzy po 10 października 2018 wykupili podróż rozpoczynającą się w dniu 1 listopada 2018 lub późniejszym. Pasażerom, którzy wykupili bilety przed 10 października na lot po 1 listopada, rezerwacja zostanie rozszerzona o bezpłatny bagaż rejestrowany o wadze 10 kg.

O tym pamiętaj!

Koniecznie trzeba pilnować, aby bagaż podręczny w WizzAir nie przekroczył wagi ani wymiarów, gdyż takie niedopatrzenie będzie łączyło się z dopłatą za nadmiarowy bagaż. Taką politykę bagażową stosuje każdy przewoźnik, wiąże się to z ograniczonym miejscem w samolocie.

WIZZ PRIORITY, CZYLI ODPRAWA PRIORYTETOWA

Zgodnie z nowymi przepisami w WizzAir, bagaż podręczny musi być nadany podczas odprawy, tak samo, jak bagaż rejestrowany. Jeżeli wymiary bagażu przekraczają 40x30x18 cm, a pasażer nie ma wykupionej przepustki priorytetowej WIZZ Priority, musi taki duży bagaż podręczny zgłosić jako bagaż rejestrowany. Wyjątkiem jest mały bagaż podręczny, o wymiarach nieprzekraczających 40x30x18 cm, który może zostać zabrany na pokład i umieszczony pod siedzeniem. WizzAir w regulaminie bagażu podręcznego, informuje, że jeśli nie ma się wykupionej usługi Priority, nie można ze sobą zabrać małej torby, i zaleca się pasażerom wyjęcie przed podróżą niezbędnych rzeczy (dokumentów, leków czy artykułów higienicznych).

Pasażerowie z wykupioną usługą WIZZ Priority mogą liczyć na szereg udogodnień. Przede wszystkim mają udostępnione osobne stanowisko odprawy, umożliwiające szybsze nadanie bagażu oraz gwarantujące pierwszeństwo wejścia na pokład. Ponadto mogą zabrać ze sobą do kabiny swój bagaż podręczny oraz dod

 

WIZZAIR BAGAŻ CENA – O PANIE, A ILE TO KOSZTUJE?

Opłata za bagaż podręczny w WizzAir jest obliczana na podstawie kilku kryteriów. Pierwszym z nich jest data podróży – w szczycie sezonu jest drożej niż poza sezonem, kolejnym jest waga bagażu rejestrowanego, a trzecim jest sposób płatności (online, za pośrednictwem telecentrum Call Centre Wizz lub na lotnisku).

Przykładowe ceny za bagaż WizzAir:

 • Opłata za bagaż w niskim sezonie (1 pasażer + 1 szt. bagażu maks. 10 kg): 7 – 12 €

 • Opłata za bagaż w wysokim sezonie (1 pasażer + 1 szt. bagażu maks. 10 kg): 7 – 12 €

 • Opłata za bagaż w niskim sezonie (1 pasażer + 1 szt. bagażu maks. 20 kg):‎14 – ‎60 €,

 • Opłata za bagaż w wysokim sezonie (1 pasażer + 1 szt. bagażu maks. 20 kg): 19 – ‎70 €,

 • Opłata za bagaż poza sezonem (1 pasażer + 1 szt. bagażu maks. 32 kg): 19 – ‎74 €,

 • Opłata za bagaż w sezonie (1 pasażer + 1 szt. bagażu maks. 32 kg): ‎25 €– ‎86 €.

Szczegółowy cennik opłat za bagaż rejestrowany znajduje się na stronie WizzAir.com

BAGAŻ PODRĘCZNY WIZZAIR – CO MOŻNA ZABRAĆ?

Na pokład samolotu można wziąć wyłącznie określone w regulaminie przedmioty. Dla posiadaczy WIZZ Priority jest to bagaż podręczny (wymiary 55x40x23 cm) oraz dodatkowa, mała torba/plecak np. na laptopa o wymiarach 40x30x18 cm. Do bagażu podręcznego zabierz ze sobą wszystkie cenne rzeczy, których nie powinno przewozić się w bagażu rejestrowanym, dotyczy do zwłaszcza: gotówki i papierów wartościowych, biżuterii, komputerów, aparatów fotograficznych, kamer, telefonów, dokumentów biznesowych i podróżniczych, kluczy, lekarstw i nietrwałych przedmiotów.

Pamiętaj, że jakiekolwiek płyny można przewozić ze sobą tylko w butelce o maksymalnej pojemności 100 ml. Wszystkie pojemniki muszą mieścić się w przezroczystej, zamykanej torbie plastikowej o pojemności 1 litra i wymiarach 20×20 cm.

Pasażerowie mogą dodatkowo zabrać ze sobą bezpłatnie:

 • płaszcz lub koc;

 • telefon komórkowy;

 • książkę lub coś do czytania;

 • dla dzieci w wieku poniżej 2 lat: żywność, składany wózek, małe łóżeczko;

 • dla osób niepełnosprawnych ruchowo: para kul.

Dokładnie zapoznaj się z listą przedmiotów niedozwolonych, których absolutnie nie wolno wnieść na pokład samolotu WizzAir i chować do bagażu podręcznego. Należą do nich między innymi: przedmioty mogące stanowić zagrożenie, zakazane przez obowiązujące prawo, nienadające się do transportu, stanowiące broń, będące truciznami, gazami trującymi, substancjami drażniącymi itd. Pełna lista znajduje się na stronie przewoźnika.

Polecamy również nasz wcześniejszy wpis o tym, jak spakować się na podróż. Mamy nadzieję, że ten poradnik pomoże Ci w szybkim i skutecznym spakowaniu bagażu podręcznego, który – być może – posłuży Ci podczas niejednej wyprawy z nami.