Laughter has no foreign accent!

Monika

Full time lider / na zdjęciu po lewej ;) W dzieciństwie kochałam się w Indianie Jonesie i Krokodylu Dandee. Na studiach etnograficznych studiowałam „Życie Seksualne Dzikich” Bronisława Malinowskiego. Od książek wolę jednak badania w terenie ;-) Wszystko robię na opak: mieszkając w Brazylii lepiłam pierogi, tańczyłam oberka i uczyłam języka polskiego. Po powrocie do Polski promowałam kulturę brazylijską, a podczas festiwalu Bom Dia Brasil, zamieniałam Warszawę w jedno z roztańczonych i tropikalnych miast w Brazylii. Podróżuje wszędzie; solistowe szlaki przecieram jednak przede wszystkim w krajach Ameryki Łacińskiej. Poszukuje przede wszystkim ciekawych spotkań z ludźmi i wyjątkowych tradycji szyjąc pod te wyprawę, jak Święto Zmarłych w Meksyku czy Karnawał w Brazylii. Im więcej dowiaduję się o innych kulturach, tym ciekawsza staje się dla mnie Polska. To przydatna umiejętność w mojej pracy pilota wycieczek i przewodnika miejskiego po Warszawie dla grup zagranicznych. Zdziwilibyście się jacy jesteśmy egzotyczni, może to o tych "dzikich" pisał Malinowski jednak ;-)

Więcej o mnie

Podróżuję, bo...

Próbowałam siedzieć na miejscu – nie wyszło.

Moje podróżnicze marzenie...

Afryka – to kontynent najmniej przeze mnie dotychczas poznany, stąd najbardziej podróżniczo intrygujący.

Nie mogę się doczekać również podróży do Rosji i byłych Republik Radzieckich, które stały się motywacją do nauki rosyjskiego.

Moje 3 supermoce

Poczucie humoru – jeszcze pójdzie Wam w pięty…

Kreatywność – to politycznie poprawne określenie słynnego na cały świat polskiego kombinatorstwa. Ten gen na wyprawach jendak się super sprawdza; trzeba być otwartym co przyniesie dzień i zawsze szukać optymalnego rozwiązania!

Doświadczenie – na wyjazdach zjadłam zęby, a broda pięt już sięga. Na szczęście dla mnie – nieustanie kąpiemy się w żródełkach młodości niemal na każdym z naszych wyjazdów 🙂

Kraje, w których byłam...

Argentyna, Brazylia, Bułgaria, Chile, Chorwacja, Czechy, Estonia, Filipiny, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Indie, Irlandia, Islandia, Izrael, Japonia, Jordania, Katar, Kenia, Kolumbia, Kostaryka, Kuba, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Maroko, Meksyk, Nepal, Niemcy, Nikaragua, Norwegia, Portugalia, Republika Południowej Afryki, San Marino, Serbia, Słowacja, Szwajcaria, Szwecja, Tanzania, Turcja, Ukraina,  Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Wietnam, Włochy…

Moje top 3 miejsca na ziemi

Meksyk

Uwielbiam kolory i smaki Meksyku. Jednak to co się dzieje w tym kraju w okresie Święta Zmarłych to osobna, warta bliższej obserwacji historia. Podczas wyprawy Taniec Życia i Śmierci, przemieszczamy się po mniej znanych regionach Meksyku i wszędzie tam towarzyszy nam wizerunek kościstej La Catriny.

Brazylia

Gwoli ścisłości – południe tego kraju. Ziemia południowo amerykańskich kowbojów Gaucho oraz… potomków polskich imigrantów. Tą Brazylię poznałam najlepiej i chciałam ją pokazać Solistom podczas wyprawy Śladami Yerba Mate. Odwiedzimy również Urugwaj, Buenos Aires i wodospady Foz de Iguaco!

Polska

Cudze chwalicie, swego nie znacie! A ja Wam chętnie pomogę poznać i polubić. Pracując z osobami polskiego pochodzenia nauczyłam się patrzeć na Polskę ich oczyma i widzieć w naszej codzienności tą wyjątkowość, której my już nie dostrzegamy. Podróże w końcu trochę też po to są – by spojrzeć z perspektywy na swoje życie i zatęsknić za tym spowszedniałym (ach jakże wytęsknionym po wyprawie), własnym łóżeczkiem i pościelą 🙂

Moje poprzednie wyprawy

  • Annapurna Base Camp
  • Gdzie smok schodzi do morza
  • Kraina gejszy i samurajów
  • Gruzja aktywnie
  • Śladami Majów i Azteków
  • Taniec życia i śmierci
  • Wyspa nie z tego świata Roztańczona Kuba
  • Szlakiem dawnych karawan
  • Kraina skuta lodem

Karnawał w Rio de Janeiro

Brazylia

Wyspy pełne szczęścia

Filipiny

Magia Buddyzmu

Tajlandia i Birma

Potęga natury – legenda Shaolin – miasta giganty

Chiny