Odwagi i do dzieła!

Michał Jońca

Jeśli miałbym wskazać jedną myśl, którą się kieruję, to zaśpiewałbym fragment piosenki Myslovitz: "upadamy wtedy gdy nasze życie przestaje być codziennym zdumieniem". Na co dzień zajmuje się bardzo różnymi rzeczami - obecnie jestem marketingowcem, prowadzę małą gastronomię, piszę teksty, kombinuję. I na ogół dobrze na tym wychodzę! Jestem niespokojną i ciekawską duszą. Świat jest dla mnie niesamowicie interesujący, szczególnie upodobałem sobie Wschód - głównie Bliski. Daję radę po arabsku i na własną rękę, powoli i spokojnie uczę się perskiego. Lubię biegać. To najlepsza i darmowa terapia dla ciała i umysłu. Poza tym lubię jeść więc bieganie sprawia, że mogę się mieścić w drzwiach. Póki co szykuję się do pierwszego maratonu. Uwielbiam mądre książki, dobry film i ciekawe podcasty. Moją prawdziwą pasją są podróże w mało mainstreamowe miejsca. Co rusz podnoszę ciśnienie swoim najbliższym kiedy informuje ich, że np. jadę do Iranu albo do Czeczenii. Od niedawna ponownie zamieszkuję w drogim memu sercu Wrocławiu.

Wyrusz ze mną

Podróżuję, bo...

…bo przełącza mnie to w tryb Indiana Jonesa, którym chciałem zostać za dzieciaka.
…bo można przeżyć niezapomniane przygody.
…bo karmi to moją nienasyconą potrzebę poznawania świata.
…bo każdy kraj, każde miejsce, każdy człowiek mają własne, niepowtarzalne historie warte poznania.
…bo dzięki temu można docenić to, kim się jest i co się posiada.
…bo to rozszerza horyzonty.
…bo lubię dobrze zjeść, i w różnych miejscach ludzie też lubią dobrze zjeść i jedzą inaczej, więc mogę popróbować dużo dobrego, nowego jedzonka.

Moje podróżnicze marzenie...

Chciałbym niczym Lawrence z Arabii w tradycyjny sposób przemierzyć Półwysep Arabski, od Adenu po Bagdad. Poza tym bardzo chcę spędzić trochę czasu na Wyżynie Tybetańskiej oraz zachwycić się Nową Zelandią.

Moje 3 supermoce...

Z uwagą słucham tego, co inni mają do powiedzenia.
Zawsze daję radę. A jeśli myślisz, że Ty nie dasz rady to przekonam Cię, że na pewno dasz! 🙂
Jeśli czegoś nie wiem to otwarcie mówię, że nie wiem a nie udaję, że wiem. Kiepski byłby ze mnie polityk.

Kraje, w których byłem...

Turcja, Rosja, Azerbejdżan, Gruzja, Iran, Indie, Oman, ZEA, USA, Islandia, Portugalia, Hiszpania, Włochy, Francja, Niemcy, Austria, Słowacja, Czechy, Ukraina, Łotwa, Chorwacja, Czarnogóra, Grecja, Cypr no i oczywiście nasza kochana Polska.

Moje top 3 miejsca na ziemi

Gdzie pieprz rośnie

Munnar w Indiach

Munnar sprawił, że spełniłem życzenie mojej babci, która gdy byłem niegrzeczny zwykła mawiać, żebym szedł gdzie pieprz rośnie. W Munnar rośnie, podobnie jak kardamon, kurkuma, gałka muszkatołowa i setki innych przypraw i ziółek używanych w kuchni. Dodaj do tego dziewiczą dżunglę z tukanami i tygrysami, oraz pola herbaty rozciągające się na stokach Ghatów Zachodnich i masz przepis na prawdziwie niezwykłe miejsce.

Barwy Orientu

Iran

Ogromny, głośny, atakujący wszystkie zmysły bazaar w Teheranie. Wielki Meczet w Isfahanie, który od fundamentów po skraj kopuły jest prawdziwym dziełem sztuki. Ojczyzna perskich dywanów i perskich poetów, Sziraz, wraz z niesamowitą świątynią Shah-e-Cheragh. Tajemniczy, długowieczny Jazd, w którym meczety sąsiadują z zaratusztriańskimi Wieżami Milczenia i Świątynią Ognia. Starożytna wioska Kharanaq, w której od 4500 lat nieprzerwanie zamieszkują ludzie. I przede wszystkim Irańczycy – życzliwi i gościnni, a przede wszystkim burzący stereotypy.

Kaukaz, supra i wino

Gruzja

Gruzja zawsze mnie zachwyca. Wspaniałe i zróżnicowane krajobrazy, doskonała szamka, pycha wino, gościnni, przyjacielscy i nieokiełznani Gruzini. Wszystkie te i znacznie więcej elementów tworzą wyjątkową rzeczywistość, do której chce się wracać. A jeśli pozwolisz sobie popłynąć z nurtem gruzińskiego flow przygody są więcej niż pewne!

Moje poprzednie wyprawy

Wyrusz ze mną