Lepiej zobaczyć coś raz, niż słuchać o tym setki razy

Grzegorz Talar

Żyję na całego, od zawsze! Nie lubię nudy i stania w miejscu. Jest lato? To koniecznie musi być festiwal muzyczny. Jest zima? To smaruję deskę i jadę w Alpy. Są tanie loty? To lecę. Niemal od urodzenia pływam kajakiem, eksplorując polskie i europejskie rzeki. Kocham to poczucie wolności i bliskiego kontaktu z naturą. Tak czuję się też w górach, niezależnie czy są to nasze, urokliwe Beskidy, czy wyniosłe Tienszan w Kirgistanie. W wolnym czasie lubię zainspirować się dobrym reportażem, a w trasie zarzucić na głośniki podróżniczy lub geopolityczny podcast. Podczas wypraw ważna jest dla mnie dobra organizacja i efektywne wykorzystanie czasu, a wtedy przygoda sama nas poniesie!

Wyrusz ze mną

Podróżuję, bo...

…to kocham. Jak jestem w podróży to czuję, że mi się chce! Uwielbiam poznawać nowe kultury i rozmawiać z Lokalsami. Chłonę wszystkie zapachy i inspiruję się kuchnią. Ważny jest też sport, więc gdzie tylko można – idę piechotą. Lubię być tam, gdzie docierają nieliczni. Lista miejsc, które chcę odwiedzić jest długa jak Mur Chiński (za czasów świetności).

Moje podróżnicze marzenie...

Rosja. Marzy mi się wielomiesięczna tułaczka od zachodniej granicy z Finlandią, aż po Kamczatkę. Ten zróżnicowany kraj absurdów i piękna marzy mi się od kiedy pierwszy raz wpadła mi w ręce “Biała Gorączka” Jacka Hugo Badera. Cały czas reportaże o Rosjanach są moimi ulubionymi i nie mogę się doczekać eksploracji ich ogromnej ojczyzny.

Moje 3 supermoce

  1. Spokój – “to trzeba usiąść na spokojnie”
  2. Gry planszowe – jestem graczem, zmierzymy się?
  3. Umiem wykonać “eskimoskę” w prawie każdych warunkach

Kraje, w których byłem...

Europa: Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, Ukraina, Słowacja, Czechy, Węgry, Niemcy, Holandia, Austria, Szwajcaria, Francja, Hiszpania, Portugalia, Anglia, Szwecja, Norwegia, Islandia, Słowenia, Włochy, San Marino, Watykan, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Serbia, Grecja

Azja: Turcja, Iran, Turkmenistan, Uzbekistan, Kazachstan, Kirgistan, Chiny, Wietnam, Gruzja, Jordania

Afryka: Egipt, Maroko, Republika Zielonego Przylądka

Moje top 3 miejsca na ziemi

Iran

Wspaniała kultura, trochę zabytków ale przede wszystkim ludzie i ich gościnność. Przemierzyłem Iran autostopem, zarówno w miastach jak i na prowincji, cały czas czułem się bezpieczny i otoczony opieką.  Nie mogę się doczekać aż w końcu tam wrócę.

Kirgistan

W tym państwie zobaczysz chyba wszystkie rodzaje gór, bo prawie cały kraj jest w górach. Oprócz tego, mieszkają tu fantastyczni ludzie (Kirgizów poznasz po “kołpaku” na głowie), a to że pije się tutaj dużo wódki… no cóż 🙂

Jordania

Kraj kolorów, zapachów, wiecznie uśmiechniętych ludzi. Cud starożytnej architektury – Petra i marsjańska pustynia Wadi Rum. Niech was nie zdziwi położenie na mapie, jest tu bardzo bezpiecznie, a do tego magicznie i pysznie.

Moje poprzednie wyprawy

  • Kraina Ognia i Lodu
  • Pustynna przygoda

Pustynna przygoda

Jordania