img bottom

Odkryj magię jaskiń lodowcowych na Islandii

Jeśli chcesz zobaczyć jaskinie lodowcowe, Islandia będzie jak znalazł! To jedne z najwspanialszych atrakcji wyspy, których zobaczenie, ze względu na sezonową dostępność i ograniczony zasięg, jest czymś naprawdę wyjątkowym. Gdzie można na takie natrafić? Czy trzeba się przygotować do zwiedzania jaskini lodowej? Islandia, jak się przekonasz, to prawdziwy cud natury!

Co to są jaskinie lodowcowe?

Jaskinie lodowcowe są wyjątkowymi formacjami, które w naturalny sposób tworzą się w masie lodowca. Tych znów na Islandii nie brakuje, więc nietrudno i o jaskinie. Warto jednak wiedzieć, że w odróżnieniu od jaskini lodowej jaskinie lodowcowe na Islandii są dostępne sezonowo. Można je zwiedzać przede wszystkim zimą, mniej więcej od października/listopada. Ma to związek ze spadkiem temperatur, który sprawia, że lodowiec przestaje się topić, a woda zalewająca korytarze ustępuje. Co istotne, jeśli chodzi o jaskinie lodowe, Islandia może tutaj pokazać swoje pazury. Formacje te czasami zachowują się bardzo nieprzewidywalnie, dlatego też nigdy nie powinno wchodzić się do nich bez przewodnika!

Czy jaskinie lodowcowe i lodowe to to samo?

Chociaż jaskinia lodowcowa i jaskinia lodowa na Islandii określane są tą samą nazwą, w polskim nazewnictwie to dwa różne zjawiska. Jaskinie lodowe to jaskinie skalne, w których jest tak zimno, że pokrywa je lód. Z kolei jaskinie lodowcowe powstają bezpośrednio w masywie lodowca, a ich korytarze wydrążone są w zamarzniętej wodzie. Nastaw się jednak na to, że w odniesieniu do jaskiń Islandii obydwa terminy będą traktowane zamiennie.

Jak powstają jaskinie lodowcowe?

Jaskinie lodowcowe zaczynają powstawać latem, kiedy temperatura wzrasta, a powierzchnia lodowca zaczyna topnieć. Powstająca w ten sposób woda spływa, wnikając do jego wnętrza poprzez szczeliny. Tam znów drąży lód i tworzy tunele oraz kanały, które stopniowo się poszerzają. Z kolei, gdy przychodzi zima, a temperatura spada, woda zamarza, jednocześnie stabilizując struktury jaskiń lodowcowych. Taki cykl powtarza się co roku.

Jaskinie lodowcowe na Islandii mogą powstawać także przez aktywność geotermalną pod lodowcem, która prowadzi do topnienia lodu od spodu. W jego wyniku może dochodzić do ruchu struktur i powstawania szczelin dających przyczynek do tworzenia się rozleglejszych korytarzy.

Gdzie na Islandii są jaskinie lodowcowe?

Jeśli chcesz wejść do środka i zobaczyć z bliska, jak wygląda jaskinia lodowa, Islandia południowo-wschodnia zapewnia ku temu najwięcej sposobności. Większość wycieczek odbywa się bowiem w okolicach laguny lodowcowej Jökulsárlón i dotyczy jaskiń znajdujących się wewnątrz lodowca Vatnajokull. To jednak niejedyne miejsce, gdzie można je zobaczyć, dlatego nasza lista obejmuje też inne lokalizacje. Warto przy tym zaznaczyć, że jaskinie lodowe na Islandii podlegają dynamicznym przemianom, a co za tym idzie, możliwość zwiedzenia jakiejś w danym roku, nie oznacza, że w przyszłym także będzie ona dostępna.

Kryształowa jaskinia w lodowcu Vatnajökull, jęzor Breiðamerkurjökull

Zacznijmy od tej, która ma wszystko, czego można oczekiwać od jaskini lodowcowej na Islandii. Jaskinia Kryształowa w lodowcu Vatnajökull w jęzorze Breiðamerkurjökull uchodzi za najpiękniejszą na całej wyspie. Przenikające przez nią światło sprawia, że błękitny lód mieni się wieloma kolorami, tworząc niesamowity spektakl światła. Natomiast głęboko we wnętrzu lodowca można doświadczyć istnych ciemności, w których bez latarki się nie obejdzie. Podobnie jak inne jaskinie lodowe Islandii, ta także dostępna jest przede wszystkim zimą.

Jaskinie na południowo-wschodnich stokach Katli w lodowcu Kötlujökull

Określane jako Katla Ice Cave jaskinie to nie jedna konkretna, a cały system samodzielnych podziemnych korytarzy. Znajdują się one na północny-wschód od miasteczka Vík í Mýrdal i zachwycają nie mniej niż inne jaskinie. Islandia, a raczej jej wulkaniczna przeszłość, sprawiają, że lód lodowca miesza się tutaj z popiołem pochodzącym z wulkanów, blokując dostęp światła do korytarzy. W rezultacie panują tam dość duże ciemności, co jednak nie ujmuje wrażeniu, jakie można odnieść, zwiedzając lodowiec od środka.

Into the Glacier w lodowcu Langjökull

Into the Glacier nie jest naturalną jaskinią, jednak ze względu na całoroczną dostępność cieszy się sporą popularnością. Atrakcja ma formę tunelu, który zaczyna się w przełęczy górskiej na wschód od drogi łączącej Thingvellir i Húsafell. Sama wycieczka po jaskini odbywa się znów z przewodnikiem i trwa około godziny.

Jak się przygotować do zwiedzania jaskini lodowcowej?

Chcesz zobaczyć jaskinie lodowe? Islandia, owszem, da Ci taką możliwość, jednak musisz pamiętać, że to nie jest spacer po mieście i na taką wyprawę trzeba się odpowiednio przygotować. O czym należy pamiętać, mając na uwadze bezpieczeństwo swoje i innych?

  • Znajdź wycieczkę organizowaną przez profesjonalistów. Lodowce zachowują się jak żywy organizm i bywają nieprzewidywalne, dlatego wybierając się do jaskini lodowcowej na Islandii, warto zaplanować wycieczkę z profesjonalnym przewodnikiem, który zna teren i potrafi zapewnić bezpieczeństwo.
  • Ubierz się odpowiednio. W jaskiniach lodowych na Islandii, no cóż, jest zimno. Dlatego też warto założyć na siebie kilka warstw ubrań, z czego ta najbliżej ciała powinna składać się z bielizny termoaktywnej. Nie zapomnij także o czapce i rękawiczkach oraz butach trekkingowych z dobrą izolacją i wodoodporną membraną.
  • Pamiętaj o odpowiednim wyposażeniu. Jaskinie lodowcowe Islandii często wymagają użycia raków i ochrony głowy kaskiem. Zazwyczaj są one dostarczane przez organizatorów wycieczki, jednak warto się co do tego upewnić. Dobrze także jest zaopatrzyć się w czołówkę.
  • Zabierz picie i wysokokaloryczne przekąski. Wędrówka po jaskini lodowcowej może być wymagająca, dlatego warto pamiętać i o jedzeniu, i o piciu.
  • Zawsze przestrzegaj zaleceń przewodnika i nie oddalaj się od grupy.
  • Weź zapas baterii do aparatu. Pamiętaj, że zimno może sprawić, że baterie szybciej będą się rozładowywać. Jednocześnie zwróć uwagę na właściwe zabezpieczenie sprzętu przed wilgocią.

Wyprawy do Islandii z Soliści Adventure Club

Soliści Adventure Club powstał z miłości do podróżowania. Chcąc nią zarażać, dbamy, aby każda nasza wyprawa w pełni wykorzystywała potencjał, jaki stwarza dany kierunek – i nie inaczej jest także w tym przypadku. Jeśli więc chcesz przekonać się, jak piękne są lodowce i jaskinie lodowe, Islandia w wersji Solistów zdecydowanie jest czymś dla Ciebie. Już teraz poznaj szczegóły: wyprawy do Islandii.