FreshMail e-mail marketing free online marketing software

TOP 6 porad - jak się przygotować do samodzielnej podróży

 

 

Każdy wyjazd choć nieco dłuższy niż weekendowy wypad za miasto, wiąże się ze sporą dawką logistyki. Zwiększa się ona znacznie, jeśli podróż planujemy samodzielnie, a jej celem nie jest działka koło Zalewu Zegrzyńskiego, a inny kontynent, strefa czasowa, klimatyczna, kulturowa itd. Od wyszukiwania biletów, przez ustalanie trasy, aż po wybór butów do samolotu – DECYZJE, DECYZJE, DECYZJE. Oto kilka sprawdzonych porad, które może choć trochę ułatwią Wam ich podejmowanie, szczególnie jeśli w planach macie samotne wypady stricte dla singli, ale również, jeżeli jednak postanowicie znaleźć sprawdzonego partnera do podróży.

 

1. ZDECYDUJ: SOLO CZY W GRUPIE

Punkt zero każdej wyprawy to decyzja o jej składzie. Jak wiadomo, przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę. Ale nie brakuje też osób, które ponad wszystko cenią sobie swobodę i niezależność związane z samotnym podróżowaniem, więc raczej w głowie im wyłącznie tak rozumiane wyprawy dla singli. Decyzja o tym, czy podróżować solo czy w grupie w dużej mierze zależy więc od charakteru i osobistych preferencji. A także oczywiście możliwości, jakie dają nam technologie XXI wieku. Biura podróży rzadko kiedy organizują wypady dla singli i często – chcąc wyjechać samemu – trzeba przepłacić – np. za cały pokój dwuosobowy, nawet jeśli mieszkamy w nim w pojedynkę. W dobie jednak Bookingów, AirBnb, wyszukiwarek lotów i licznych aplikacji turystycznych, podróże dla singli są spokojnie do zrealizowania we własnym zakresie. Pytanie jednak - czy warto? Czy wypady dla singli – rozumiane jako samotne – są jedynym rozwiązaniem? Czy nie poszukać partnera, który wesprze nas w trudnych chwilach?

Z doświadczenia wiem bowiem, że w trakcie dłuższych, kilkumiesięcznych, wyjazdów obecność bliskiej osoby, kogoś znajomego w nieustannie zmieniającym się otoczeniu, bywa nieoceniona. Choć w drodze poznaje się setki fantastycznych ludzi (często są to znajomości, a nawet przyjaźnie na całe życie), zdarzają się gorsze momenty, kiedy wsparcie partnerki/partnera lub ziomka, z którym zjadło się beczkę soli, jest na wagę złota. Poza tym nie ma lepszego testu na szczerość i trwałość przyjaźni czy uczucia niż daleka wspólna podróż.

2. UPOLUJ TANIE BILETY

Tu Ameryki nie odkryję – na pytanie „jak kupić tani bilet?” odpowiedź może być tylko jedna – trzeba mieć refleks i sporo wolnego czasu na śledzenie wyszukiwarek lotów. Tych w sieci można znaleźć coraz więcej. Zdarza się, że cena tego samego lotu w jednej wyszukiwarce jest nawet dwa razy droższa niż w innej, dlatego warto zawsze sprawdzać przynajmniej kilka z nich. Co więcej, jeśli chcecie zapobiec podwyżce biletów, to poszukujcie połączeń w okienku „incognito” przeglądarki, w innym wypadku przebiegłe portale potrafią podnosić cenę przy kolejnych próbach wyszukiwania. 😊

Ja najczęściej korzystam z Kayak.pl, Skyscanner.pl, Momondo.pl i Fly4free.pl. Dobrym pomysłem jest też zalajkowanie na Facebooku fan page’ów tych stron i włączenie powiadomień o najnowszych postach. Tak żeby móc błyskawicznie reagować na informacje o atrakcyjnych cenowo kierunkach. Jeśli chcemy lecieć gdzieś samemu, preferując wypady dla singli, chcąc być sobie sterem, żeglarzem i okrętem, sytuacja jest o tyle łatwiejsza, że nie musimy się oglądać na inne osoby. Pojawia się promocja w liniach lotniczych? Rzut oka do kalendarza i na stan konta – jeśli wszystko się spina, możemy rezerwować lot! W tym kontekście tak rozumiane podróże dla singli mają pewną przewagę.

3. PRZYGOTUJ RAMOWY PLAN PODRÓŻY

Z pewnością jest coś romantycznego w podróżowaniu w stylu YOLO: bez planu, mapy i pośpiechu. Tam, gdzie nas wzrok poniesie. Już nieco mniej romantyczne jest poświęcanie kilku godzin urlopu na przeczesywanie internetu w poszukiwaniu informacji, co warto w danym kraju/regionie zobaczyć i jak się tam dostać. Nie jestem jakimś wielkim zwolennikiem drobiazgowego planowania wyjazdów i podróżowania zgodnie z ustalonym z góry harmonogramem – to potrafi bardzo skutecznie zabić fun z przebywania w pięknych okolicznościach przyrody. Ale stworzenie czegoś w stylu bucket list wyprawy i wynotowanie sobie kilku miejsc, atrakcji i aktywności, na których szczególnie nam w danym kraju zależy, to całkiem niezły pomysł. Nieocenionym źródłem informacji jest oczywiście internet i przebogata podróżnicza blogosfera. Warto zaprzyjaźnić się też z serwisem Wikitravel.org, który jest istną kopalnią praktycznych informacji dotyczących zarówno największych światowych atrakcji, jak i tych zupełnie nieoczywistych.

4. NIE ZAPOMNIJ O FORMALNOŚCIACH

Tych, szczególnie przed dłuższą podróżą, nie brakuje. Temat-rzeka, więc skupię się na sprawach najistotniejszych. Oczywiście podstawowa sprawa, to sprawdzenie, czy nasz paszport ma odpowiedni termin ważności. Do wielu krajów nie zostaniemy wpuszczeni, jeśli upływa on za mniej niż 6 miesięcy.

Polski paszport będzie przepustką do ponad 110 krajów na świecie. Aby odwiedzić pozostałe, będziemy potrzebować wizy. W wielu przypadkach kupimy/dostaniemy ją podczas przekraczania granicy. Nie brakuje jednak państw, które wymagają załatwienia formalności wizowych z odpowiednim wyprzedzeniem (m.in. Australia, USA, Rosja, Indie). Podczas planowania podróży, warto więc odwiedzić stronę MSZ https://polakzagranica.msz.gov.pl/ i sprawdzić, jak wizowe kwestie wyglądają tam, gdzie się wybieramy.

Dobrym pomysłem przed dłużą podróżą jest też zeskanowanie najważniejszych dokumentów (paszport, dowód osobisty, prawo jazdy) i przesłanie skanów do najbliższych. Warto też udzielić im pełnomocnictw do spraw urzędowych, odbioru poczty itd. Wszystko na wszelki wypadek.

 

Trudno mi sobie wyobrazić komfortowe podróżowanie bez choćby podstawowego ubezpieczenia podróżnego, a już szczególnie, jeśli wybieramy się w podróże dla singli, poza utartymi ścieżkami. Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać? Prostej i jednoznacznej odpowiedzi nie ma, bo wszystko „zależy” – od tego, gdzie podróżujemy, na jaki okres, jakie aktywności tam planujemy itd. Przeglądając oferty różnych ubezpieczycieli, na pewno warto dokładniej przejrzeć punkty dotyczące zakresu ubezpieczenia, sumy ubezpieczenia i sumy gwarancyjnej oraz wyłączania odpowiedzialności, czyli przypadków, w których ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania. Na pewno nie jest dobrym pomysłem poprzestawanie na „analizie” samej wysokości składki. „Najtaniej” rzadko kiedy oznacza „najlepiej”.

 

5. PAKUJ SIĘ  Z GŁOWĄ I... BEZ STRESU

Czyli crème de la crème każdej podróży. Jak spakować się w dłuższą podróż? Co ze sobą zabrać w podróż dookoła świata? Idealny plecak na Mazury? O czym nie możesz zapomnieć, jadąc do Włocławka? Co powinno się znaleźć w walizce podczas lotu na Księżyc? Jak się zorganizować, jeśli wybieramy opcję wyprawy dla singli? Poradników na temat sprawdzonych metod pakowania nie brakuje. A i tak trudno znaleźć jeden, uniwersalny sposób. Bo wszystko oczywiście „zależy” J Wiadomo, że nie obędziemy się bez ciuchów, jakiejś podestowej elektroniki, dokumentów, leków, kosmetyków. Warto też zebrać podróżnicze gadżety: przejściówki do ładowarek, sznurek, scyzoryk, duct tape, czytnik książek i sporo zdjęć (do wiz). Pamiętam, że przed swoją dłuższą, prawie 9-miesięczną podróżą, mocno zawartością swojego plecaka się przejmowałem. Każda z rzeczy, która się w nim znalazła, była przemyślana przynajmniej 5 razy. Znajomi podróżnicy ostrzegali: „pamiętaj, że będziesz to musiał nosić na plecach przez następne kilka miesięcy”. Starałem się więc skompletować bagaż idealny. Włożyłem w to mnóstwo pracy i czasu. Efekt był więcej niż zadowalający. W czwartym miesiącu podróży plecak skradziono mi w Nikaragui. Zabolało. Pozostałe 5 miesięcy podróżowałem więc ze sprzętem, który udało mi się dostać na nikaraguańskiej prowincji. Też się da, a przy okazji już zupełnie nie przejmowałem się zawartością plecaka.  🙂 

 

6. SZUKAJĄC NOCLEGÓW, NIE OGRANICZAJ SIĘ DO INTERNETU

Pierwsza myśl przy szukaniu miejsc do spania, w kraju, do którego się wybieramy? Booking.com, AirBnb, Tripsta i tak dalej. Popularne internetowe wyszukiwarki miejsc noclegowych to bez wątpienia szybki i wygodny sposób na znalezienie spania w dogodnym dla nas miejscu, terminie i cenie. Przydają się szczególnie, jeśli do danego hostelu czy guesthouse’u przyjeżdżamy i mniej standardowej porze i chcemy mieć pewność, że będzie w nim dla nas kojo. W innych przypadkach warto poszukać noclegu już na miejscu. Szczególnie w mniej turystycznych regionach właścicieli niewielkich pensjonatów czy prywatnych kwater do wynajęcia, często nie ogłaszają się przez internet, a niejednokrotnie oferują ceny nawet o połowę niższe niż te na Bookingu czy AirBnb.

Jak widać, przygotowanie się do samodzielnej podróży tak naprawdę niewiele różni się od analogicznego przygotowania, jeśli jedziemy z partnerem lub grupą podróżników, do czego serdecznie zresztą zachęcamy. Nasza oferta szyta jest na miarę również osób, które interesują właśnie wypady dla singli, ale które – są spragnione przygody i chcą zawrzeć nowe znajomości, być może takie na całe życie. Proponujemy wyprawy dla singli, ale też dla osób z małymi dziećmi, dla par, dla grup przyjaciół. Ogranicza nas tylko wyobraźnia. Wyprawy dla singli nie muszą oznaczać podróżowania samemu. Chodzi raczej o to, że nie dopłacasz tylko dlatego, że jedziesz bez partnera. Możesz też poznać nowych przyjaciół - ludzi, którzy podzielają Twoją pasję podróżniczą. Dlatego też zachęcamy – przygotuj się na wyprawę razem z nami!

Jacek

Zapisz się na solistowy Newsletter

  1. Nie ominie Cię informacja o nowych tripach,
  2. Dostaniesz cynk o ostatnich miejscach na tripy,
  3. Poinformujemy Cię o ciekawych podróżniczych wydarzeniach,
  4. Zaopatrzymy Cię w odpowiednią dawkę inspiracji do podróżowania!

Wyrażam zgodę na dostarczanie na podany w formularzu zamówienia adres e-mail Newslettera Klubu Podróżników Soliści zawierającego informacje o bieżących wydarzeniach dotyczących działalności Klubu Podróżników „Soliści” oraz informacje marketingowe. Administratorem Twoich dobrowolnie podanych danych osobowych jest Klub Podróżników Soliści z siedzibą w Oświęcimiu, ul. Zaborska 48B, 32-600 Oświęcim, wpisany do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej przez Sąd Rejonowy dla Krakowa – Śródmieścia, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS:000052570; dane kontaktowe: tel.: 530 260 680, e-mail: klub@solisci.pl. Twoje dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w celu wysyłki Newslettera na podany w formularzu zamówienia adres e-mail. W każdej chwili mogą Państwo zrezygnować z otrzymywania naszego newslettera klikając na właściwy link umieszczony na końcu wiadomości. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do danych oraz ich poprawienia lub usunięcia oraz do cofnięcia wyrażonej zgody. Podanie danych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych osobowych spowoduje niemożność dostarczania Newslettera. Szczegółowe informacje dotyczące sposobu rejestracji, modyfikacji i usunięcia danych oraz informacje dotyczące polityki prywatności dostępne są pod linkami: Polityka prywatności oraz Polityka Cookies.

FreshMail e-mail marketing free online marketing software