FreshMail e-mail marketing free online marketing software

 

Raj w miniaturze, czyli Kostaryka ciekawostki i co warto zobaczyć


 

Kiedy słyszysz „Kostaryka”, co Ci przychodzi na myśl? Lazurowa tafla oceanu i bajeczne plaże? Tropikalne lasy niczym z filmowych scenerii? A może wulkany oraz egzotyczna fauna i flora? Kostaryka nazywana „rajem w miniaturze” w pełni zasługuje na ten przydomek. Znajdziemy tam absolutnie wszystko, czego poszukują miłośnicy egzotycznej turystyki. Obierz kierunek: Kostaryka! Co warto zobaczyć i kiedy tam pojechać?

Gdyby wytypować miejsce na raj na ziemi, byłaby to Kostaryka

Ten mały, ale za to niezwykle zróżnicowany kraj wyżynno-górzysty nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym, graniczący z Nikaraguą i Panamą, leży w strefie klimatu podrównikowego. Zarówno ukształtowanie terenu, jak i pogoda oraz różnorodność przyrodnicza tworzą absolutnie wyjątkowy ekosystem. Na jego obszarze występuje ponad pół miliona gatunków zwierząt, roślin i grzybów. Na ten stan wpływ ma klimat, jakim cechuje się Kostaryka. Pogoda zależy od strony wybrzeża – od linii karaibskiej wiatry pasatowe przynoszą mocne opady przez cały rok, natomiast od strony pacyficznej opadów jest mniej, występują głównie od maja do września, a średnie roczne temperatury wynoszą ok. 26°C na wybrzeżu i 18-20°C w głębi. Pogoda w Kostaryce z pewnością mile zaskoczy, zwłaszcza w sezonie turystycznym.

A co z bezpieczeństwem? Jednym z bardziej aktywnych sejsmicznie rejonów tamtych okolic jest właśnie Kostaryka. O bezpieczeństwo turystów dbają jednak tamtejsze służby, w porę ostrzegając o ewentualnej aktywności sejsmicznej wulkanów. Od czasu do czasu zdarzają się tam trzęsienia ziemi, jednak kraj jest na nie przygotowany, a liczni turyści co roku przyjeżdżają, by skorzystać z uroków raju.

Jeżeli chodzi o ogólne bezpieczeństwo w Kostaryce, to jest różnie. Mieszkańcy są przyjaźnie nastawieni do turystów, jednak panuje tam wysokie zagrożenie przestępczością. Nie polecamy podróżowania w pojedynkę ze względu na dużą częstotliwość napadów rabunkowych i działalność kieszonkowców. Szczególnie trzeba uważać na wszelkie prowokacje narkotykowe, a kontrole antynarkotykowe są bardzo rygorystyczne.

 

Kostaryka – kiedy jechać i jak się przygotować?

Jeżeli chodzi o to, kiedy jechać do Kostaryki, to tak naprawdę ograniczeniem jest tylko pogoda. Dla turystów z Polski mamy dobrą wiadomość – na wyjazd do 90 dni nie ma obowiązku wizowego, ale trzeba mieć ze sobą paszport, który będzie ważny min. 6 miesięcy od dnia przekroczenia granicy państwa Kostaryka. Wiza będzie wymagana, jeśli zechcesz zostać tam na dłużej niż 3 miesiące. Trzeba mieć na uwadze przepisy celne zakazujące przewozu jakiejkolwiek żywności oraz wywozu dzieł sztuki czy elementów fauny i flory. Już podczas wjazdu wymagane jest posiadanie biletu powrotnego, a służby mogą zażądać okazania środków płatniczych niezbędnych do pokrycia kosztów pobytu. Warto mieć zapas, gdyż ceny w Kostaryce są dość wysokie.

My obraliśmy już kierunek Kostaryka. Kiedy jechać? Sprawdź zaplanowane terminy wyjazdów z Solistami.

 

Kostaryka – ceny

Obowiązującą walutą w Kostaryce jest Colones (CRC) o wartości (zależnie od kursu) ok. 1 PLN = 153.21 CRC / 1 USD = 567.08 CRC. Chętnie przyjmowane są również dolary amerykańskie USD. Warto zaplanować nieco większy budżet i mieć nadmiarową gotówkę, gdyż Kostaryka nie jest tanim krajem dla turystów. Średni dzienny budżet do zaplanowania to około 35-40 USD i to bez wliczenia atrakcji i wstępów do parków.

Kostaryka i ceny przykładowe:

Ceny są mocno zróżnicowane. Można znaleźć tańsze i droższe odpowiedniki. Przykładowe koszty:

 • Najtańszy obiad w restauracji – około 10 USD

 • Obiad trzydaniowy – około 20 USD

 • Noclegi w hotelach – 30-100 USD

 • Butelka wody mineralnej 0,8 USD

 • Chleb – 2 USD

 • Piwo w sklepie – 1 USD

 • Piwo w barze – 2–3,5 USD.

 • Wstępy do parków narodowych – 7-10 USD

 • Park wodny Tabacon – 32 USD

 • Przejazd autobusem 0,5-0,8 USD

 

Kostaryka – co zobaczyć?

Koniecznie trzeba odwiedzić przepiękne plaże w Tamarindo, Jaco i Cahuita, które uważane są za najbardziej malownicze. Warto zwiedzić Muzea w San Jose (Narodowe Muzeum Kostaryki, Muzeum Złota Prekolumbijskiego, Muzeum Numizmatyki i Muzeum Jadeitu), a dla turystów pragnących poznać ciekawostki Kostaryki, polecana jest wycieczka szlakiem kawy.

Co warto zobaczyć w Kostaryce? Dziką przyrodę, którą można na żywo obserwować w parkach narodowych Aerial Tram Parque Nacional Braulio Carillo, Ogrody La Paz Watefalls czy Africa Mia. To oczywiście zaledwie ułamek atrakcji. Jeżeli jesteś miłośnikiem ekoturystyki, lubisz zieleń, kochasz plaże i niesamowity tropikalny klimat, a do tego zawsze chciałeś wybrać się w jakąś egzotyczną podróż, to Kostaryka będzie Twoim spełnieniem marzeń. Wybierz się z nami i zakosztuj prawdziwej przygody!

 

Zapisz się na solistowy Newsletter

 1. Nie ominie Cię informacja o nowych tripach,
 2. Dostaniesz cynk o ostatnich miejscach na tripy,
 3. Poinformujemy Cię o ciekawych podróżniczych wydarzeniach,
 4. Zaopatrzymy Cię w odpowiednią dawkę inspiracji do podróżowania!

Wyrażam zgodę na dostarczanie na podany w formularzu zamówienia adres e-mail Newslettera Klubu Podróżników Soliści zawierającego informacje o bieżących wydarzeniach dotyczących działalności Klubu Podróżników „Soliści” oraz informacje marketingowe. Administratorem Twoich dobrowolnie podanych danych osobowych jest Klub Podróżników Soliści z siedzibą w Oświęcimiu, ul. Zaborska 48B, 32-600 Oświęcim, wpisany do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej przez Sąd Rejonowy dla Krakowa – Śródmieścia, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS:000052570; dane kontaktowe: tel.: 530 260 680, e-mail: klub@solisci.pl. Twoje dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w celu wysyłki Newslettera na podany w formularzu zamówienia adres e-mail. W każdej chwili mogą Państwo zrezygnować z otrzymywania naszego newslettera klikając na właściwy link umieszczony na końcu wiadomości. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do danych oraz ich poprawienia lub usunięcia oraz do cofnięcia wyrażonej zgody. Podanie danych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych osobowych spowoduje niemożność dostarczania Newslettera. Szczegółowe informacje dotyczące sposobu rejestracji, modyfikacji i usunięcia danych oraz informacje dotyczące polityki prywatności dostępne są pod linkami: Polityka prywatności oraz Polityka Cookies.

FreshMail e-mail marketing free online marketing software