FreshMail e-mail marketing free online marketing software

 

Plecak czy walizka?


 

Plecak czy walizka – przygotowania do podróży często wiążą się z takim dylematem. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety, gorących zwolenników i zagorzałych hejterów. W co i jak się spakować, żeby długo oczekiwane wymarzone wakacje już po kilkudziesięciu minutach nie okazały się koszmarnym pasmem udręki i niewygody? Analizujemy plusy i minusy!

Wakacje na własną rękę

Zacznijmy od oczywistości: jeśli wybieramy się w podróż, która będzie wiązała się z częstym przemieszczaniem się, trekkingami, częstymi zmianami miejsca noclegu – plecak to jedyny słuszny wybór. Widział ktoś kiedyś backpackera podróżującego z walizką na kółkach? No właśnie. To gatunek w przyrodzie równie często spotykany co jednorożce i skoczkowie narciarscy z Wysp Zielonego Przylądka. Plecak w takich sytuacjach to opcja zdecydowanie bardziej praktyczna, komfortowa i gwarantująca niezależność – w pogoni za odjeżdżającym autobusem prościej jest zarzucić kilkanaście kilogramów na plecy niż ciągnąć je po najrówniejszym nawet chodniku. Plecak to większa mobilność. Łatwiej z nim przeciskać się w tłumie, pokonywać schody, wrzucić na dach marszutki, półkę w pociągu czy do bagażnika złapanego stopa.

Wyjazd z biurem podróży

Jeśli decydujemy się na wakacje z biurem podróży, oczekujemy, że touroperator zadba o każdy najdrobniejszy szczegół wycieczki. W przypadku wakacji typu all-inclusive często najdłuższy odcinek, jaki mamy do przejścia z bagażem, to droga z taksówki do punktu zbiorczego na lotnisku. Potem jego losem zajmuje się już właśnie biuro podróży. W takich sytuacjach warto postawić na walizkę i związane z nią plusy.

Podstawa zaleta: walizki nie trzeba dźwigać, co ma szczególne znaczenie w krajach o gorącym klimacie. Podróż z walizką to też w większości przypadków pewność, że nasze rzeczy dojadą do miejsca docelowego w nienaruszonym stanie. Sztywna walizka lepiej chroni zawartość przed uszkodzeniami, zabrudzeniami i zagnieceniami. Podróżując z plecakiem, choćbyśmy nie wiadomo, jak się starali, po kilku dniach nasze ubrania będą wyglądały, jak wyjęte psu z gardła 🙂

Wycieczka objazdowa samochodem

A jak się spakować, jeśli decydujemy się na wakacyjną objazdówkę samochodem? W przypadku dwóch osób walizki to świetna opcja, w aucie nie powinno być problemu ze znalezieniem miejsca dla kilku sztuk. W walizce łatwiej niż w workowatym plecaku zorganizować nasz ekwipunek i w razie potrzeby szybko dotrzeć do poszukiwanej rzeczy.

Jeśli jednak w trasę wybieramy się w trzy czy cztery osoby, minusy opcji walizkowej zaczynają przeważać. Bagażnik nie jest z gumy i raczej nie uda nam się tam wepchnąć czterech wielkich, sztywnych waliz. W takim wariancie bardziej sprawdzą się miękkie torby i plecaki, które w razie potrzeby można odpowiednio dopasować do objętości i kształtu miejsca bagażowego.

Przygotowując się do wycieczki objazdowej samochodem, warto też pamiętać, że często wiążą się one z nocowaniem na kempingach. A kempingi najczęściej wiążą się z miękkim podłożem. Każdy kto kiedykolwiek próbował ciągnąć walizkę po trawie czy piasku wie, że to umiarkowanie przyjemne doświadczenie. Plecak w takich sytuacjach to o wiele lepszy pomysł!

Plecak czy walizka – podsumowanie

ZALETY

Plecak

 • większa mobilność (swobodne ręce)
 • plastyczność, łatwość przechowywania
 • możliwość regulacji objętości (komin)
 • szybki dostęp do przedmiotów schowanych w kieszeniach i schowkach

Walizka

 • nie trzeba jej dźwigać na plecach
 • lepsza ochrona zawartości przed zniszczeniem, zagnieceniami etc.
 • lepsza organizacja ekwipunku wewnątrz
 • szybki dostęp do zawartości
 • większe bezpieczeństwo (możliwość zamknięcia na kłódkę/szyfr)

WADY

Plecak

 • pomięte ubrania
 • trudniejszy szybki dostęp do zawartości
 • bardziej podatny na zniszczenia (np. w trakcie lotu)
 • trudniejsza organizacja zawartości

Walizka

 • nie sprawdzi się w krajach o niedostępnych przestrzeniach i obiektach architektonicznych
 • ograniczona mobilność
 • nie jest elastyczna
 • uszkodzenie rączki/kółka sprawia, że w zasadzie staje się bezużyteczna

Jacek

Zapisz się na solistowy Newsletter

 1. Nie ominie Cię informacja o nowych tripach,
 2. Dostaniesz cynk o ostatnich miejscach na tripy,
 3. Poinformujemy Cię o ciekawych podróżniczych wydarzeniach,
 4. Zaopatrzymy Cię w odpowiednią dawkę inspiracji do podróżowania!

Wyrażam zgodę na dostarczanie na podany w formularzu zamówienia adres e-mail Newslettera Klubu Podróżników Soliści zawierającego informacje o bieżących wydarzeniach dotyczących działalności Klubu Podróżników „Soliści” oraz informacje marketingowe. Administratorem Twoich dobrowolnie podanych danych osobowych jest Klub Podróżników Soliści z siedzibą w Oświęcimiu, ul. Zaborska 48B, 32-600 Oświęcim, wpisany do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej przez Sąd Rejonowy dla Krakowa – Śródmieścia, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS:000052570; dane kontaktowe: tel.: 530 260 680, e-mail: klub@solisci.pl. Twoje dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w celu wysyłki Newslettera na podany w formularzu zamówienia adres e-mail. W każdej chwili mogą Państwo zrezygnować z otrzymywania naszego newslettera klikając na właściwy link umieszczony na końcu wiadomości. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do danych oraz ich poprawienia lub usunięcia oraz do cofnięcia wyrażonej zgody. Podanie danych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych osobowych spowoduje niemożność dostarczania Newslettera. Szczegółowe informacje dotyczące sposobu rejestracji, modyfikacji i usunięcia danych oraz informacje dotyczące polityki prywatności dostępne są pod linkami: Polityka prywatności oraz Polityka Cookies.

FreshMail e-mail marketing free online marketing software