img bottom

Jak ugryźć Rzym w 3 dni

Jeśli zaplanowaliście krótki wypad do wiecznego miasta. Zależy Wam zarówno na tym, żeby zobaczyć najważniejsze turystyczne miejsca, jak i znaleźć moment na oddech pośród romantycznych włoskich uliczek, czy spojrzeć na miasto nieco z góry – trafiliście pod dobry adres! Przedstawiamy Wam krótki poradnik jak ugryźć Rzym w trzy dni i najeść się do syta.

Co zobaczyć w Rzymie przez 3 dni - Dzień 1.

Zakładając, że pierwszy dzień Waszej wizyty przypada na dzień roboczy, zwiedzanie polecamy zacząć od Watykanu. W innym wypadku natkniecie się na przeogromne tłumy, a przecież dookoła tyle do zrobienia, że trochę szkoda czasu na stanie w kolejkach. Dostaniecie się tam metrem – linia A, przystanek Ottaviano (San Pietro). Jako pierwsza na trasie – Bazylika Świętego Piotra. Co prawda nawet w tygodniu swoje trzeba odstać, jednak miło zaskoczy Was darmowy wstęp. Bardziej niecierpliwym kolejkę umili włoska kawa serwowana na wynos w pobliskich kawiarniach. Wnętrze Bazyliki zjawiskowe! A jeśli tylko dopisze pogoda nie sposób ominąć także widoku na miasto z kopuły (5 euro). Tuż za rogiem czekają na Was Muzea Watykańskie. Wstęp 16 euro (8 bilet ulgowy). Jako najważniejsza do zobaczenia Kaplica Sykstyńska z freskami Michała Anioła. Po spędzeniu kilku godzin pod dachem polecamy przyjemny spacer. Kierując się w stronę Corso Victorio Emanuele, mijając małe włoskie uliczki i zabytkowe place dotrzemy do Panteonu.  A stamtąd już tylko kilka kroków do Fontanny Di Trevi. Najwyższa pora na odpoczynek.. i dobrze się składa, bo znajdujecie się pośród licznych trattorii i pizzerii. Z pełnymi brzuchami warto przetoczyć się w stronę Schodów Hiszpańskich i pijąc wino podziwiać budzące się do nocnego życia miasto. Jest to też idealne miejsce do zakończenia dnia, bo tuż obok znajduje się stacja metra.

Zwiedzanie Rzymu w 3 dni - Dzień 2.

Kolejny dzień aktywnego zwiedzania. Tym razem polecamy wybrać się w stronę Koloseum i Forum Romanum. Kompleks można oglądać z zewnątrz za darmo, sam wstęp nie kosztuje jednak szalenie dużo. Bilet normalny 12 euro, ulgowy dla osób poniżej 25 roku życia – 7,5. Co ważne! Aby ominąć kilometrowe kolejki do Koloseum, po bilety warto wybrać się do wejścia od strony Palatynu i Forum Romanum. Po kilku minutach dostaniemy się do środka, a później bez problemu wejdziemy do Koloseum kolejką dla osób, które mają już bilety. Zbliżamy się do momentu kiedy macie za sobą wszystkie najważniejsze punkty turystyczne. Głęboki oddech i zaczynamy relaks. Półgodzinny spacerek w stronę Zatybrza z przystankiem na Usta Prawdy dobrze Wam zrobi i sprawi, że nieco zgłodniejecie. Po przejściu przez rzekę przywita Was romantyczny świat małych, włoskich uliczek wypełnionych knajpkami. Polecamy zatrzymać się w jednej z nich, skosztować lokalnej kuchni i zregenerować siły. Resztę wieczoru spędźcie w klimacie Dolce Vita popijając wino i spacerując po okolicy.

Dzień 3.

Wyspani? Pora na ostatni dzień w Rzymie! Kierunek: przystanek metra Flaminio, linia A. Stamtąd kolejność dowolna. Czekają na Was zarówno uliczki z drogimi butikami najlepszych włoskich projektantów, jak i przepiękny park z widokiem na cały Rzym i pozostałościami po posiadłości rodziny Borghese. A na kolację wielka pożegnalna uczta! Co trzeba spróbować będąc w Rzymie? Na pewno prawdziwą włoską pizzę z szynką prosciutto i świeża rukolą, spaghetti carbonarę w rozpływającym się sosie lub popularny wśród Włochów makaron z pieprzem i parmezanem. A także risotto, owoce morza i tiramisu na deser. Na Waszych stołach nie może zabraknąć również wina – szczególnie domowego! Planując budżet nie zapomnijcie o doliczanym do rachunku serwisie. Zazwyczaj około 2 euro za osobę. Za kolację składającą się z jednego dania i lampki wina nie powinniście zapłacić więcej niż 15 euro. Ale jak to mówią, raz się żyje, a to w końcu Wasza ostatnia rzymska noc!