FreshMail e-mail marketing free online marketing software

 

 

Islandia - z czego słynie?

 

 

BJÖRK – OGNISTA KOBIETA W LODOWEJ WYSPY

Zwariowana, odświeżająca, ekscentryczna, genialna, kontrowersyjna, fenomenalna. Albo po prostu: Björk, najbardziej znana Islandka w dziejach. Pisząc o ikonach Islandii, nie sposób zacząć od innej postaci. Björk, (pol. „brzoza”) Guðmundsdóttir ("córka Guðmundura") to dla wielu osób jedno z pierwszych skojarzeń związanych z wyspą ognia i lodu. Urodzona w Reykjavíku piosenkarka, kompozytorka, aktorka, producentka muzyczna jest niezwykła i nieoczywista jak cała Islandia.

Björk kontrowersje wzbudzała w zasadzie od zawsze. Początki jej dorosłej kariery muzycznej przypadły na koniec lat 70., gdy na świecie szalała punkowa rewolucja, a coraz większą popularność wzbudzały takie zespoły jak Sex Pistols czy The Clash. Właśnie tą drogą postanowiła podążyć panna Guðmundsdóttir, zakładając kolejne formacje muzyczne. Ich albumy wzbudzały oburzenie islandzkiej krytyki muzycznej, dla których Björk i artyści, z którymi współpracowała, byli synonimem złego muzycznego smaku. Jak na takie oceny zareagowali skupieni wokół niepokornej Islandki twórcy? Swoją wytwórnię płytową postanowili nazwać „Bad Taste”, czyli… „zły smak”.

Mimo upływu lat Björk nie spokorniała i nie przestała szokować. W 1996 r. na lotnisku w Bangkoku pobiła dziennikarkę, która natarczywie próbowała namówić artystkę, a następnie jej syna, do udzielenia wywiadu. W 2001 r. na ceremonię rozdania Oscarów założyła sukienkę, która przypominała łabędzia. Jej torebka wyglądała zaś jak olbrzymie jajo. Wypadały z niego mniejsze jajka, które lądowały na słynnym czerwonym dywanie. Jej rola w filmie Larsa von Triera „Tańcząc w ciemnościach” przez wielu jest uznawana z jedną z najbardziej niezwykłych kreacji w historii kina, chociaż sam reżyser w wielu wywiadach podkreśla, że współpraca z Björk, delikatnie rzecz ujmując, nie należała do najłatwiejszych. Islandczycy mają do niej mieszane uczucia. Z jednej strony co jakiś czas pojawią się coraz bardziej śmiałe pomysły uhonorowania artystki (np. poprzez podarowanie jej wyspy u wybrzeży Islandii albo budowę pomnika przed salą koncertową Harpa), z drugiej wiele osób ma jej za złe, że większość swoich piosenek wykonuje po angielsku i "miga się" od płacenia podatków w ojczyźnie.

ISLANDZCY PIŁKARZE, CZYLI FUTBOLOWY ŚWIAT W ZACHWYCIE

Od kilku lat o Islandii jest głośno również za sprawą jej piłkarzy. Najpierw awansowali na Mistrzostwa Europy we Francji, gdzie w 1/8 finału sensacyjnie pokonali Anglików, a ostatnio wywalczyli bilety na piłkarski Mundial w Rosji – jako najmniejszy kraj w historii! A wydawać by się mogło, że oba te sukcesy nie mają prawa się zdarzyć w kraju, gdzie mieszka mniej osób niż w Lublinie, rozgrywki ligowe ze względu na aurę trwają zaledwie pięć miesięcy, a większość piłkarzy kopanie piłki łączy z pracą zawodową (podstawowym bramkarzem reprezentacji jest reżyser filmowy, drugim trenerem kadry jest dentysta). A jednak! Islandzcy wikingowie zadziwili piłkarski świat, pokazując, że pasja i zaangażowanie często mogą zdziałać cuda.

To reprezentacja, której nie sposób nie lubić. Świat zawsze sprzyja takim piłkarskim „kopciuszkom”, którzy potrafią utrzeć nosa futbolowym potęgom. Piękną historię tej reprezentacji dopełniają jej fantastyczni kibice, których niezwykły, bojowy okrzyk zagrzewający islandzki team do walki, dla każdego fana futbolu jest jednym z piękniejszych wspomnień ostatniego Euro we Francji.

ALTHING – NAJSTARSZY PARLAMENT W EUROPIE

Za datę powstania parlamentu w Polsce uznaje się rok 1493 r., kiedy to Jan Olbracht zwołał w Piotrkowie Trybunalskim ogólnopolski sejm walny. W tym czasie na Islandii zgromadzenie ogólne funkcjonowało już od ponad 500 lat. W 930 r. powołano do życia Althing, który uważa się za najstarszy istniejący parlament na świecie.

Dziś jego siedzibą jest klasyczny XIX-wieczny budynek Alþingishúsið znajdujący się w Reykjavíku. Jednak aż do 1799 r. najpotężniejsi islandzcy przywódcy rodowi przybywali na obrady do Thingvellir, gdzie dziś znajduje się wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO park narodowy. W zebraniu mogli uczestniczyć wszyscy wolni mężczyźni. W 1907 r. ponad 12 tys. kobiet podpisało petycję wzywającą do wprowadzenia powszechnego prawa wyborczego. Ich żądania zostały zrealizowane 8 lat później. Tym samym Islandia stała się jednym z pierwszych krajów na świecie, który przyznał prawa wyborcze kobietom.

NATURA ISLANDII – OCHY I ACHY NA KAŻDYM KROKU

Na koniec – wisienka na pysznym islandzkim torcie. Najpotężniejszą i najbardziej wpływową islandzką ambasadorką jest jej przyroda. Tutaj jeden obrazek jest wart więcej niż tysiąc słów, dlatego niech Jej Wysokość Natura przemówi za siebie sama:

Jacek

Zapisz się na solistowy Newsletter

  1. Nie ominie Cię informacja o nowych tripach,
  2. Dostaniesz cynk o ostatnich miejscach na tripy,
  3. Poinformujemy Cię o ciekawych podróżniczych wydarzeniach,
  4. Zaopatrzymy Cię w odpowiednią dawkę inspiracji do podróżowania!

Wyrażam zgodę na dostarczanie na podany w formularzu zamówienia adres e-mail Newslettera Klubu Podróżników Soliści zawierającego informacje o bieżących wydarzeniach dotyczących działalności Klubu Podróżników „Soliści” oraz informacje marketingowe. Administratorem Twoich dobrowolnie podanych danych osobowych jest Klub Podróżników Soliści z siedzibą w Oświęcimiu, ul. Zaborska 48B, 32-600 Oświęcim, wpisany do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej przez Sąd Rejonowy dla Krakowa – Śródmieścia, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS:000052570; dane kontaktowe: tel.: 530 260 680, e-mail: klub@solisci.pl. Twoje dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w celu wysyłki Newslettera na podany w formularzu zamówienia adres e-mail. W każdej chwili mogą Państwo zrezygnować z otrzymywania naszego newslettera klikając na właściwy link umieszczony na końcu wiadomości. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do danych oraz ich poprawienia lub usunięcia oraz do cofnięcia wyrażonej zgody. Podanie danych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych osobowych spowoduje niemożność dostarczania Newslettera. Szczegółowe informacje dotyczące sposobu rejestracji, modyfikacji i usunięcia danych oraz informacje dotyczące polityki prywatności dostępne są pod linkami: Polityka prywatności oraz Polityka Cookies.

FreshMail e-mail marketing free online marketing software