FreshMail e-mail marketing free online marketing software

 

 

Jeszcze dalej niż północ, czyli o niezwykłościach północnej Islandii

 

 

Największe atrakcje Islandii, jak Golden Circle, jezioro Jökulsárlón czy czarna plaża Reynisfjara znajdują się na południu i zachodzie wyspy. Północ kraju, choć w opinii wielu nie mniej zachwycająca, jest odwiedzana znacznie rzadziej. Bo dalej od Reykjaviku, bo jeszcze zimniej i wietrzniej, bo trudno się tu dostać, bo nie aż taka WOW jak południe... Wszystkie te „bo” robią się jednak śmieszne i absurdalne, gdy stanie się nad brzegiem jeziora Myvatn albo u stóp wodospadu Godafoss. Poznajcie cuda Islandii północnej.

HUSAVIK – TU, GDZIE ZACZĘŁA SIĘ ISLANDIA

 

Husavik to niewielkie, liczące ok. 2000 mieszkańców miasteczko nad brzegiem zatoki Skjálfandi. Podobno nie ma na Islandii lepszego miejsca, żeby wybrać się na rejs połączony z oglądaniem wielorybów (Husavik określa się nawet mianem europejskiej stolicy tej aktywności). Przedstawiciel jednej z firm oferujących takie wycieczki stwierdził kilka lat temu, że na 712 rejsów zorganizowanych w 2013 r. tylko 13 nie zakończyło się pełnym sukcesem, tj. bliskim, face-to-wielorybi-face, kontaktem z oceanicznym olbrzymem.

 

Ale Husavik to znacznie więcej niż wieloryby. W Landnámabók, czyli „Księdze o osiedleniu”, znajdziemy informację, że to właśnie to miasteczko było pierwszym miejscem, do którego dopłynęli dawni Skandynawowie, konkretnie – szwedzki wiking Garðar Svavarsson. Dotarł na Islandię przypadkiem, gubiąc drogę podczas sztormu w trakcie rejsu na Hybrydy. Taki był początek „zatoki domów”, czyli Husavik, a także skandynawskiego zasiedlenia całej wyspy.

Dziś to niemal pocztówkowe miasteczko – z typowo islandzką zabudową, kolorowymi drewnianymi domkami, urokliwymi portami i dziesiątkami zacumowanych kutrów. Ciekawostką, burzącą nieco ten idylliczny, sielski krajobraz, jest fakt, że w Husavik przez kilka lat (od 2004 do 2011) działało Islandzkie Muzeum Fallologiczne, dające niepowtarzalną okazję przyjrzenia się z bliska… penisom niemal 280 ssaków. W 2011 r. syn pomysłodawcy tego niezwykłego przybytku uznał, że Reykjavik jest odpowiedniejszym miejscem na prezentowanie światu zbiorów muzeum, w tym m.in. ważącego ponad 70 kg i mierzącego 170 cm długości penisa kaszalota. To jest Islandia, tego nie zrozumiesz.

MÝVATN, CZYLI JEZIORO TAJEMNIC

Ok. 50 km na południe od Husavik znajduje się jezioro Mývatn, czyli jezioro muszek/komarów (wystarczy kilkanaście minut pobytu nad Mývatn, by przekonać się, skąd taka nazwa). Z uwagi na wysoką zawartość glonów i minerałów, wody jeziora mają niezwykły, błękitno-zielony odcień. Zresztą, w niezwykłości obfituje cała okolica Mývatn: gorące źródła, kratery, jaskinie… Jedną z ciekawszych atrakcji jest Dimmuborgir. Tym mianem określa się spory obszar na wschód od jeziora, który powstał w wyniku, a jakże, erupcji wulkanu. Jego nazwę można przetłumaczyć jako „mroczna forteca”. Drugi człon nazwy wziął się od istniejącej tu wieki temu cytadeli (jej pozostałości można podziwiać do dziś). Pierwszy – z posępnego krajobrazu, w którym orki Saurona czułyby się jak w domu.

Samo jezioro Mývatn reklamuje się zaś jako islandzka stolica (to najwyraźniej słowo-klucz w notesach miejscowych speców od marketingu) zorzy polarnej. Jeśli planujecie więc udać się na lodową wyspę właśnie w celu obejrzenia tego niezwykłego zjawiska, warto przemyśleć wypad do Mývatn. Nie zaszkodzą też odwiedziny strony http://en.vedur.is/weather/forecasts/aurora/, na której można sprawdzić zorzową prognozę.

WODOSPAD GODAFOSS – WODOSPAD BOGÓW

Pomiędzy jeziorem Mývatn, a Akureyri – stolicą północnej Islandii – natrafimy na jeden z najbardziej imponujących i spektakularnych wodospadów na całej wyspie. Szeroki na 30 m i wysoki na 12 m Godafoss zasilany jest mleczno-niebieskimi wodami rzeki Skjálfandafljót. Wody „drżącej rzeki” (tak dosłownie tłumaczy się nazwę Skjálfandafljót) spadają z kilkunastometrowej wysokości trzema kaskadami w formie litery „U”. Niesamowity spektakl natury potęguje jeszcze bezpośrednie otocznie wodospadu, tj. ciągnące się kilometrami pola lawowe, będące pozostałością po wulkanicznej aktywności tego terenu.

A czemu akurat „wodospad bogów”? Ano zgodnie z jedną z wielu islandzkich legend ok. roku 1000 wódz Thorgeir Thorkelsson na posiedzeniu parlamentu Althing podjął decyzję o chrystianizacji Islandii. Symbolicznym gestem zerwania z dawnymi wierzeniami było wrzucenie do wód dzisiejszego Godafoss wizerunków pogańskich bóstw.

WYSPA HRISEY – DLA NIELUBIĄCYCH TŁUMÓW

Niecałe 8 km kw. powierzchni, 7,5 km długości, 2,5 km szerokości, ok. 200 mieszkańców. Kawiarnia, poczta, niewielki kościół, placówka banku, przetwórnia ryb, dwa muzea, port i sklep z rękodziełem. Witajcie na wyspie Hrisey – drugiej co do wielkości przybrzeżnej wyspie Islandii. Odwiedzając północną Islandię, warto przemyśleć choć kilkugodzinny wypad do tej położonej w fiordzie Eyjafjörður wioski. I nawet nie po to, by odwiedzić muzeum rekina czy oddać się obserwacji rzadkich gatunków ptaków (rozrywki nie dla każdego). Hrisey to jedno z tych miejsc, gdzie możesz doświadczyć na własnej skórze co znaczy życie w zgodzie z naturą. Bez pośpiechu, hałasu, codziennej gorączki i… samochodów, które na tak małej wyspie nie są nikomu potrzebne.

Jacek

Zapisz się na solistowy Newsletter

  1. Nie ominie Cię informacja o nowych tripach,
  2. Dostaniesz cynk o ostatnich miejscach na tripy,
  3. Poinformujemy Cię o ciekawych podróżniczych wydarzeniach,
  4. Zaopatrzymy Cię w odpowiednią dawkę inspiracji do podróżowania!

Wyrażam zgodę na dostarczanie na podany w formularzu zamówienia adres e-mail Newslettera Klubu Podróżników Soliści zawierającego informacje o bieżących wydarzeniach dotyczących działalności Klubu Podróżników „Soliści” oraz informacje marketingowe. Administratorem Twoich dobrowolnie podanych danych osobowych jest Klub Podróżników Soliści z siedzibą w Oświęcimiu, ul. Zaborska 48B, 32-600 Oświęcim, wpisany do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej przez Sąd Rejonowy dla Krakowa – Śródmieścia, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS:000052570; dane kontaktowe: tel.: 530 260 680, e-mail: klub@solisci.pl. Twoje dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w celu wysyłki Newslettera na podany w formularzu zamówienia adres e-mail. W każdej chwili mogą Państwo zrezygnować z otrzymywania naszego newslettera klikając na właściwy link umieszczony na końcu wiadomości. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do danych oraz ich poprawienia lub usunięcia oraz do cofnięcia wyrażonej zgody. Podanie danych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych osobowych spowoduje niemożność dostarczania Newslettera. Szczegółowe informacje dotyczące sposobu rejestracji, modyfikacji i usunięcia danych oraz informacje dotyczące polityki prywatności dostępne są pod linkami: Polityka prywatności oraz Polityka Cookies.

FreshMail e-mail marketing free online marketing software